Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.12.

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Jana Blatného (za ANO) v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Současná opatření se tak zpřísní. Pravděpodobně to bude od druhé poloviny nebo konce příštího týdne. Rizikové skóre od víkendu ukazuje hodnotu 64, která odpovídá čtvrtému stupni rizika. Kromě otevřených obchodů a návštěv v domovech budou všechna opatření podle Blatného odpovídat čtvrtému stupni PES. Vláda projedná i kompenzace.

Problémy s covidem má 117 škol v Praze, zavřeny jsou jen tři

Problémy kvůli výskytu nemoci covid-19 řeší aktuálně 117 škol v Praze. Zcela uzavřeny ale musely být jen tři. V dalších 41 školách musela být kvůli výskytu této nemoci uzavřena minimálně jedna třída. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešnímu ránu.

Srážka aut u Počernic si vyžádala dva životy a zranění dítěte

Při čelní srážce dvou osobních aut v Praze 20 zemřeli dnes večer dva dospělí lidé. Těžce zraněné zhruba desetileté dítě musel do nemocnice přepravit vrtulník. Příčiny nehody vyšetřuje policie, ulice Národních hrdinů je uzavřená.

Pražská burza dnes pokračovala v oslabování, klesla o 0,8 pct

Pražská burza dnes pokračovala v oslabování. Index PX klesl o 0,83 procenta na 968,51 bodu. Dolů ho táhly akcie bank a elektrárenského ČEZ. Dařilo se naopak Kofole. Vyplývá to z údajů na burzovním webu. Ve čtvrtek pražská burza klesla o 1,38 procenta po předchozích pěti dnech růstu. Koruna dnes oslabila k euru i dolaru.

Návrh rozpočtu Prahy 6 počítá s výdaji ve výši 1,15 miliardy  

Praha 6 by měla v roce 2021 hospodařit s příjmy 748,1 milionu, výdaje se odhadují na 1,15 miliardy. Rozdíl by měl být hrazený zvláště z rezerv. Návrh rozpočtu schválili radní městské části, zastupitelé Prahy 6 jej budou projednávat na svém zasedání 18. prosince. Na rok 2020 byl schválený rozpočet s příjmy 782,5 milionu a výdaji 1,084 miliardy korun.

K iniciativě proti zavírání hospod se v Praze přidávají další

K iniciativě Chcípl PES, bojující proti povinnému zavírání restaurací ve 20:00, se v Praze přidaly další dva podniky. Jde o pivní bar Obývák v Praze 10 a smíchovský Sugar Daddy by Bejzment. Tankovna U Zlatého Jelena, restaurace Šeberák a Obývák plánují mít dnes otevřeno déle než do vládou povolených 20:00. Provozní tankovny Oldřich Tlustý řekl, že policie nejspíš dorazí s úderem dvacáté hodiny. Ve čtvrtek policie zadržela majitele provozovny Šeberák Jakuba Olberta.

Na antigenní test od 18. prosince se Pražané už mohou registrovat

K antigennímu testování na covid-19, které bude spuštěno 18. prosince a bude hrazeno ze zdravotního pojištění, se Pražané mohou už na několika odběrových místech registrovat. Z nemocnic rezervace umožnila Ústřední vojenská nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nebo Thomayerova nemocnice. Možné jsou také v některých soukromých centrech. Termíny do Vánoc se plní, například ÚVN měla dnes odpoledne první volný ráno na Štědrý den.

Na koleje VŠ v Praze se vrátily desítky až stovky studentů

Na koleje vysokých škol v Praze se za poslední týden v souvislosti se zmírněním opatření proti covidu-19 vrátily desítky až stovky studentů. Nejvíc jich přijelo na koleje Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT), kde se od pondělí obnovila většina laboratorní výuky pro všechny posluchače. Na kolejích se jich opět ubytovalo asi 400. Ubytovací zařízení dalších vysokých škol zaznamenaly studentů méně, protože školy pokračují převážně ve výuce na dálku. Vyplývá to z vyjádření zástupců vysokých škol.

Tramvaj do Zdib má kladné posouzení vlivu na životní prostředí 

Prodloužení tramvajové trati z pražských Kobylis do středočeských Zdib, které plánují pražský magistrát a dopravní podnik (DPP), získalo kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Úředníci odboru ochrany prostředí magistrátu, který stanovisko zpracoval, schválili z navržených variant tu zachovávající jen jeden pruh pro auta v obou směrech s tramvají uprostřed. Variantu 2+1 zejména kvůli hluku nepovolili.

