Pražské radnice dostanou od magistrátu 102 milionu Kč z hazardu

Pražské městské části dostanou od magistrátu dohromady 102,28 milionu korun. Peníze město vybralo letos od 1. června do 31. listopadu na odvodech z loterií a her. Rozdělení peněz dnes schválili pražští zastupitelé. Celkem za zmíněné období Praha vybrala 204,47 milionu korun. V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší.

Praha vypíše zakázku na dozor dostavby Průmyslového paláce

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na správce stavby a technický dozor dostavby vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Odhadovaná maximální cena zakázky je 84,3 milionu korun. Vypsání tendru dnes schválili pražští zastupitelé. Magistrát již vypsal soutěž na samotnou dostavbu, vítěze ale zatím nevybral. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Praha vypíše tendr na dokončení dopravního centra na Malovance

Pražský magistrát vypíše zakázku na dokončení rozestavěné budovy dopravní centrály na Malovance. Její předpokládaná hodnota je 677 milionů korun bez DPH. Rozhodli o tom zastupitelé. V nedokončeném centru má být například řídicí ústředna dopravy, dispečinky dopravního podniku a Technické správy komunikací, středisko krizového štábu nebo datové centrum. Stavbu město pozastavilo v roce 2016.

Praha dá Správě železnic 32 milionů Kč na podchody ve Vysočanech

Pod železniční tratí v pražských Vysočanech u Kbelské ulice budou dva nové podchody. Vybuduje je Správa železnic a hlavní město jí na to dá 32,13 milionu korun. Dotaci dnes schválili pražští zastupitelé. Stavba vznikne jako součást úpravy železniční trati z Vysočan do středočeských Mstěnic.

Pražští zastupitelé podpořili jižní variantu železnice na letiště

Pražští zastupitelé dnes podpořili jižní variantu trasy železnice, která má spojit Prahu s Kladnem a s Letištěm Václava Havla. Tato varianta počítá s vedením vlaků z Veleslavína tunelem pod střešovickým masivem až do Dejvic, tedy jižně od stávající železniční trati. Modernizací trati se zabývá město a Správa železnic několik desetiletí. Od původní pozemní varianty nakonec ustoupily a byla vybrána varianta tunelu.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.12.2020

Vláda bude ve Sněmovně usilovat o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 o dalších 30 dní. Trval by tak do 22. ledna. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) sdělil, že žádost určenou poslancům dnes schválil kabinet. Nouzový stav zatím v ČR kvůli epidemii covidu-19 platí od 5. října do 23. prosince. O návrhu bude Sněmovna jednat zřejmě v úterý 22. prosince.

Praha 3 neodsouhlasila prodej stadionu Viktorie Žižkov

Zastupitelé Prahy 3 dnes neodsouhlasili záměr prodat stadion druholigového fotbalového klubu Viktoria Žižkov. Na jednání pouze vzali na vědomí dvě nabídky na odkup, a to od firmy CTR Holding a od samotného klubu a jeho majitele Martina Loudy. Radnice se s Loudou nemůže delší dobu shodnout; pro prodej podle jejího vedení scházejí záruky, že pozemek bude trvale sloužit ke sportu.

Praha změnila názor, zastupitelé podpořili stavbu nové ranveje

Praha souhlasí s plánovanou výstavbou paralelní dráhy na ruzyňském letišti. Zastupitelé dnes podpořili návrh náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09), kterým zrušili nedávno přijaté nesouhlasné stanovisko rady a deklarovali souhlas se záměrem. Schválili také změnu územního plánu nutnou pro stavbu, kterou radní nedoporučili. Diskuse o těchto bodech trvala asi tři hodiny a vystoupili v ní odpůrci stavby včetně organizátorů petice.

Praha 8 chce konec betonárny na Rohanském ostrově v roce 2021

Zastupitelé Prahy 8 vyzvali hlavní město, aby nečinilo jakékoliv kroky, které by prodloužily fungování betonárny na Rohanském ostrově. Městská část rovněž požaduje, aby na ostrově přestala fungovat do konce příštího roku. Betonárnu na ostrově provozuje firma TGB Metrostav. Praha do budoucna plánuje na Rohanském ostrově vybudovat park a rovněž zde vzniká na Rohanském nábřeží nová zástavba.

Pražská burza poprvé od počátku března končí den nad tisícem bodů

Pražská burza poprvé od počátku března zakončila den nad tisícem bodů. Index PX dnes stoupl o 1,07 procenta na 1009,51 bodu a posílil tak i počtvrté v tomto týdnu. Víc než tři procenta přidaly akcie energetické společnosti ČEZ, rostly také cenné papíry bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy a výdaji 88 miliard Kč

Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než letos. Investice dosáhnou téměř 15 miliard korun. Dopady opatření proti šíření nemoci covid-19 přesáhnou deset miliard korun. Úspory město dělalo ve všech rozpočtových kapitolách, kdy běžné výdaje plošně seškrtalo o deset procent. Výjimkou je veřejná doprava a svoz odpadu. Návrh rozpočtu dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé.

Vedení Prahy zatím nebude zvyšovat jízdné ve veřejné dopravě

Vedení Prahy zatím nebude zvyšovat jízdné ve veřejné dopravě. V budoucnu se tomu ale město nevyhne. Kdy se tak stane, zatím není jasné, řekl na dnešním jednání zastupitelstva náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vedení města v létě uvedlo, že zamýšlí zdražit jednotlivé jízdné o osm Kč a roční kupon o 365 Kč. Zdražení Praha odůvodňovala poklesem podílu tržeb z jízdného na nákladech na provoz pražské MHD. Pražskou integrovanou dopravu (PID) město ročně dotuje více než 15 miliardami. Proti zdražení vznikla petice, kterou dnes projednali pražští zastupitelé.

Praha řeší, co dál s plánem přestavby hotelu Opatov na byty

Vedení Prahy stále nerozhodlo, jestli přestaví bývalý hotel Opatov na Jižním Městě na stovky bytů podle původně vypsané soutěže. Na dnešním jednání zastupitelů to řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Přestavbu výškové budovy magistrát schválil v roce 2018, stále však nevybral stavební firmu. Podle radního i nejvýhodnější nabídka v soutěži výrazně přesáhla původní odhad ceny 550 milionů korun. Jasno o dalším postupu by podle něj mohlo být v lednu. Postoj Zábranského kritizovali zastupitelé ANO.

Penta prodala pražský komplex Churchill za čtyři miliardy Kč

Penta Real Estate prodala kancelářský komplex Churchill Square u hlavního nádraží v Praze za více než čtyři miliardy korun. Získají jej Českomoravská Nemovitostní (ČMN) a Corporate Finance House Group (CFH). Jde o největší letošní obchod na trhu s kancelářskými nemovitostmi v České republice.

Pražská TOP 09 podporuje stavbu paralelní dráhy na letišti

Pražská TOP 09 podporuje výstavbu tzv. paralelní dráhy na Letišti Václava Havla. Dvě paralelní dráhy podle nich zlepší fungování letiště a jsou výhodnější pro život ve městě. Město navíc musí zapsat zásady územního rozvoje, ve kterých dráha je, do územního plánu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlaváček (TOP 09). Diskusi o stavbě dráhy chce TOP 09 zařadit na dnešní jednání zastupitelů.

Pirátskou kandidátku v Praze povede místopředsedkyně Richterová

Pražskou kandidátku Pirátů ve sněmovních volbách povede místopředsedkyně strany Olga Richterová. Piráti o tom rozhodli ve vnitrostranickém hlasování. Piráti jednají o vytvoření volební koalice se Starosty a nezávislými (STAN). Pokud by byla jednání úspěšná, Richterová by podle Poláka byla jedničkou i této kandidátní listiny. Jejím cílem je v Praze vyhrát volby.

Cena pohonných hmot v Praze v uplynulém týdnu stagnovala

Cena pohonných hmot u čerpacích stanic v Praze se od minulého týdne do úterý téměř nezměnila. Benzin Natural 95 se v úterý prodával za průměrných 28,72 koruny za litr a nafta za 28,38 Kč/l, o týden dřív byla jejich průměrná cena o dva haléře nižší. Paliva v hlavním městě jsou dlouhodobě nejdražší v Česku. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

V Praze přibylo ve středu víc případů než před týdnem, PES 59

V Praze přibylo ve středu 771 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o 250 více než před týdnem. Proti úterý je nárůst asi o stovku nižší. Rizikové skóre protiepidemického systému PES v metropoli k dnešku dál stouplo, zvýšilo se o tři body na 59, těsně se ale stále drží ve třetím stupni rizika. Z krajů má Praha index dlouhodobě nejnižší. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražští zastupitelé projednají rozpočet a trasu tratě na letiště

Pražští zastupitelé dnes projednají rozpočet města na příští rok a trasu železnice na ruzyňské letiště a do Kladna. Na programu je také stavba paralelní dráhy na letišti, se kterou nesouhlasili radní, nebo zákaz vjezdu aut do vyhrazených pruhů pro MHD i v noci.

Lidé mohou v Praze přispět do primátorské potravinové sbírky

Lidé dnes mohou v Praze přispět do primátorské potravinové sbírky. Potraviny, dětské pleny nebo hygienické potřeby mohou přinášet od 10:00 do 18:00 na sběrné místo před budovou Nové radnice na Mariánském náměstí. Pomoci mohou i finančním darem, který poslouží k nákupu potravin pro potřebné. Lidí v nouzi začalo v Česku přibývat kvůli epidemii koronaviru a opatřením proti jejímu šíření.

Pochod Prahou s deštníky upozorní na násilí v sexuálních službách

Na násilí v sexbyznysu dnes odpoledne upozorní v centru Prahy účastníci tradičního pochodu s červenými deštníky. Jako každý rok ho pořádá nezisková organizace Rozkoš bez rizika (R-R), která se zaměřuje na pomoc sexuálním pracovnicím a pracovníkům a na prevenci pohlavně přenosných chorob. Koná se u příležitosti Mezinárodního dne za ukončení násilí na ženách a mužích poskytujících sexuální služby.

Soud bude jednat o uznání slovenského trestu pro Majského

Pražský městský soud dnes bude jednat o tom, zda bude v ČR uznán slovenský trest uložený podnikateli Jozefu Majskému za vytunelování zkrachovalých nebankovních firem BMG Invest a Horizont Slovakia. Čtyřiasedmdesátiletý muž si má odpykat zbytek devítiletého trestu, ze kterého mu zbývá ještě přes šest let. Soudy na podzim rozhodly, že nebude předán na Slovensko.

Poslance čeká debata o změně dětských skupin na jesle

Poslanci by se dnes měli začít zabývat přeměnou nynějších dětských skupin na jesle. V úvodním kole je na programu také novela, která v reakci na unijní předpisy přesněji vymezuje rodinné příslušníky občanů Evropské unie. Poslance čekají také pravidelné interpelace na členy vlády.

Rada ČNB dnes bude rozhodovat o sazbách, změna se nečeká

Bankovní rada České národní banky dnes bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Podle odhadů analytiků rada ponechá úrokové sazby beze změny. Zároveň ale nevylučují, že by sazby mohla začít zvyšovat od poloviny příštího roku. Nejnovější odhady totiž díky očekávanému očkování proti koronaviru a dopadům daňového balíčku počítají s rychlejším ekonomickým oživením.

Vláda se sejde nad návrhem na další prodloužení nouzového stavu

Vláda dnes ráno na mimořádném jednání projedná návrh žádosti o prodloužení nouzového stavu, se kterou předstoupí před Poslaneckou sněmovnu v úterý. Bez prodloužení skončí nouzový stav, který umožňuje vymáhat opatření proti šíření koronaviru, k 23. prosinci. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) bude chtít požádat o dalších 30 dní.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.12.2020

Rizikové skóre PES včera stouplo o pět bodů zpátky na 71 bodů, kde bylo v neděli a v pondělí. Může za to zhoršení průměrné pozitivity testů za sedm dnů. Body odpovídají čtvrtému stupni rizik. V nejhorším, pátém stupni je už šest krajů, ve třetím jen Praha. Při započtení antigenních testů zůstává skóre PES na 61 bodech jako v úterý. Šíření koronaviru v Česku zrychluje. V úterý testy v Česku prokázaly 7889 nákaz koronavirem, je to zhruba o 2000 víc než před týdnem. Z téměř 30.000 testů bylo pozitivních 27 procent.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 17.12.2020