Jedna restaurace v Praze s prodlouženým provozem už musela zavřít

Restaurace Šeberák, která plánovala mít i dnes otevřeno po 20:00, musela po této hodině zavřít. Majitele provozovny Jakuba Olberta zadržela policie. Večer to řekla pracovnice restaurace, která si nepřála být jmenována. Mluvčí pražské policie Jan Daněk řekl, že na místě byl zadržen jeden člověk pro přestupek. Bližší podrobnosti neuvedl. Smíchovská Tankovna U Zlatého Jelena podle provozního Oldřicha Tlustého zavřela zřejmě do 21:00, kdy očekávala opětovný zásah policie. Obě restaurace měly delší dobu otevřeno ve středu, kdy se změnilo vládní opatření a restaurace musely zavřít místo ve 22:00 o dvě hodiny dříve.

Obraz Královna moří Jana Zrzavého se prodal za 27 mil. Kč

Obraz Jana Zrzavého Královna moří se na dnešní aukci v Praze prodal za 22 milionů korun. I s aukční přirážkou cena činí 27,28 milionu korun. Vyvolávací cena obrazu byla 9,5 milionu korun. Dílo se stalo druhým nejdražším obrazem autora. Před několika dny se na jiné aukci prodal Zrzavého obraz Fantastická krajina za cenu 28,08 milionu korun včetně aukční přirážky.

Dopad změn daní do veřejných financí bude 99 až 120 mld. Kč

Daňový balíček v podobě, ve které ho dnes schválil Senát, bude mít příští rok dopad do veřejných financí zhruba 98,7 miliardy korun. V roce 2022, kdy se projeví další zvýšení slevy na poplatníka, by to mělo být asi 120 miliard Kč a od roku 2023 by to mělo být každoročně 103 miliard korun. Pokles od roku 2023 je způsoben mimo jiné ukončením možnosti zrychlených odpisů podnikateli. Na tiskové konferenci po dnešním jednání Senátu to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Provozovatel čajovny v Praze podal žalobu na vládu 

Provozovatel kavárny a čajovny Daruma v Praze 2 podal ve středu k Městskému soudu v Praze žalobu na vládu. Kvůli krizovým opatřením vydávaným vládou se podstatně omezila činnost jeho podnikání, od 14. října do 2. prosince nemohl provozovat hostinskou činnost, což považuje za diskriminační. Provozovatel David Tesař, který je zároveň zakladatelem politické platformy a organizátorem protestů, to dnes večer sdělil ČTK. Vyzval zároveň ostatní provozovatele obchodu či služeb, kteří nechtějí zavírat své provozy, aby se k jeho žalobě připojili.

Po pěti růstových dnech pražská burza otočila a oslabila

Pražská burza dnes po předchozích pěti dnech růstu oslabila. Index PX klesl o 1,38 procenta na 976,64 bodu. Dolů ho táhly především bankovní tituly, ale nedařilo se ani většině dalších hlavních emisí. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Koruna dnes mírně oslabila k euru a naopak posílila vůči dolaru.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 10.12.

V Česku ve středu přibylo 6402 potvrzených případů koronaviru, je to nejvyšší nárůst od 19. listopadu. Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech, pátý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně rizika. Podle dat ministerstva zdravotnictví se ale zhoršily všechny ukazatele. Počet úmrtí s onemocněním covid-19 stoupl o 90 na celkových 9226. Hospitalizovaných je nyní 4326, z toho 545 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Židé v Praze zahájili chanuku, vrchní rabín zapálil svíci

Zhruba tři desítky lidí dnes dorazily k pražskému nádraží Bubny na zahájení osmidenního židovského svátku chanuka – svátku světel. První chanukovou svíci tam dnes zapálil vrchní pražský rabín David Peter. Kvůli epidemii koronaviru bylo setkání komorní a přenášelo se on-line. Několik lidí také stálo za páskou, která obehnala místo setkání poblíž Památníku ticha.

Divadla zřizovaná Prahou zůstanou zavřená do konce února 2021

Divadla zřizovaná hlavním městem zůstanou zavřená minimálně do konce února 2021. Dohodli se na tom dnes ředitelé divadel s vedením Prahy. Důvodem je pandemie nemoci covid-19 a nepředvídatelnost vládních rozhodnutí, řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Hlavní město je zřizovatelem řady scén, například Městských divadel pražských.

Dvě restaurace v Praze plánují mít i dnes otevřeno po 20:00

Restaurace Šeberák a smíchovská Tankovna U Zlatého Jelena plánují mít dnes znovu otevřeno i po 20:00, poruší tak vládní opatření. Provozní tankovny Oldřich Tlustý řekl, že věří, že je v právu. Restaurace měly otevřeno i ve středu, kdy se změnilo vládní opatření a restaurace musely zavřít místo ve 22:00 o dvě hodiny dříve. Do obou přišli policisté.

Radní Prahy 20 Hájková a Růžička rezignovali

Radní Prahy 20 Jana Hájková (za ANO) rezignovala na svou funkci ve vedení městské části. Jako důvod uvedla mimo jiné střet zájmů některých členů rady Prahy 20 a netransparentnost radnice. Z funkce radního odstoupil i Petr Růžička (Šance pro Počernice). Oba budou nadále vykonávat funkci zastupitelů Horních Počernic, jak uvedli na prosincovém zasedání zastupitelstva městské části, kde funkci radních složili.

Po rekonstrukci se otevře Španělská synagoga v Praze

Po roce a půl trvající rekonstrukci se 16. prosince otevře pro návštěvníky Španělská synagoga v Praze. Opravy, které přišly na několik desítek milionů korun, rozšířily výstavní prostor na více než 600 metrů čtverečních a umožnily bezbariérový přístup do tří pater synagogy. Nová expozice mapuje posledních 200 let dějin Židů v českých zemích. Synagoga se bude nadále využívat k pořádání večerních pořadů, zejména koncertů klasické hudby. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Židovského muzea v Praze Tomáš Tetiva.

Strážníci v noci řešili deset přestupků spojených s restauracemi

Pražští strážníci museli v noci ze středy na dnešek řešit desítku přestupků spojených s omezeným provozem restaurací. Necelou polovinu řešili strážníci domluvou. Provozní doba restaurací byla od středy zkrácena z minulý týden povolených 22:00 na 20:00. Strážníci od zavedení protiepidemických opatření museli řešit tisícovky přestupků.

V Praze se kvůli opravě uzavře rampa z Jižní spojky do Modřanské

Pro řidiče v hlavním městě se kvůli rekonstrukci uzavře rampa z Jižní spojky do Modřanské ulice. Uzavírka začne v sobotu 12. prosince a skončí ve čtvrtek 17. prosince 2020. Řidiči budou muset jet po objízdné trase. Silničáři v uplynulých týdnech rovněž opravovali další sjezdy a nájezdy na Jižní spojku.

Návštěvnost poboček Městské knihovny v Praze je nižší než běžně

Návštěvnost poboček Městské knihovny v Praze (MKP) je nyní nižší než za obvyklého stavu. Mnozí čtenáři se přesunuli do on-line prostředí a půjčují si e-knihy, sdělila mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Pobočky jsou v omezeném režimu čtenářům otevřené od 3. prosince.

Deloitte: Nové byty v Praze na konci října zdražily o sedm pct

Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci října meziročně vzrostla o sedm procent na 118.200 korun za metr čtvereční. Tempo růstu cen zůstává poslední rok a půl zhruba stejné. Od roku 2014 novostavby zdražily o 81 procent. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů meziročně stoupl o 2,6 procenta na 5677. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte.

Ve středu přibylo nejvíce případů od 19. listopadu, PES dál 64

V Česku ve středu přibylo 6402 potvrzených případů koronaviru, je to nejvyšší nárůst od 19. listopadu. Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech, pátý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. Podle dat ministerstva zdravotnictví se ale zhoršily všechny ukazatele. Počet úmrtí s onemocněním covid-19 stoupl o 90 na celkových 9226. Hospitalizovaných je nyní 4326, z toho 545 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

ČSÚ dnes zveřejní údaje o listopadové inflaci

Český statistický úřad dnes zveřejní údaje o vývoji inflace v listopadu. Podle odhadů analytiků meziroční inflace v listopadu klesla z říjnových 2,9 procenta na 2,7 až 2,8 procenta. Ve vývoji cen se ještě podle ekonomů projevily dozvuky snížení cen energií.

Nouzový stav bude moci vláda prodloužit do středy 23. prosince

Nouzový stav kvůli epidemii nového koronaviru bude moci v Česku platit do středy 23. prosince. Sněmovna souhlasila s jeho dalším prodloužením podle návrhu KSČM o 11 dnů. Kabinet ANO a ČSSD, který komunisté v dolní komoře tolerují, žádal o možnost stavu nouze dalších 30 dnů do pondělí 11. ledna. Tento návrh dolní komora po téměř šestihodinové diskusi zamítla.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.12.2020

V úterý odhalily laboratoře v Česku 5848 případů covidu. Je to nejvyšší nárůst za dva týdny. Do statistik přibylo 100 úmrtí, celkem zemřelo 9136 lidí. Index protiepidemického systému PES zůstal na 64 bodech. Laboratoře v úterý provedly téměř 22.800 testů na koronavirus, pozitivní výsledek mělo 25,65 procenta z nich. Je to nejvyšší podíl od 14. listopadu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 10.12.2020