Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.12.2020

V pondělí přibylo v Česku 4239 prokázaných případů covidu-19, což je opět více než před týdnem. Nakažených bylo o 666 víc než předchozí pondělí. Počet zemřelých od březnového začátku epidemie přesáhl 9000. Stoupl také podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů a počet hospitalizovaných. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického systému PES je k dnešku znovu na 64 bodech. Třetí den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. V Česku ale dál platí třetí stupeň a ministerstvo zatím přechod na vyšší stupeň nechystá.

Pražská burza dál mírně posílila, dařilo se hlavně Komerční bance

Pražská burza dnes dál mírně posílila, index PX stoupl o 0,41 procenta na 977,10 bodu. Nahoru ho táhla především Komerční banka, jejíž akcie si polepšily o více než dvě procenta. Mírnější zisky si připsaly také technologická společnost Avast či energetický ČEZ. Naopak Erste Bank či Moneta Money Bank mírně oslabily. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Zájem pedagogů o testy na covid-19 je v Praze nízký

Antigenní testy na covid-19 zatím na jednotlivých odběrových místech v Praze podstoupily jen desítky pedagogů. Odběrová místa přitom mohou denně otestovat až stovky zájemců.

DPP koupil ke vzdělávání simulátor pracoviště řidiče tramvaje

Zájemci o práci řidiče tramvaje i další zaměstnanci v pražském dopravním podniku (DPP) se budou moci nově vzdělávat také na simulátoru pracoviště řidiče tramvaje. Nové zařízení si podnik pořídil za 30,53 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Zařízení podniku dodá společnosti Transurb SA. DPP je největší městská firma a zaměstnává téměř 11.000 lidí. V Praze provozuje MHD.

V Radotíně se po uzavírce znovu otevře podjezd pod železnicí

Dopravě v pražském Radotíně se od středy uleví. Po rekonstrukci kolejí se otevře podjezd pod tratí u Horymírova náměstí, který byl od března uzavřený. Dnes o tom v tiskové zprávě informovala Správa železnic. Uzavírka byla součástí rozsáhlé modernizace kolejí mezi Smíchovem a Radotínem.

Dozorci z Pankráce uložil soud podmíněný trest a zákaz činnosti

Dozorce z pankrácké věznice Petr Frumar dnes dostal za zneužití pravomoci patnáctiměsíční podmíněný trest a tříletý zákaz činnosti v bezpečnostních sborech. Na dotaz to uvedla mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Verdikt není pravomocný. Muž podle obžaloby mimo jiné nechával vazebně stíhané lidi telefonovat v rozporu s předpisy.

Praha schválila dohodu o směně pozemků na Jižním Městě

Vedení Prahy podepíše společně s Prahou 11 a soukromými vlastníky pozemků včetně developerské skupiny Finep dohodu o směně pozemků na Jižním Městě. V pondělí o tom rozhodli radní. Směny mají scelit nyní roztříštěné pozemky tak, aby umožnily samosprávám vybudovat na nich veřejnou infrastrukturu a soukromníkům developerskou výstavbu v lokalitě Na Jelenách na Opatově. Memorandum již dříve schválila Praha 11, což však kritizovala místní opozice.

Praha 5 vypíše soutěž na sochu Ferdinanda Peroutky

Radnice Prahy 5 plánuje v příštím roce vypsat výtvarnou soutěž na sochu novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky, která by měla stát v parku u vily Portheimka na Smíchově. K přípravě soutěže podle něj vznikla pracovní skupina, jejíž součástí je i vnučka novináře Terezie Kaslová. Peroutka na Smíchově žil před deportací do nacistického koncentračního tábora.

Národní muzeum rozšíří vstup na výstavu Sluneční králové

Národní muzeum rozšíří návštěvní dobu výstavy Sluneční králové, která v hlavní budově představuje poklady z egyptských archeologických nalezišť. Dlouho připravovaný mezinárodní projekt dnes může přijímat jen omezený počet zájemců kvůli opaření proti šíření koronaviru. Lidé mají o výstavu podle mluvčí zájem, kapacita výstavy je ale omezena na čtvrtinu. Od čtvrtka ji budou moci lidé tři dny v týdnu navštívit v době od 18:15 do 20:00 s předem on-line koupenou vstupenkou.

Divadla plánují hrát více venku, letní scénu otevře Karlín

Tuzemská divadla se v nejistotě panující kolem termínu, kdy by mohla znovu přivítat diváky, upínají k hraní pod širým nebem. V minulém týdnu se začaly nabízet vstupenky na několik představení či festivalů, které se mají uskutečnit příští léto právě v plenéru. Novou scénu pod širým nebem plánuje otevřít v červnu v Letňanech Hudební divadlo Karlín, sdělil dnes mluvčí scény Tomáš Matějovský.

Na pražském Čechově mostě bude opraveno zábradlí

Na pražském Čechově mostě bude opraveno zábradlí. Důvodem je jeho špatný stav zejména ve spodních částech tzv. nosných stojek a poničeny jsou i části detailů zábradlí. Oprava vyjde na 28,88 milionu korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek a stanoviska magistrátu. Práce provede sdružení BM Construction a Houska&Douda. Most byl postaven v letech 1906 až 1908 a je kulturní památkou. Oprava potrvá asi dva roky.

V Praze přibylo opět více nakažených než před týdnem, PES je 49

V Praze přibylo v pondělí 345 potvrzených případů koronaviru. Je to opět více než před týdnem, minulé pondělí odhalily laboratoře 304 nakažených. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES se v hlavním městě pátý den drží na hodnotě 49 bodů a zůstává tak nejnižší ze všech krajů ČR. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

ČSÚ oznámí, jak se v říjnu dařilo průmyslu, stavbám a obchodu

Český statistický úřad dnes oznámí, jak se v říjnu dařilo průmyslu, stavebnictví a zahraničnímu obchodu. V září před druhou vlnou koronaviru se výkon těchto odvětví zlepšoval, v průmyslu a obchodu k tomu přispívaly hlavně automobilky, které se snažily dotáhnout propad z předchozích měsíců. Analytici však v dalších měsících očekávají zhoršení kvůli druhé epidemické vlně v Česku i dalších evropských zemích, což oslabí zahraniční poptávku.

Hamáček a po něm Filip dnes zamíří na Hrad jednat se Zemanem

Prezident Miloš Zeman přijme dnes po poledni na Pražském hradě vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) a později odpoledne předsedu komunistů Vojtěcha Filipa. Jednat budou o rozpočtu na příští rok, pro který nemá dosud menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD podporu. Komunisté, kteří dosud vždy vládu při schvalování rozpočtů podrželi, požadují přesuny do sociální kapitoly a odklad desetimiliardových investic v armádě.

Restaurace budou zavírat dříve, do 4. stupně se ČR zatím nevrací

Bary, restaurace a další stravovací zařízení včetně výdejních okének budou muset od středy zavírat ve 20:00 místo 22:00. Zakázána bude po celý den konzumace alkoholu na veřejnosti a na trzích se nebude smět prodávat občerstvení a alkohol. Vláda zpřísněním reagovala na častá porušování protiepidemických opatření. Přechod Česka do přísnějšího čtvrtého stupně systému PES ale zatím ministr zdravotnictví Jan Blatný nenavrhuje, byť skóre už dva dny čtvrtému stupni odpovídá a podle pravidel by měl ministr zpřísnění po třech dnech horšího skóre zvažovat. Ve Sněmovně bude vláda usilovat o další prodloužení nouzového stavu o 30 dnů do 11. ledna. Poslanci by se tím mohli zabývat ve středu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.12.2020