GIBS obvinila policistu a další tři lidi kvůli prodeji drog 

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila pražského policistu a další tři lidi z nedovolené výroby a nakládání s omamnými látkami. Podle vyšetřovatelů si policista nejméně od února letošního roku obstarával pro sebe a své známé kokain, jeho prodejem si přivydělával. Jeho dodavatel podle inspekce získával drogy od Čecha žijícího ve Španělsku. V tiskové zprávě o tom dnes informovala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

TSK dokončila nový most na pražské Zbraslavi

Pražská Technická správa komunikací (TSK) uvedla do provozu nový most na Zbraslavi, který spojuje ulice Za Opusem a K Výtopně. Práce skončily o dva měsíce dřív, než bylo původně v plánu. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí TSK Barbora Lišková. Starý most se boural od loňského listopadu do letošního ledna. Stavba nového začala v červenci.

V bývalé ubytovně Sandra by měly bydlet hlavně mladé rodiny

V budově bývalé ubytovny Sandra v Praze 11 by většinu ubytovací kapacity měly využívat mladé rodiny. Další byty by měli obývat senioři, zaměstnanci veřejného sektoru a sociálně slabí, uvedl místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO) s odkazem na zpracovanou analýzu pro obsazování objektu.

Blatný: Vládě navrhnu v pondělí přechod do čtvrtého stupně PES

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Současná opatření se tak zpřísní. Pravděpodobně to bude od druhé poloviny nebo konce příštího týdne. Rizikové skóre od víkendu ukazuje hodnotu 64, která odpovídá čtvrtému stupni rizika. Od středy navíc roste počet denně zachycených případů.

Globus na konci roku uzavře Fresh v Praze,otevřel ho v únoru

Společnost Globus na konci roku uzavře malou prodejnu, tzv. Fresh, v Praze na Pankráci. Otevřela ji letos v únoru. Lokalita plná administrativních budov se kvůli pandemii koronaviru a vládním opatření vylidnila a hlavní provozy prodejny – restaurace, kavárna a bar – nesměly fungovat. Zaměstnanci obchodu, kterých je 44, dostanou možnost pracovat v některém z hypermarketů. Koncept malých prodejen chce Globus i nadále rozvíjet. Druhá prodejna tohoto formátu v Pardubicích si vede dobře.

V Praze přibylo ve čtvrtek 566 případů covidu, PES zůstává na 49

V Praze přibylo ve čtvrtek 566 potvrzených případů nemoci covid-19, o 68 více než před týdnem. Zároveň je to nejvyšší denní nárůst nových případů v hlavním městě od 11. listopadu, kdy laboratoře potvrdily 761 nákaz koronavirem. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES je ale osmým dnem na 49 bodech a zůstává nejnižší ve srovnání krajů v ČR. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Ministr Blatný zhodnotí další vývoj epidemie covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a další zástupci ministerstva dnes na pravidelné tiskové konferenci zhodnotí po týdnu další vývoj epidemie covidu-19. Nových případů začalo v posledních dnech zase přibývat, ve středu bylo nově pozitivně testovaných více než 6400, což bylo nejvíc za poslední dva týdny.

Schillerová dnes bude žádat komunisty o podporu státního rozpočtu

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) bude dnes přesvědčovat komunisty, aby ve Sněmovně hlasovali pro návrh rozpočtu na příští rok. Menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD zatím nemá pro deficitní plán hospodaření v příštím roce podporu. Schillerová navštíví zasedání výkonného výboru KSČM, které vydá doporučení pro poslance. Sněmovna bude o rozpočtu hlasovat ve středu.

Ministerstvo práce se chystá představit zákon s reformou penzí

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes chystá představit návrh zákona s reformou důchodů. Podle předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudové norma počítá s rozdělením nynějšího veřejného penzijního systému na dva pilíře. Z nultého by se vyplácel zaručený minimální důchod, z prvního pak zásluhová část penze. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ale ve čtvrtek v Senátu prohlásila, že vláda žádnou reformu do voleb nepředloží.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 10.12.

V Česku ve středu přibylo 6402 potvrzených případů koronaviru, je to nejvyšší nárůst od 19. listopadu. Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech, pátý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně rizika. Podle dat ministerstva zdravotnictví se ale zhoršily všechny ukazatele. Počet úmrtí s onemocněním covid-19 stoupl o 90 na celkových 9226. Hospitalizovaných je nyní 4326, z toho 545 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.12.2020