Městské části Praha 1 & 5 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu…

Rozhodla o tom jejich zastupitelstva. Provizorium spočívá v tom, že radnice může každý měsíc užívat jen dvanáctinu výdajů schválených pro předešlý rok a nesmí zahajovat nové investice. U pražských městských částí je to běžná praxe, nemohou si totiž schválit rozpočty do doby, než je schválen ten celopražský. O tom bude pražské zastupitelstvo jednat ve čtvrtek.

Zastupitelé Prahy 5 provizorium schválili bez větších diskuzí, předkladatel radní Vitkro Čahoj (TOP 09) uvedl, že rozpočet je v plánu schvalovat 26. ledna a že být v provizoriu 26 dní nevidí jako větší problém. Městská část měla na letošek schválený rozpočet s příjmy 859,9 milionu a výdaji 1,24 miliardy korun, rozdíl má pokrýt z přebytků, státních převodů a dalších zdrojů.

V případě Prahy 1 se o provizoriu vedla delší diskuze. Týkala se zejména koronavirové krize a jejích dopadů na příští rok. „V rozpočtovém provizoriu postrádám plnění rozpočtu 2020 například do listopadu, abychom měli alespoň nějakou představu, jak současná situace dopadla na letošní rozpočet, protože podobně bude dopadat i v příštím roce,“ řekl zastupitel Petr Kučera (Zelení). Starosta Petr Hejma (STAN) uvedl, že hospodaření za letošek bude i přes dopady pandemie v plusových číslech. Letošní rozpočet Prahy 1 počítal s příjmy asi 847 milionů a výdaji ve výši zhruba jedné miliardy korun.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 1, Praha 5, ČR, 16.12.2020