Soud poslal do vazby soudce v kauze ovlivňování případů

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes poslal do vazby soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka a další dva obviněné v kauze údajného ovlivňování soudních kauz a korupce. Žalobce Zdeněk Štěpánek požadoval vazbu pro čtyři z pěti obviněných, soud mu vyhověl ve třech případech. Štěpánek to řekl novinářům po vazebním zasedání. U většiny obviněných se obává zejména možného ovlivňování svědků.

Restaurace budou zavírat dříve, do 4. stupně se ČR zatím nevrací

Bary, restaurace a další stravovací zařízení včetně výdejních okének budou muset od středy zavírat ve 20:00 místo 22:00. Zakázána bude po celý den konzumace alkoholu na veřejnosti a na trzích se nebude smět prodávat občerstvení a alkohol. Vláda zpřísněním reagovala na častá porušování protiepidemických opatření. Přechod Česka do přísnějšího čtvrtého stupně systému PES ale zatím ministr zdravotnictví Jan Blatný nenavrhuje, byť skóre už dva dny čtvrtému stupni odpovídá a podle pravidel by měl ministr zpřísnění po třech dnech horšího skóre zvažovat. Ve Sněmovně bude vláda usilovat o další prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 11. ledna. Poslanci by se tím mohli zabývat ve středu.

V domech dětí v Praze se otevřela většina kroužků, zájem o ně byl

Do pražských volnočasových středisek pro děti, kde se dnes obnovila většina kroužků, přišlo poměrně dost dětí. Část z kroužků se kvůli omezení výuky pro skupiny do deseti lidí rozdělila na více kurzů, nebo se v nich budou děti střídat po týdnech. Někde kroužky pokračují on-line, případně se nekonají. Zástupci Domů dětí a mládeže (DDM) budou mít přesnější údaje o účasti dětí až v polovině týdne.

K alespoň mírnému růstu pomohl pražské burze hlavně ČEZ

Pražská burza dnes mírně posílila, index PX stoupl o 0,06 procenta na 973,13 bodu. Vzhůru mu pomohly především akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Česká měna dnes stagnovala vůči euru i dolaru.

Praha dostaví multifunkční dopravní středisko na Malovance

Pražský magistrát dostaví nedokončené multifunkční dopravní středisko na Malovance. Město nyní vypíše zakázku na dokončení centra v odhadované hodnotě 601 milionů korun. Rozhodli o tom dnes pražští radní. Nedokončené centrum vyrostlo nad portálem Strahovského tunelu severně od Bělohorské ulice mezi hotelem Pyramida a ulicí Na Malovance, kde se napojuje severozápadní část městského okruhu, jehož součástí je i tunel Blanka. Projekt zastavilo v roce 2016 tehdejší vedení města.

Pražští strážníci od středy řešili 910 porušení vládních nařízení

Strážníci v Praze od středečního večera zaznamenali 910 porušení vládních protiepidemických opatření. Uložili 57 pokut za 12.700 korun a třicítku případů předali správním orgánům. Zbytek vyřešili domluvou, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí pražské městské policie Jiřina Ernestová. Nejčastěji podle ní lidé porušovali povinnost nosit roušky v prostředcích hromadné dopravy a v souvisejících prostorech.

Hřib: Zhoršující se epidemickou situaci nezavinila Praha

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se dnes na tiskové konferenci po jednání městské rady ohradil proti nedělní kritice hlavního města a jeho přístupu k pandemii nemoci covid-19 ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle Hřiba vzrůstající počty nakažených nemohl ovlivnit uplynulý víkend v Praze. Zároveň Babišova slova označil za zahájení kampaně před sněmovními volbami, do které zbytečně zatahuje Prahu. Babiš kritizoval v neděli vedení a obyvatele hlavního města v pravidelném nedělním videu, které zveřejňuje na sociálních sítích.

Unikátní Škoda Rapid se vydražila za čtvrt milionu

Unikátní Škoda Rapid 135 se vydražila za čtvrt milionu korun, což je dosud nejvyšší částka za tento typ vozu z 2. poloviny 80. let. Jde o jeden z 1200 vyrobených vozů, navíc v limitované edici Weltmeister, který vlastnil německý prodejce vozů Škoda a závodník Willi Obermann. Celkem přihazovalo 35 lidí. Výtěžek z dražby na aukčním portále Aukro přispěje k dostavbě muzea Svět Škodovek, které vzniká v Čerčanech u Prahy. Uvedli to dnes majitelé muzea.

Pražský magistrát připravuje potravinovou sbírku

Na pražském magistrátu se v době zasedání prosincového zastupitelstva bude konat potravinová sbírka, kterou zaštítil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Primátor o tom informoval po dnešním jednání rady. Potraviny či finanční příspěvky poputují neziskovým organizacím a město je také bude distribuovat mezi lidi bez domova.

Praha vypsala tendr za 300 mil. Kč na stavbu P+R domu v Praze 13

Pražský magistrát vypsal tendr s předpokládanou hodnotou 300 milionů korun na stavbu parkovacího domu v Petržílkově ulici v Praze 13. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Kapacita parkoviště má být 360 míst, z nichž polovina bude sloužit místním obyvatelům a polovina jako záchytné parkoviště P+R. Město má na objekt stavební povolení, podle dřívějších informací by mohl být dokončen v roce 2022.

Na VŠ v Praze se obnovila především praktika, potíže nenastaly

Vysoké školy v Praze pokračují většinou ve výuce na dálku, i když se dnes mohly otevřít pro první ročníky ve skupinách do 20 lidí. Fakulty využily spíše toho, že mohly pro všechny ročníky obnovit praktika. Návrat studentů do nich se podle zástupců škol obešel bez potíží. Některé fakulty se obávají toho, že vláda kvůli zhoršujícímu se vývoji epidemie praktika opět zakáže. Situaci ale chápou a jejich vedení je připraveno se tomu přizpůsobit.

Na České poště padl rekord v počtu přepravovaných zásilek

Na České poště o víkendu padl rekord v počtu přepravovaných zásilek. Ve špičce jich ve své síti přepravovala 1,13 milionu, což je 46.000 více než dosavadní maximum o týden dříve během Black Friday. Loňský rekord atakoval hranici 500.000 balíkových zásilek.

Radní Prahy schválili dotaci 9,2 mil. Kč pro Muzeum XX. století

Hlavní město plánuje přispět svému Muzeu paměti XX. století za letošek na provoz 9,2 milionu korun. Dotaci dnes schválili radní, ještě o ní budou rozhodovat zastupitelé. V muzeu, které má připomínat zásadní události minulého století spojené s vládou totalitních režimů, nedávno rezignoval dosavadní ředitel Jiří Šesták. Podle předsedkyně správní rady Hany Marvanové zanedbal administrativu kolem financování na letošní a příští rok.

Pražský Mánesův most čeká diagnostika jeho stavu

Pražský Mánesův most čeká diagnostika jeho stavu. Technická správa komunikací (TSK) nyní hledá v tendru firmu, která most prohlédne. Maximální hodnota zakázky má být 19,3 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Praha má se stavem mostů dlouhodobé problémy a diagnostika byla nařízena u řady z nich, například u Libeňského či Hlávkova mostu. Vedení města letos schválilo rekonstrukci Libeňského mostu.

V Národním zemědělském muzeu prodloužili výstavu Tajemství dřeva

Národní zemědělské muzeum (NZM) prodloužilo ve své budově na Letné do 21. února příštího roku výstavu Tajemství dřeva. Protipandemická opatření odsunula původní termín vernisáže ze 3. listopadu o měsíc. Autorem expozice je Martin Patřičný, který ji připravoval dva roky.

Ředitel školy: Rotační výuka je v prosinci zbytečná

Po zhruba dvou měsících se dnes do Smíchovské střední průmyslové školy (SSPŠ) v Praze vrátila většina studentů. V budově školy se sešlo asi 350 žáků, ostatní se učí ze svých domovů. Zavedení rotační výuky před vánočními prázdninami však není efektivní, řekl ředitel školy Radko Sáblík.

Vedení Prahy opět odmítlo plán rozšíření ruzyňského letiště

Pražská rada dnes opět odmítla plán výstavby nové přistávací dráhy na ruzyňském letišti. Podle schváleného usnesení by vláda měla stavbu vypustit z Politiky územního rozvoje a prověřit možnost zvýšit kapacitu regionálních letišť, například ostravského. Radní už na minulém jednání nedoporučili schválit pořízení změny územního plánu, která je pro stavbu nové ranveje nutná a o které by měli 17. prosince rozhodovat zastupitelé.

Praha najde správce stavby a technický dozor dostavby paláce

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na správce stavby a technický dozor dostavby vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Odhadovaná maximální cena zakázky je 84,3 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Magistrát již vypsal tendr na samotnou dostavbu, vítěze ale zatím nevybral. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

V čele AV ČR zůstává Zažímalová, zvolila ji většina sněmu

Předsedkyní Akademie věd ČR by i v letech 2021 až 2025 měla zůstat Eva Zažímalová. V dnešní volbě pro ni hlasovalo 209 z 224 přítomných členů akademického sněmu. Volbu akademiků ještě projedná vláda, poté kandidátku jmenuje prezident Miloš Zeman. Své druhé funkční období by pak Zažímalová začala 25. března 2021.

Muž hledaný kvůli napadení v Praze se sám přihlásil policii

Sedmadvacetiletý muž, po kterém policie pátrala kvůli brutálnímu napadení v centru Prahy, se sám dostavil na policejní služebnu. Kriminalisté cizince obvinili z těžkého ublížení na zdraví, za což mu v případě odsouzení hrozí až 12 let vězení. Současně navrhli jeho vzetí do vazby.

