Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.12.2020

Rizikové skóre PES dnes stouplo o pět bodů zpátky na 71 bodů, kde bylo v neděli a v pondělí. Může za to zhoršení průměrné pozitivity testů za sedm dnů. Body odpovídají čtvrtému stupni rizik. V nejhorším, pátém stupni je už šest krajů, ve třetím jen Praha. Při započtení antigenních testů zůstává skóre PES na 61 bodech jako v úterý. Šíření koronaviru v Česku zrychluje. V úterý testy v Česku prokázaly 7889 nákaz koronavirem, je to zhruba o 2000 víc než před týdnem. Z téměř 30.000 testů bylo pozitivních 27 procent.

V Praze město rozsvítilo přes třicet vánočních stromů

Praha v rámci vánoční výzdoby nechala rozmístit a ozdobit 31 vánočních stromů, k tomu je v ulicích měta k vidění asi 1100 dekorací na sloupech veřejného osvětlení. V tiskové zprávě o tom informovala městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Největší strom je na Staroměstském náměstí a měří 17,5 metru, rozsvícen byl koncem listopadu.

Pražská burza je nejsilnější od začátku epidemie

Pražská burza je nejsilnější od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku. Index PX dnes stoupl o 1,16 procenta na 998,82 bodu. Zpevnily téměř všechny hlavní emise, naopak největší propad postihl cenné papíry bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Silnější než dnes byla burza naposledy 4. března, kdy se ještě Index PX pohyboval nad hranicí 1000 bodů.

Pražská zoo oznámila úspěchy v chovu i jméno mláděte orangutana

Mláďata orangutana sumaterského, slona indického či želvy Smithovy patří k nejvýznamnějším letošním odchovům Zoo Praha. V zoo se letos narodilo či vylíhlo 1360 mláďat 216 druhů. Zástupci zahrady na dnešní on-line tiskové konferenci také oznámili, že orangutan narozený 17. listopadu, dostal jméno Pustakawan, zkráceně Kawi. Jméno, které v indonéštině znamená knihovník, odkazuje k postavě orangutana-knihovníka z knih Terryho Pratchetta. Ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek uvedl, že se spisovatel angažoval v ochraně orangutanů, o čemž před lety v pražské zoo také přednášel.

Stanice pražského metra C Opatov má nově bezbariérový vstup

Stanice pražského metra C Opatov má nový výtah pro rodiče s kočárky a handicapované, nové osvětlení a opravený vestibul a nástupiště. Opravy vyšly na 300 milionů korun a trvaly zhruba rok. Opatov je nyní 45. bezbariérovou z celkem 61 stanic metra. DPP je největší městská firma a provozuje kromě metra také autobusy, tramvaje a lanovky.

Novým předsedou Rady ČT byl zvolen novinář Pavel Matocha

Novým předsedou Rady České televize byl zvolen dosavadní místopředseda, novinář Pavel Matocha. Neměl protikandidáta. Nahradí René Kühna, který v listopadu rezignoval po odvolání dozorčí komise rady. Rada by dnes měla volit také dva místopředsedy.

Praha by mohla začít připravovat mýtný systém v centru

Hlavní město připravuje akční plán pro udržitelnou energii, jehož součástí by měl být záměr zavést mýtný systém pro zpoplatnění vjezdu do centra metropole. Jak dnes novinářům řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), pokud radní schválí plán v současném návrhu, bude chtít zahájit další kroky k přípravě mýta. I kdyby se však podle něj začalo ihned, systém lze spustit nejdříve v roce 2026.

Praha dokončila opravu vyhořelého domu pro zdravotně postižené

Pražský magistrát dokončil rekonstrukci domu pro zdravotně postižené v ulici kpt. Stránského v Praze 14, který loni vyhořel. V domě byla opravena elektroinstalace, vybudovány nové výtahy a nové únikové cesty. Novinářům to dnes sdělili pražský radní Jan Chabr (TOP 09) a starosta Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09). Panelový dům se dvěma vchody vyhořel zhruba před rokem, požár si vyžádal jeden lidský život. Rekonstrukce začala letos v květnu. Dům patří hlavnímu městu.

Lidé v Praze mají o testování zájem, místy se tvoří fronty

Lidé v Praze mají o dnes zahájené bezplatné antigenní testování na covid-19 velký zájem. Před některými odběrovými místy se ráno tvořily fronty, i když byli zájemci objednaní na konkrétní čas. Podle údajů z rezervačních systémů by dnes mohlo test v hlavním městě absolvovat asi 1300 lidí.

V Praze přibylo 863 případů, nejvíce od 5. listopadu, PES je 56

V Praze přibylo v úterý 863 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší denní nárůst od 5. listopadu. Proti úterý odhalily laboratoře o 422 nakažených více. Rizikové skóre protiepidemického systému PES se k dnešku v metropoli zvýšilo o pět bodů na 56, stále se ale drží ve třetím stupni rizika a je nejnižší z krajů v Česku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Po rekonstrukci se dnes zpřístupní Španělská synagoga

Pro veřejnost se dnes po rekonstrukci otevře Španělská synagoga v Praze. Jako nejmladší synagoga pražského Židovského města byla postavena roku 1868 na místě nejstarší modlitebny ghetta z 12. století. Své jméno získala díky vnitřní výzdobě v maurském stylu, inspirované slavnou španělskou Alhambrou. Lidé si mohou přijít synagogu prohlédnout dnes a ve čtvrtek, protože v pátek se památky v Česku znovu z nařízení vlády uzavřou kvůli protikoronavirovým opatřením.

Rada ČT bude volit předsedu a jednat o rozpočtu televize

Rada České televize (ČT) by dnes měla volit svého nového předsedu a místopředsedu. Nahradí Reného Kühna a Jaroslava Dědiče, kteří v listopadu na funkce rezignovali po odvolání dozorčí komise rady. Radní mají na programu také projednávání návrhu rozpočtu ČT na příští rok.

Index: Průměrná sazba hypoték v listopadu nejníže od března 2017

Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu klesla na 1,98 procenta ze říjnových 2,02 procenta. Sazba se snížila osmý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v březnu 2017. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. S objemem hypoték 26,9 miliardy korun se listopad zároveň stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii Hypoindexu.

Sněmovna rozhodne o rozpočtu, vláda pro něj podporu zatím nemá

Poslanci budou dnes schvalovat státní rozpočet na příští rok. Vláda jej navrhla se schodkem 320 miliard korun. Čeká se mnohahodinová debata se stovkou hlasování o poslaneckých návrzích na přesuny peněz. Menšinový kabinet ANO a ČSSD přitom podporu pro rozpočet ve Sněmovně dosud vyjednanou nemá.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.12.2020

Výběr včerejších událostí, které se týkají koronavirové krize. V prvním listopadovém týdnu zemřelo v Česku 4135 lidí, více než dvojnásobek ve srovnání s průměrem pro 45. kalendářní týden z let 2015 až 2019. Od začátku roku do 8. listopadu zemřelo v Česku 104.481 lidí, o devět procent více než je průměr. Vyplývá to z předběžných dat za prvních 45 týdnů letošního roku, které dnes na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.12.2020