Případů covidu je nejvíc za 14 dní, nouzový stav byl prodloužen

Česko v úterý zaznamenalo největší nárůst případů koronaviru za poslední dva týdny. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného je nárůst patrný, ale zatím se nezhoršuje situace v nemocnicích. Šéf zdravotnických statistik Ladislav Dušek však do týdne očekává nárůst i tam. Otevření obchodů či restaurací se podle něj zatím v číslech neprojevilo. V Česku kvůli epidemii nemoci covid-19 nadále platí nouzový stav, jehož platnost dnes poslanci prodloužili do 23. prosince.

Policisté se dnes plošně nezaměřili na kontrolu zavírací doby

Policie na dnešní večer nenaplánovala žádné celorepublikové kontroly toho, zda restaurace a bary dodržely novou zavírací dobu. Policisté se podle něj spíše dostavili do podniků, o kterých věděli nebo si všimli, že mají i po 20:00 otevřeno. Případně vyjížděli na oznámení. Podobně se vyjádřila i pražská policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Podle ní prověřovala policie v hlavním městě například restauraci Šeberák v Kunraticích, o jejímž porušení vládního nařízení věděla ze sociálních sítí.

Pražské podniky v naprosté většině opatření dodržely

Povinnou zavírací dobu ve 20:00 dnes v Praze nerespektovaly nejméně dvě restaurace. Jednou z nich byla smíchovská tankovna U Zlatého Jelena, druhou restaurace Šeberák v Kunraticích, odkud ale většina hostů odešla po příjezdu policie. V centru hlavního města restaurace a hospody zákaz otevření po 20:00 respektovaly. O omezení otevírací doby restaurací, barů a dalších stravovacích zařízení rozhodla vláda v pondělí. Reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření v tomto odvětví. Od minulého čtvrtka mohly mít restaurace otevřeno až do 22:00.

Nouzový stav bude moci vláda prodloužit do středy 23. prosince

Nouzový stav kvůli epidemii nového koronaviru bude moci v Česku platit do středy 23. prosince. Sněmovna dnes souhlasila s jeho dalším prodloužením podle návrhu KSČM o 11 dnů. Kabinet ANO a ČSSD, který komunisté v dolní komoře tolerují, žádal o možnost stavu nouze dalších 30 dnů do pondělí 11. ledna. Tento návrh dolní komora po téměř šestihodinové diskusi zamítla.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.12.2020

V úterý odhalily laboratoře v Česku 5848 případů covidu. Je to nejvyšší nárůst za dva týdny. Do statistik přibylo 100 úmrtí, celkem zemřelo 9136 lidí. Index protiepidemického systému PES zůstal na 64 bodech. Laboratoře v úterý provedly téměř 22.800 testů na koronavirus, pozitivní výsledek mělo 25,65 procenta z nich. Je to nejvyšší podíl od 14. listopadu.

Pražská burza posílila pátý den v řadě, rostly KB, Erste či Avast

Pražská burza posílila pátý den v řadě, index PX dnes stoupl o 1,35 procenta na 990,33 bodu. Dál tak vylepšil maximum od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku. Dařilo se většině titulů, nahoru index táhly především akcie Komerční banky, Erste Bank či technologické společnosti Avast. Naopak se ztrátou uzavřely pojišťovna VIG, likérka Stock a tabáková Philip Morris. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Praha spustí kurzy pro lidi, kteří přišli o práci kvůli covidu

Pražský magistrát spustí program vzdělávání zaměřený na digitální dovednosti a inovace. Lidem, kteří přišli o práci kvůli opatřením proti koronaviru, program umožní zvýšit šanci získat nové zaměstnání. Program město spustí na začátku roku 2021. Na kolik pořádání kurzů vyjde, zatím není jasné.Program bude fungovat prostřednictvím Podnikatelského inovačního centra (PIC), který bude spadat pod Pražský inovační institut (PII).

Podnikatelé v Praze 4 dostanou 40procentní slevu nájmu

Vedení radnice Prahy 4 poskytne slevu nájemného pro podnikatele sídlící v prostorách městské části. Nájemci, které postihla opatření proti šíření nemoci covid-19, dostanou za listopad a prosinec slevu 40 procent. Dnešní rozhodnutí radních sdělil místostarosta Michal Hroza (TOP 09). Městská část v rámci podpory podnikatelů schválila slevu nájemného již letos na jaře.

Zájem učitelů o antigenní testy v Praze roste

Zájem učitelů o antigenní testy na covid-19 v Praze roste. Přesto je zatím na jednotlivých odběrových místech podstupují denně jen desítky pedagogů, jak uvedli mluvčí nemocnic a laboratoří, které odběrová místa v hlavním městě zřizují.

Praha sníží kvůli covidu meziročně výdaje na granty v kultuře

Pražský magistrát sníží pro rok 2021 meziročně výdaje na granty v kultuře o 8,3 procenta na celkem 330 milionů Kč. Důvodem jsou dopady pandemie nemoci covid-19. Z celkové částky tvoří většinu víceleté granty schválené v uplynulých letech. Návrh rozdělení grantů dnes schválil magistrátní výbor pro kulturu a cestovní ruch. Projekty, které město podpoří, vybrala magistrátní grantová komise, jejímiž členy jsou převážně odborníci z kultury. Návrh musí ještě projednat pražští zastupitelé.

Proti kácení Dannenröderského lesa se v Praze sešlo na 25 lidí

Proti kácení Dannenröderského lesa nedaleko Frankfurtu nad Mohanem a prodloužení dálnice A49 protestovalo dnes před německým velvyslanectvím v Praze asi 25 lidí. Demonstraci uspořádaly organizace Limity jsme my, Anarchistická federace, Socialistická solidarita a Extinction Rebellion. Kácení lesa, v němž se na protest v korunách stromů usídlilo na 150 aktivistů, začalo v říjnu.

Soud potvrdil roční podmínku za posprejování Karlova mostu

Pražský městský soud dnes potvrdil roční podmíněný trest německému turistovi Benjaminu Wittigovi, který spolu se svým bratrem loni v létě posprejoval jeden z pilířů Karlova mostu. Jedenatřicetiletému cizinci ponechal také stotisícový peněžitý trest a vyhoštění na pět let. Odvolací senát tak zamítl Wittigovo odvolání. Stejný trest udělený před rokem jeho mladšímu bratru Niclasu Steigerovi již nabyl právní moci.

Venkovní reklamu na ruzyňském letišti převezme JCDecaux

Od ledna převezme billboardy na pražském letišti od skupiny BigBoard konkurenční firma JCDecaux, která tam již provozuje vnitřní reklamní plochy. Vyplývá to ze smlouvy z roku 2012 a to potvrdil mluvčí letiště Roman Pacvoň. Firma také nyní kvůli poklesu cestujících jedná o slevě z nájemného na stávající reklamu. Zároveň se objevila anonymní kampaň na billboardech a internetu, podle které JCDecaux dluží letišti na nájemném.

Slovanská epopej nepatří Praze, rozhodl soud

Praha není vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej, rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 1, který vyhověl žalobě příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. Rozsudek ještě není pravomocný, město se proti němu odvolá. Malířův příbuzný John Mucha tvrdí, že se Praha vlastníkem obrazů nikdy nestala, protože nesplnila autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory.

Nový jízdní řád na pražské železnici otevře zastávku Eden

Největší novinkou nového jízdního řádu na pražské a středočeské železnici bude zprovoznění nové trati ve směru z centra do Hostivaře, včetně zastávky Praha-Eden. Skončí naopak provoz na staré trati přes strašnickou zastávku. Provoz se dále rozšíří na trati Zadní Třebaň-Lochovice. Dnes o tom informovaly České dráhy. Nový jízdní řád začne platit v neděli 13. prosince.

Praha spustí kurzy pro lidi, kteří přišli o práci kvůli covidu

Pražský magistrát spustí program vzdělávání zaměřený na digitální dovednosti a inovace. Lidem, kteří přišli o práci kvůli opatřením proti koronaviru, program umožní zvýšit šanci získat nové zaměstnání. Program město spustí na začátku roku 2021. Na kolik pořádání kurzů vyjde, zatím není jasné. Program bude fungovat prostřednictvím Podnikatelského inovačního centra (PIC), který bude spadat pod Pražský inovační institut (PII).

V Praze je opět víc případů covidu než před týdnem, PES zůstal 49

V Praze stejně jako v celém Česku v úterý pokračoval mezitýdenní nárůst počtu nových případů koronaviru. Hygienici jich potvrdili 550, což je o 150 víc než před týdnem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES v hlavním městě zůstalo šestý den za sebou na 49 bodech, tedy nejnižší ze všech krajů ČR. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Odvolací soud se vrátí k případu posprejování Karlova mostu

Městský soud v Praze se dnes vrátí k případu dvou německých turistů nepravomocně odsouzených za posprejování Karlova mostu k ročním podmíněným trestům a peněžitým trestům 100.000 korun. Jeden z mužů, Benjamin Wittig, se proti rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 odvolal.

Soud bude pokračovat v řešení sporu o Epopej, mohl by rozhodnout

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes bude pokračovat v projednávání sporu o Slovanskou epopej Alfonse Muchy. S obrazy disponuje hlavní město Praha. Malířův příbuzný John Mucha v žalobě tvrdí, že se město vlastníkem obrazů nikdy nestalo, protože nesplnilo autorovu podmínku vybudovat pro plátna samostatné výstavní prostory. Soud by dnes mohl o žalobě rozhodnout.

Poslanci se dnes sejdou k dalšímu prodloužení nouzového stavu

Poslanci dnes odpoledne posoudí další žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19. Za nynější situace by skončil se sobotou 12. prosince. Na programu schůze je také novela, která zvyšuje pokuty za porušování protikoronavirových restrikcí. Kabinet chce, aby ji dolní komora projednala zrychleně.

Živnostníci mohou dnes naposledy žádat o ošetřovné za říjen

Živnostníci mají dnes poslední den k podání žádosti o ošetřovné za říjen. Příjem žádostí končí ve 23:59. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o ošetřovné za říjen žádat od 9. října. Dotaci budou moci čerpat i za listopad. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo, by mělo další výzvy vyhlásit koncem týdne, příjem žádostí by měl být zahájen 14. prosince, sdělila mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

Restaurace musí zavřít ve 20:00, trhy budou bez občerstvení

Ode dneška musí restaurace, bary a další stravovací zařízení včetně výdejních okének zavírat nejpozději ve 20:00. To znamená o dvě hodiny dříve než několik posledních dnů, kdy do nich znovu mohli po několika týdnech přijít hosté. Nové omezení otvírací doby se netýká rozvozu jídla. Po celý den je pak zakázána konzumace alkoholu na veřejnosti. Na trzích je zakázáno prodávat alkohol i občerstvení. Vláda zpřísněním reagovala na podle ní častá porušování protiepidemických opatření v tomto odvětví.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.12.2020

V pondělí přibylo v Česku 4239 prokázaných případů covidu-19, což je opět více než před týdnem. Nakažených bylo o 666 víc než předchozí pondělí. Počet zemřelých od březnového začátku epidemie přesáhl 9000. Stoupl také podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů a počet hospitalizovaných. Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického systému PES je k dnešku znovu na 64 bodech. Třetí den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. V Česku ale dál platí třetí stupeň a ministerstvo zatím přechod na vyšší stupeň nechystá.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.12.2020