Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.12.2020

Výběr dnešních událostí, které se týkají koronavirové krize: Z domova V prvním listopadovém týdnu zemřelo v Česku 4135 lidí, více než dvojnásobek ve srovnání s průměrem pro 45. kalendářní týden z let 2015 až 2019. Od začátku roku do 8. listopadu zemřelo v Česku 104.481 lidí, o devět procent více než je průměr. Vyplývá to z předběžných dat za prvních 45 týdnů letošního roku, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Senátní úprava daňového balíčku je podle krajů přijatelná

Senátní úprava daňového balíčku je podle Asociace krajů ČR přijatelná. Senát minulý týden odsouhlasil zrušení superhrubé mzdy a zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zároveň navrhl pokrytí většiny výpadku daňových příjmů pro kraje a obce. O daňovém balíčku nyní bude rozhodovat Sněmovna. Hejtmani budou apelovat na své spolustraníky, aby senátní úpravy schválili, řekl dnes po jednání Asociace krajů její předseda a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

Pražští hasiči vyjížděli k požáru od věnce, varují před následky

Pražští hasiči dnes vyjížděli k prvnímu letošnímu požáru adventního věnce. Škody tentokrát nebyly velké, ale podle hasičů se mohou podobné požáry rychle rozšířit a stát i životy. Mluvčí generálního ředitelství hasičského sboru Nicole Studená na webu hasičů uvedla, že svíčky, a to hlavně na adventních věncích, patří v období okolo Vánoc k nejčastějším příčinám požárů.

Praha 1 změnila připomínky k plánu kvůli stavbě u hotelu

Praha 1 změnila připomínky k připravovanému novému územnímu plánu, které přijala v roce 2018 a které souhlasily se stavbou na piazzetě vedle hotelu Intercontinental. Zastupitelé městské části dnes odsouhlasili změnu s tím, že radnice požaduje zachování nezastavitelnosti plochy. Tzv. Metropolitní plán však nevstoupí v platnost ještě roky. Noví majitelé hotelů by rádi na piazzetě v blízké době postavili prosklenou budovu, což vyvolalo odpor opozice a některých místních.

Praha 1 a 5 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu

Městské části Praha 1 a 5 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu. Dnes o tom rozhodla jejich zastupitelstva. Provizorium spočívá v tom, že radnice může každý měsíc užívat jen dvanáctinu výdajů schválených pro předešlý rok a nesmí zahajovat nové investice. U pražských městských částí je to běžná praxe, nemohou si totiž schválit rozpočty do doby, než je schválen ten celopražský. O tom bude pražské zastupitelstvo jednat ve čtvrtek.

Praha 6 nechala odstanit podstavec po soše Koněva

Odstranění podstavce po soše maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6 bylo o 673.000 korun dražší, než se plánovalo. Dodatečné náklady dnes schválili radní městské části. Na rozebrání soklu, demolici betonových konstrukcí a následnou rekultivaci volné plochy byl původně určen asi milion korun, sdělil mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich.

Koruna dnes k euru i dolaru stagnovala

Česká měna dnes k oběma hlavním světovým měnám stagnovala. Kurzy koruny k euru i dolaru se sice proti předchozímu závěru změnily, ale shodně pouze o haléř. K dnešním 17:00 tak byla koruna k euru na kurzu 26,33 Kč/EUR a k dolaru 21,67 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online.

Praha 14 vstoupí do roku 2021 v rozpočtovém provizoriu

Radnice Prahy 14 vstoupí do roku 2021 v rozpočtovém provizoriu. Jeho parametry dnes schválili zastupitelé městské části. V provizoriu může radnice užívat jen dvanáctinu rozpočtu předešlého roku a nesmí investovat. Na letošek má městská část schválený rozpočet s příjmy 320,1 milionu a výdaji 518,7 milionu korun. Rozdíl pokryje například z peněz od hlavního města. Na investice je plánováno 178,4 milionu.

Praha 5 koupí usedlost Cibulka za 105 milionů Kč

Radnice Prahy 5 koupí usedlost Cibulka v Košířích za 105 milionů korun, což je cena daná znaleckým posudkem. O záměru dnes rozhodli zastupitelé, podle místostarosty Lukáše Herolda (ODS) budou o samotné kupní smlouvě znovu hlasovat v dubnu. Plán kritizovala opozice, zejména klub Pirátů a nezávislých, podle kterých je cena přemrštěná a schází záměr využití.

Coca-Cola chce v Praze příští rok dostavět sklad za 500 mil.Kč

Nápojářská společnost Coca-Cola HBC chce ve druhém čtvrtletí příštího roku v pražských Kyjích dostavět plně automatizovaný sklad, který bude v rámci společnosti nejmodernější ve střední Evropě. Velikost investice je 500 milionů korun, řekl generální ředitel firmy pro Česko a Slovensko Dan Timotin. Velikost skladu by měla být 8600 metrů čtverečních. Podle ředitele jde částečně i o reakci na koronavirovou pandemii, kdy firma chce reagovat rychleji na měnící se požadavky zákazníků.

Oprava Barrandovského mostu je přerušena, opět začne koncem února

Práce na první části rekonstrukce pražského Barrandovského mostu, která začala koncem září, byly na zimu přerušeny. Znovu začnou koncem února příštího roku. Nyní se rekonstrukce týká spodní části mostu a pilířů, z nichž byl zatím opraven jeden a s druhým se začalo. Příští rok se opraví i čtyři další, z nichž dva jsou ve vodě. Následně v roce 2022 začnou práce na vrchní části mostu, které potrvají až do roku 2025 a přinesou dopravní omezení. Novinářům to dnes řekli zástupci města a firem, které stavbu provádějí.

Aukce desek grafitti z Křižíkova pavilonu vynesla 353.000 Kč

Pražský magistrát společně s Výstavištěm Praha vydražil desky velkoformátového grafitti, které vzniklo letos v září na Křižíkově pavilonu na Výstavišti v Bubenči. Aukce vynesla 353.000 korun, které dostanou nadace Pink Bubble a nezisková organizace Klub svobodných matek. Autory grafitti inspirovaného sci-fi a komiksovou literaturou je dvojice výtvarníků Tron a X-Dog alias Michal Škapa a Ondřej Vyhnánek.

V Praze-Kyjích byl otevřen nový most přes Rokytku

V pražských Kyjích byl dnes otevřen nově vybudovaný most přes Rokytku spojující ulice Hodějovská a Za Rokytkou. Původní most byl kvůli špatnému stavu stržen. Výstavba vyšla na 20,8 milionu korun. Současně s novým mostem byla vybudována protipovodňová opatření. Novinářům to dnes řekli zástupci Prahy 14 a magistrátu. Radnice nyní pracuje na získání stavebního povolení na opravu zbylé části ulice Za Rokytkou.

Policie pátrá po muži, který v Holešovicích přepadl pejskaře

Policie pátrá po muži, který je podezřelý, že na konci listopadu přepadl v Holešovicích muže při venčení psa. Podle kriminalistů na něj namířil střelnou zbraň a požadoval peníze, přepadený ale žádné neměl. Po krátkém rozhovoru s přepadeným se pachatel rozplakal a s omluvou z místa utekl. O případu dnes informoval policejní mluvčí Jan Rybanský. Policie na webu zveřejnila kamerové záznamy, na nichž je podezřelý zachycen, a žádá veřejnost o spolupráci.

V Praze přibylo v pondělí 432 případů, o 100 víc než před týdnem

V Praze přibylo v pondělí 432 potvrzených případů koronaviru, o stovku více než před týdnem. Rizikové skóre protiepidemického systému PES se ale v metropoli dál drží na 51 bodech, což je nejnižší úroveň z krajů v Česku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nárůst množství nakažených koronavirem v hlavním městě zhruba dva týdny zrychluje.

Asociace krajů bude řešit přípravu na možnou daňovou reformu

Prostřednictvím videokonference bude dnes jednat Asociace krajů ČR. Na programu má mimo jiné přípravu obcí a krajů na plánovanou daňovou reformu, nebo rozpočet na příští rok.

Studenti mají poslední den nařízenou pracovní povinnost

Studenti vysokých a středních škol, na které se dosud vztahovala pracovní povinnost, dnes stráví poslední den ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Vláda rozhodla o tom, že od středy se budou moci naplno vrátit ke svému studiu. Studenti, kteří v nemocnicích pracují dobrovolně nebo tam mají pracovní smlouvu, mohou v zařízeních zůstat.

V Praze se dnes lidé rozloučí s publicistou Liehmem

V obřadní síni na Olšanských hřbitovech v Praze se dnes lidé rozloučí s publicistou, překladatelem a filmovým kritikem Antonínem Jaroslavem Liehmem, který zemřel 4. prosince ve věku 96 let. Rozloučení začne v 11:00 a s ohledem na protikoronavirová opatření lidé budou moci procházet síní v rozestupech do 11:25. Samotný obřad bude v úzkém kruhu nejbližších.

Babiš a Schillerová dnes budou jednat se Zemanem o daních

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na Pražském hradě budou jednat s prezidentem Milošem Zemanem o daňovém balíčku. Prezidentovi chtějí vysvětlit okolnosti jeho schvalování. Zeman avizoval, že pokud by se sněmovní návrh nezměnil, je připraven jej vetovat. Senát ve čtvrtek normu s úpravami vrátil do Sněmovny. Babiš i Schillerová schválení senátory uvítal.

Sněmovna by mohla rozhodnout o souběhu části podpor podnikatelům

Sněmovna by dnes mohla opětovně schvalovat trvalé osvobození pivovarů od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Novelu vrátil Senát, který chce umožnit drobným podnikatelům souběžné čerpání některých koronavirových podpor. V úvodním kole by se poslanci měli zabývat předlohou o řešení dětských dluhů. Schůze pokračuje odpoledne.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.12.2020