Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 14.12.2020:

Praha přijde příští rok kvůli daňovému balíčku o 2,1 miliardy Kč

Pražský magistrát očekává kvůli vládnímu daňovému balíčku, který upravil Senát, v příštím roce s propadem příjmů 2,1 miliardy korun. O další miliardy přijde v roce 2022. Na  jednání magistrátního výboru to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). V případě původního návrhu, který schválila Sněmovna, by propad příjmů dosáhl až 8,5 miliardy.

Praha podá správní žalobu proti rozhodnutí o plavební komoře

Pražský magistrát podá správní žalobu proti rozhodnutí ministerstva zemědělství, které zamítlo odvolání proti souhlasu se stavbou nové plavební komory u Dětského ostrova. Vedení města se zamítnutím odvolání nesouhlasí. Podání žaloby schválili pražští radní. Na dotaz to řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Stavbu chystá státní podnik Povodí Vltavy. Kromě Prahy s ní nesouhlasí i Praha 5 a Praha 1. Pátá městská část již žalobu proti zamítnutí podala.

V pražské Kbelské ulici vzniknou dva podchody pod železnicí

V místě, kde pražská Kbelská ulice podjíždí železnici z Vysočan do Lysé nad Labem, by v budoucnu měly vzniknout v obou směrech podchody pro pěší a cyklisty. Radní schválili, že Praha na to Správě železnic (SŽ) poskytne dotaci asi 32 milionů korun. Ještě to musí potvrdit zastupitelé. Stavby mají být součástí již započaté optimalizace železnice mezi Mšenem a Vysočany.

Praha se zbaví chytrých laviček z dob primátorky Krnáčové

Pražský magistrát se zbaví desítky tzv. chytrých laviček, které byly instalovány za minulého vedení města pod vládou primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Důvodem jsou vysoké náklady na provoz. Lavičky město bezplatně dá např. radnicím městských částí. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Město testovalo deset laviček a zaplatilo za ně téměř dva miliony korun.

Radní Prahy schválili podporu družstevního a spolkového bydlení

Pražská koalice se shodla na plánu podpory družstevního bydlení, který připravila radní Hana Marvanová (za STAN). Rada schválila záměr, který počítá s družstevní výstavbou na městských pozemcích. V létě ji Praha Sobě a Piráti dvakrát schválit odmítli, Marvanové se nepodařilo ji ani nechat projednat na zastupitelstvu. O plánu budou finálně ve čtvrtek rozhodovat zastupitelé, stejně jako o obdobném záměru podpory spolkové výstavby, který radní také odsouhlasili.

Praha změní tržní řád upravující provoz mimo jiné trhů či tržišť

Pražský magistrát chystá novelu tržního řádu, který se zjednoduší a zpřehlední. Změní se např. rozdělení trhů podle zboží, nově budou časově vymezeny některé trhy a definovány sousedské slavnosti. Návrh schválili radní a magistrát jej pošle k připomínkování městským částem a magistrátním odborům. Platit by mohl od 1. května 2021.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.12.2020

Zdroj:

https://www.praha.eu/public/a3/9/7f/3210088_1130674_Prg_43_Rada_2020.pdf

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsti_radni_vyslovili_souhlas_se_1.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_pripravuje_nove_zneni_trzniho_radu.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/mesto_zainvestuje_podchody_pod.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/praha_ziska_do_vypujcky_historicke.html

Psali jsme zde: