Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 12.12.

V pátek přibylo 6202 potvrzených případů covidu, téměř o 1500 více než před týdnem. Počet úmrtí stoupl o 109 na 9450. V nemocnicích je 4390 lidí.Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES stouplo o pět bodů na 69, což stále odpovídá čtvrtému stupni rizika. Za zhoršením indexu je růst reprodukčního čísla na 1,22.Laboratoře v pátek provedly 25.883 testů na koronavirus, čtvrtý den v řadě je pozitivních více než pětina z nich, v pátek to bylo 23,96 procenta.

Restaurace Šeberák a Obývák dnes zavřely ve 20:00, Tankovna ne

Smíchovská Tankovna U Zlatého Jelena dnes znovu zůstala otevřená po 20:00, po návštěvě policie zavřela. Restaurace Šeberák a pivní bar Obývák zavřely v souladu s nařízením, které vláda přijala ve snaze bránit šíření koronaviru. Zástupci restaurací to dnes uvedli na dotaz. Provozovatelé hospod očekávají nedělní jednání v Jincích ohledně koordinace dalšího postupu restaurací, které s vládním nařízením zavírat ve 20:00 nesouhlasí.

Policie odvolala pátrání po chlapci z Prahy, je v pořádku

Policisté odvolali pátrání po sedmiletém chlapci, který se dnes ráno ztratil po cestě na nástupiště na Hlavním nádraží v Praze. Podařilo se ho nalézt, je v pořádku. Chlapec měl jet se skautskou skupinou vlakem na výlet do Čerčan, odjel ale s jiným oddílem. Skauti to uvedli na twitteru.

Policie pátrá po sedmiletém chlapci z Prahy

Policisté pátrají po sedmiletém chlapci, který se ráno ztratil po cestě na nástupiště na Hlavním nádraží v Praze. Měl jet se skautskou skupinou na výlet.

Lidé si připomněli výročí úmrtí bývalého premiéra Švehly

Několik desítek lidí si dnes v Praze Hostivaři připomnělo výročí úmrtí významného politika tzv. první republiky Antonína Švehly. Na pietě promluvil mimo jiné bývalý prezident Václav Klaus. Bývalý předseda vlády a ministr vnitra byl podle Klause velkým státníkem, kterých moc Česko a Československo neměly.

V Praze přibylo 519 případů, skóre PES stouplo o dva body na 51

V Praze přibylo v pátek 519 potvrzených případů koronaviru, asi o stovku více než před týdnem. Naopak ve srovnání se čtvrtkem je nárůst zhruba o 50 případů nižší. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES stouplo v metropoli o dva body na 51, zůstává ale stále ve třetím stupni rizika a ve srovnání krajů je dál nejnižší. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sokolský běh republiky pomůže potřebným

V šesti městech se dnes uskuteční závěrečné kolo letošního závodu Sokolského běhu republiky, který se kvůli nepříznivé epidemické situaci nemohl konat v den vzniku Československa 28. října. Lidé poběží v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích, Milovicích, Terezíně a Žebráku, a to při dodržení přísných hygienických opatření. Závodníci mohou při běhu pomocí aplikace Pomáhej pohybem přispět některé z neziskových organizací.

Ve čtyřech obcích si dnes lidé zvolí nová zastupitelstva

Ve čtyřech obcích si dnes lidé zvolí nová místní zastupitelstva. Hlasovat se bude tam, kde se původní vedení obcí rozpadlo. Jde o Lážovice na Berounsku, Vracovice na Znojemsku, Bynovec na Děčínsku a Vražkov na Litoměřicku. Volební místnosti budou otevřené od 7:00 do 22:00. Výsledky hlasování poté oznámí Český statistický úřad.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.12.

Ministerstvo zdravotnictví podle ministra Jana Blatného (za ANO) v pondělí vládě navrhne přechod ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Současná opatření se tak zpřísní. Pravděpodobně to bude od druhé poloviny nebo konce příštího týdne. Rizikové skóre od víkendu ukazuje hodnotu 64, která odpovídá čtvrtému stupni rizika. Kromě otevřených obchodů a návštěv v domovech budou všechna opatření podle Blatného odpovídat čtvrtému stupni PES. Vláda projedná i kompenzace.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.12.2020