ČR se od pátku vrátí do přísnějšího čtvrtého stupně opatření

Česko se v protiepidemickém systému PES vrátí od pátku 18. prosince do čtvrtého stupně přísnosti opatření. Po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Třetí stupeň platil od 3. prosince, otevřely se obchody, restaurace, služby a skončil zákaz nočního vycházení. Obchody a služby se ani ve čtvrtém stupni zavírat nebudou.

Pražská burza posílila, PX táhly nahoru hlavně Erste, KB a Avast

Pražská burza v úvodu týdne posílila, index PX stoupl o 1,37 procenta na 981,78 bodu. Dařilo se většině emisí v čele s Erste Bank, jejíž akcie si polepšily téměř o tři procenta. Z předních emisí rostly výrazněji i Komerční banka a technologická firma Avast. Ztráty si dnes připsala pouze Kofola, cenné papíry operátora O2 stagnovaly. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Radní Prahy 20 odmítli obvinění ze střetu zájmů

Starosta Prahy 20 Petr Měšťan (ODS) odmítl obvinění zastupitelky a bývalé radní městské části Jany Hájkové (za ANO), že je ve střetu zájmů a že vedení radnice jedná pochybně v souvislosti s přidělováním zakázek a čerpáním peněz z rozpočtu. Hájková obvinění vznesla ve své rezignaci na post radní Prahy 20 na prosincovém zasedání zastupitelstva, konkrétní pochybení ale neuvedla.

Odběrová místa v Praze navyšují kapacity, zájem lidí je velký

Některé nemocnice a zdravotnická zařízení v Praze, které se zapojí do testování veřejnosti na nemoc covid-19, registrují velký zájem lidí, a navyšují proto své kapacity. Předběžně se připravují i na možnost, že by testování veřejnosti mohlo začít už ve středu místo pátku, jak dříve uvedl premiér Andrej Babiš (za ANO).

Praha přijde příští rok kvůli daňovému balíčku o 2,1 miliardy Kč

Pražský magistrát očekává kvůli vládnímu daňovému balíčku, který upravil Senát, v příštím roce s propadem příjmů 2,1 miliardy korun. O další miliardy přijde v roce 2022. Na dnešním jednání magistrátního výboru to dnes řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). V případě původního návrhu, který schválila Sněmovna, by propad příjmů dosáhl až 8,5 miliardy.

Praha podá správní žalobu proti rozhodnutí o plavební komoře

Pražský magistrát podá správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva zemědělství, které zamítlo odvolání proti souhlasu se stavbou nové plavební komory u Dětského ostrova. Vedení města se zamítnutím odvolání nesouhlasí. Podání žaloby dnes schválili pražští radní. Na dotaz to řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Stavbu chystá státní podnik Povodí Vltavy. Kromě Prahy s ní nesouhlasí i Praha 5 a Praha 1. Pátá městská část již žalobu proti zamítnutí podala.

Praha 11 hledá stavitele nové budovy úřadu

Praha 11 vyhlásila výběrové řízení na stavitele kancelářského pavilonu, který bude součástí radnice městské části. V přístavbě bude deset kanceláří. Předpokládaná cena zakázky je 7,7 milionu bez DPH, jak je uvedeno v zadávací dokumentaci.

V pražské Kbelské ulici vzniknou dva podchody pod železnicí

V místě, kde pražská Kbelská ulice podjíždí železnici z Vysočan do Lysé nad Labem, by v budoucnu měly vzniknout v obou směrech podchody pro pěší a cyklisty. Radní dnes schválili, že Praha na to Správě železnic (SŽ) poskytne dotaci asi 32 milionů korun. Ještě to musí potvrdit zastupitelé. Stavby mají být součástí již započaté optimalizace železnice mezi Mšenem a Vysočany.

Praha se zbaví chytrých laviček z dob primátorky Krnáčové

Pražský magistrát se zbaví desítky tzv. chytrých laviček, které byly instalovány za minulého vedení města pod vládou primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Důvodem jsou vysoké náklady na provoz. Lavičky město bezplatně dá např. radnicím městských částí. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Město testovalo deset laviček a zaplatilo za ně téměř dva miliony korun.

Radní Prahy schválili podporu družstevního a spolkového bydlení

Pražská koalice se shodla na plánu podpory družstevního bydlení, který připravila radní Hana Marvanová (za STAN). Rada dnes schválila záměr, který počítá s družstevní výstavbou na městských pozemcích. V létě ji Praha Sobě a Piráti dvakrát schválit odmítli, Marvanové se nepodařilo ji ani nechat projednat na zastupitelstvu. O plánu budou finálně ve čtvrtek rozhodovat zastupitelé, stejně jako o obdobném záměru podpory spolkové výstavby, který dnes radní také odsouhlasili.

Praha změní tržní řád upravující provoz mimo jiné trhů či tržišť

Pražský magistrát chystá novelu tržního řádu, který se zjednoduší a zpřehlední. Změní se např. rozdělení trhů podle zboží, nově budou časově vymezeny některé trhy a definovány sousedské slavnosti. Návrh dnes schválili radní a magistrát jej pošle k připomínkování městským částem a magistrátním odborům. Platit by mohl od 1. května 2021.

Pražský filmový fond podpořil 4,7 mil Kč šest filmů

Nadační fond Praha ve filmu podpořil v letošní druhé výzvě šest projektů, které se natáčely nebo budou natáčet v hlavním městě, rozdělil mezi ně 4,7 milionu korun. Z 16 přihlášených projektů podporu získaly tři dokumenty a tři hrané filmy. Informovala o tom výkonná ředitelka fondu Tereza Moravcová. Podmínkou získání příspěvku je, že Praha ve filmech nebo seriálech musí představovat sebe samu, projekty musí být zahraniční provenience nebo vznikat v koprodukci s ČR a mířit do mezinárodní distribuce.

Obyvatel v Praze za tři čtvrtletí přibylo 7200 na 1,332 milionu

Za první tři čtvrtletí letošního roku přibylo v Praze 7187 obyvatel na celkových 1,332 milionu. Přírůstek je nižší než loni za stejné období. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Většinu přírůstku dlouhodobě tvoří lidé, kteří se přistěhovali. Na růstu za letošní tři čtvrtletí se podílel i tzv. přirozený přírůstek, tedy rozdíl mezi počty nově narozených a zemřelých lidí. Letos zemřelo více lidí než loni, nárůst činil asi tři procenta. V tomto roce zemřelo podle ministerstva zdravotnictví v Praze 911 lidí v souvislosti s epidemií nemoci covid-19.

Pražští radní opět projednají podporu družstevního bydlení

Radní Prahy se dnes budou znovu zabývat plánem podpory družstevního bydlení, který se dříve opakovaně nepodařilo prosadit radní Haně Marvanové (za STAN). Na programu rady je i obdobný záměr podpory spolkové výstavby. Dále se radní budou zabývat například otázkou vjezdu osobních aut do pruhů pro MHD, odměňováním členů představenstev městských firem či podáním správní žaloby proti povolení nové plavební komory na Smíchově.

https://www.praha.eu/public/a3/9/7f/3210088_1130674_Prg_43_Rada_2020.pdf

Statistici dnes oznámí údaje o obyvatelích ČR za tři čtvrtletí

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes oznámí, jak se změnil za letošní tři čtvrtletí počet obyvatel Česka. Současně bude informovat o tom, kolik dětí se od počátku ledna do konce září narodilo, kolik lidí zemřelo nebo kolik lidí se do země přistěhovalo a naopak se z ní odstěhovalo. Statistici rovněž uvedou počty uzavřených a rozvedených manželství.

Vláda projedná posun v systému PES i běžnou agendu

Vláda dnes projedná návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby se Česko vrátilo ze třetího do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Znamenalo by to zpřísnění opatření proti epidemii covidu-19. Obchody by i nadále ale měly zůstat otevřeny. Ministři by také měli projednat, aby plánované dobrovolné antigenní testování na covid-19 začalo místo pátku kvůli velkému zájmu lidí již ve středu.

Tripartita bude jednat o opatřeních proti covidu i o plánu obnovy

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se dnes chystají jednat o vývoji koronavirové epidemie v Česku a o opatřeních proti ní. Tripartita by měla debatovat také o dopadech Zelené dohody pro Evropu na republiku, o národním plánu obnovy a o postupu přípravy větších dopravních staveb. Zasedání se uskuteční on-line.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.12.2020