Do večera přibylo 541 nakažených, stoupl podíl pozitivních testů

Do dnešních 18:00 přibylo v Česku dalších 541 potvrzených případů covidu, to je zhruba o 160 míň než minulou neděli za stejnou dobu. V posledních několika dnech přitom byly celkové denní přírůstky ve srovnání s předchozím týdnem vyšší. Během soboty laboratoře provedly přes 12.800 testů na covid-19, z toho 26 procent bylo pozitivních. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.12.2020

Do dnešních 18:00 přibylo v Česku dalších 541 potvrzených případů covidu, to je zhruba o 160 míň než minulou neděli za stejnou dobu. V posledních několika dnech byly celkové denní přírůstky ve srovnání s předchozím týdnem vyšší. Během soboty laboratoře provedly přes 12.800 testů na covid-19, z toho 26 procent bylo pozitivních. Počet lidí s covidem v nemocnicích klesl. V sobotu bylo hospitalizováno 4179 pacientů, skoro o 260 míň než o den dřív. Ve vážném stavu bylo 553 z nich, což znamená pokles o 23 případů. Do statistik přibylo oproti údajům z dnešního poledne dalších 27 obětí, celkem v zemi od začátku epidemie zemřelo 8865 pozitivně testovaných. Od čtvrtka se denní počty zemřelých drží pod stovkou. V pátek a sobotu jich bylo přes 70, dnes eviduje ministerstvo zatím 16 obětí. Při pozdějších aktualizacích se ale počty úmrtí obvykle zvyšují.

Letošní podzim patřil v Klementinu mezi pět procent nejteplejších

Letošní meteorologický podzim byl v pražském Klementinu desátý nejteplejší za posledních 246 let. Průměrná teplota v období od začátku září do konce listopadu byla 11,9 stupně Celsia, o 2,1 stupně vyšší, než je dlouhodobý průměr z let 1775 až 2014. Na webu o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zároveň oznámil, že listopad byl s 6,6 stupně Celsia teplotně průměrný.

V centru Prahy protestovaly stovky lidí proti vládním opatřením

V centru Prahy dnes odpoledne protestovaly stovky odpůrců vládních protiepidemických opatření. Demonstranti se sešli na Václavském a Palackého náměstí, průvodem se pak vydali přes Staroměstské náměstí k úřadu vlády. Protesty se podle policie obešly bez větších problémů, trvaly několik hodin. Mnoho účastníků dorazilo bez roušek a na shromážděních nedodržovali povinné rozestupy.

Hřib navrhne změny ve vymáhání protikoronavirových opatření

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zašle ministerstvu zdravotnictví podněty z praxe k úpravám legislativy, aby bylo možné efektivněji vymáhat mimořádná opatření spojená s epidemií koronaviru. Je to jeden ze závěrů, ke kterým došel po dnešním telefonátu s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Blatný se dnes na twitteru pozastavoval nad množstvím lidí, kteří se v sobotu účastnili mikulášských oslav, zřejmě na Staroměstském náměstí. O věci chce mluvit také s vedením pražské policie.

V centru Prahy začal protest proti vládním opatřením

Na Václavském náměstí v Praze se dnes odpoledne sešlo několik stovek lidí, aby zde protestovali proti vládním protiepidemickým opatřením. Na demonstraci dorazili v převážné většině bez roušek, rozestupy mezi sebou nedodržují. Podle pořadatelů se demonstranti vydají zhruba v 15:00 na pochod přes Staroměstské náměstí a Mánesův most na Klárov.

Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci

Dnes je druhá adventní neděle, která předznamenává blížící se vánoční svátky. Na bronzovou neděli lidé zapalují už dvě ze čtyř svíček a v rodinách se naplno rozjíždějí přípravy na svátky. Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti. Značná část lidí ale vyráží do obchodů nakoupit dárky, věnuje se předvánočnímu úklidu a pečení cukroví. Letošní předvánoční atmosféra je ovlivněna koronavirovou pandemií, kvůli které musí lidé dodržovat řadu opatření. Obchody jsou dnes na rozdíl od předchozího adventního víkendu už všechny otevřené.

V Praze přibylo v sobotu o sto víc nakažených než před týdnem

V Praze přibylo v sobotu 346 potvrzených případů nemoci covid-19, to je zhruba o stovku více než před týdnem. Denní nárůsty jsou ve srovnání s předchozím týdnem vyšší už čtvrtý den po sobě. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví, které údaje změnilo a doplnilo kolem poledne po nočním výpadku systému a následné opravě. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES zůstává třetí den na hodnotě 49 bodů, to je nejméně ze všech krajů.

Policisté pátrají po muži podezřelém z brutálního útoku v Praze

Policisté pátrají po sedmadvacetiletém cizinci, který je podezřelý z napadení o dva roky staršího muže v centru Prahy. Nemohou vyloučit, že je ozbrojený, může být nebezpečný. Žádají o pomoc i veřejnost, ale lidé se ho nemají snažit sami zadržet.

Včera přibylo zatím 1706 případů covidu, hospitalizace stagnují

Laboratoře v Česku do včerejších 18:00 prokázaly 1706 nových případů nemoci covid-19. Je to skoro stejně jako minulou sobotu za stejnou dobu. Ve čtvrtek i pátek průběžný nárůst ve srovnání s předchozím týdnem zrychlil. Počet hospitalizovaných s covidem se prakticky nezměnil, v nemocnicích jich před víkendem bylo 4436. Počet těžkých případů klesl o šest na 576. Do statistik přibylo oproti ranním údajům dalších 44 úmrtí, celkem v zemi od začátku epidemie zemřelo 8782 lidí s covidem. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.12.2020