Praha podpořila jižní variantu železničního tunelu na letiště

Vedení Prahy dnes podpořilo mezi Dejvicemi a Veleslavínem jižní variantu trasy železnice, která má spojit Prahu s Kladnem a s Letištěm Václava Havla. Tato varianta počítá s vedením vlaků z Veleslavína tunelem pod střešovickým masivem až do Dejvic, tedy jižně od stávající železniční trati. Modernizaci trati řeší město a Správa železnic několik desetiletí. Od původní pozemní varianty nakonec ustoupily a byla vybrána varianta tunelu.

Vedení DPP se s odbory domluvilo na navýšení mezd zaměstnanců

Zaměstnancům pražského dopravního podniku (DPP) se od 1. ledna zvýší mzda. Vedení firmy se s odbory domluvilo na dodatku ke kolektivní smlouvě, který zajistí navýšení mzdových tarifů u všech zaměstnanců o 2,2 procenta. Průměrná mzda v DPP je 44.326 korun měsíčně. Podnik je největší městskou firmou, zaměstnává téměř 11.000 lidí. Na starosti má provoz MHD.

Magistrát řeší asi tisícovku porušení pravidel proti šíření covid

Pražský magistrát zaznamenal dosud v přestupkovém řízení častější porušení pravidel protikoronavirových opatření letos na jaře než na podzim. V jarní vlně pandemie úřad řešil 500 řízení, při podzimní vlně do začátku prosince to bylo 430 přestupkových řízení. Část jarních případů je vyřešena, podzimní prohřešky na rozhodnutí magistrátu teprve čekají.

Očištěné tržby v maloobchodě v říjnu meziročně klesly o 0,2 pct

Maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy se v říjnu meziročně snížily o 0,2 procenta a meziměsíčně klesly o 1,9 procenta. Nižší byly tržby za nepotravinářské zboží, naopak za potraviny rostly. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Říjnové výsledky ovlivnila opatření proti šíření koronaviru, kvůli kterým byla řada prodejen převážně nepotravinářského zboží uzavřena nebo měla omezený provoz. V září maloobchodní tržby meziročně stagnovaly.

V Praze přibylo v neděli 144 nakažených, o 4 více než před týdnem

Laboratoře v Praze odhalily v neděli 144 případů koronaviru, o čtyři více než před týdnem. Přestože je to nepatrný rozdíl, denní přírůstky se v hlavním městě podobně jako v celé zemi v mezitýdenním srovnání už čtyři dny zvyšují. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Podle jeho aktualizovaných údajů k dnešním 08:00 je rizikové skóre v protiepidemickém systému PES v Praze čtvrtým dnem na hodnotě 49 bodů, což je nejméně ze všech krajů.

Pražští radní projednají trasu železnice na letiště

Pražští radní dnes projednají trasu tunelu železniční tratě na Kladno s odbočkou na Letiště Václava Havla. Radní zřejmě přijmou usnesení, v němž podpoří jižní variantu vedení tunelu. Na programu zasedání je rovněž rozšíření letiště nebo dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Radní projednají také dotaci pro Muzeum paměti XX. století.

Sněm bude volit šéfa Akademie věd, kandiduje Zažímalová

Akademický sněm dnes rozhodne o tom, kdo v příštích čtyřech letech povede Akademii věd ČR. Jedinou kandidátkou je nynější předsedkyně Eva Zažímalová. Odbornice na experimentální botaniku má podle informací podporu většiny z 54 ústavů akademie.

Statistický úřad dnes zveřejní, jak se dařilo obchodníkům v říjnu

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní výsledky maloobchodu za říjen. Tržby obchodníků v září očištěné o kalendářní vlivy meziročně stagnovaly, meziměsíčně klesly o 0,4 procenta. Vzhledem k opětovnému zavedení vládních restrikcí a uzavření kamenných prodejen se podle analytiků dá očekávat propad maloobchodních tržeb, podobně jako na jaře.

Na SŠ dnes začíná střídavá výuka, na VŠ se mohou obnovit praktika

Po zhruba dvou měsících výuky na dálku začíná dnes díky zmírnění opatření proti covidu-19 na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách fungovat střídavá prezenční a distanční výuka. Ve školách bude vždy polovina tříd a druhá půlka se bude učit z domova, po týdnu se vymění. Výjimkou jsou poslední ročníky, které mohou chodit do školy normálně. Všichni žáci se také mohou každý týden účastnit praktické výuky.

Jednání rady hl. m. Prahy

https://www.praha.eu/public/39/3b/2d/3208275_1129681_Prg_42_Rada_2020.pdf

Do včerejšího večera přibylo 541 nakažených, stoupl podíl pozitivních testů

Do včerejší 18:00 přibylo v Česku dalších 541 potvrzených případů covidu, to je zhruba o 160 míň než minulou neděli za stejnou dobu. V posledních několika dnech přitom byly celkové denní přírůstky ve srovnání s předchozím týdnem vyšší. Během soboty laboratoře provedly přes 12.800 testů na covid-19, z toho 26 procent bylo pozitivních. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.12.2020