V Praze stoupají počty nakažených, ve čtvrtek jich bylo 856

V Praze ve čtvrtek přibylo 856 potvrzených případů covidu, což je druhý nejvyšší denní nárůst za posledních šest týdnů. Předchozí čtvrtek testy odhalily o 289 případů nákazy méně. Index PES pro hlavní město dnes přesto zůstává na 59 bodech, a jako jediný z krajů tak je ve třetím stupni rizika. Celorepublikový index PES je na 76 bodech, což znamená nejvyšší pátý stupeň pohotovosti. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza poprvé v týdnu klesla, zůstává ale nad 1000 body

Pražská burza dnes poprvé v tomto týdnu klesla, ovšem jen velmi mírně a zakončila týden takzvanou červenou nulou. Index PX oslabil o 0,03 procenta na 1009,23 bodu a podruhé od počátku března zakončil den nad tisícem bodů. Dolů ho dnes tlačily některé finanční tituly nebo operátor O2, dařilo se naopak akciím elektrárenské společnosti ČEZ. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Pražské Muzeum paměti XX. století hledá ředitele

Prahou založené Muzeum paměti XX. století hledá nového ředitele. Informoval o tom dnes pražský magistrát. Zájemci o místo mohou přihlášky do konkurzu posílat do 10. února příštího roku. Dosavadní ředitel Jiří Šesták nedávno rezignoval po sporech se správní radou instituce. Muzeum vzniklo loni a má za úkol připomínat zásadní události minulého století spojené s vládou dvou totalitních režimů.

Praha 6 počítá pro příští rok s výdaji 1,15 miliardy Kč

Praha 6 bude v roce 2021 hospodařit s příjmy 748,1 milionu a výdaji na 1,15 miliardy. Rozdíl uhradí zvláště z rezerv. Rozpočet dnes na svém zasedání schválili zastupitelé městské části. Na letošní rok byl schválen rozpočet s příjmy 782,5 milionu a výdaji 1,084 miliardy korun.

Sněmovna schválila rozpočet na příští rok se schodkem 320 mld. Kč

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 320 miliard korun. Nehrozí tak rozpočtové provizorium, které by nastalo, kdyby Sněmovna rozpočet nepřijala. Pro rozpočet menšinové vlády ČSSD a ANO hlasovala i KSČM, která svoji podporu podmiňovala odebráním deseti miliard korun z rozpočtu ministerstva obrany. Sněmovna tento přesun v dílčím hlasování schválila, což vyvolalo vlnu kritiky ze strany opozice. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident.

Památku Václava Havla v Praze připomíná srdce ze svíček

Srdce ze svíček dnes na Jungmannově náměstí v Praze připomíná památku bývalého prezidenta Václava Havla. Přesně před devíti lety politik, dramatik a někdejší disident zemřel ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova. Letošní pieta je kvůli epidemii v komorním duchu a částečně on-line.

Židovská obec v Praze si zvolila za předsedu znovu Bányaie

Předsedou Židovské obce v Praze bude i další čtyři roky František Bányai. Dnes o tom informoval sekretariát obce. Bányai se stal předsedou loni na jaře poté, co zemřel jeho předchůdce Jan Munk. Sám Bányai (73) byl předtím předsedou pražské židovské obce již v letech 2005 až 2012.

Pražská MHD bude o víkendu posílena, upraven bude sváteční provoz

V pražské MHD bude o víkendu 18. a 19. prosince posílen provoz některých tramvají a autobusů. Na Štědrý den bude MHD jezdit podle sobotních jízdních řádů, od 25. do 27. prosince podle nedělních a v pracovní dny mezi Vánoci a silvestrem podle současných. Poslední soupravy metra budou od 25. prosince vyjíždět z konečných nově mezi 22:30 až 22:40. Zrušeny budou školní linky. Kvůli opatřením proti koronaviru budou uzavřeny přední dveře starších typů tramvají.

Praha chce zavést noční vlakové spoje do významných měst Evropy

Vedení hlavního města začne vyjednávat s dopravci o zavedení nočních železničních spojení mezi Prahou a významnými evropskými městy. Dohoda by se měla týkat měst, která jsou od Prahy vzdálena 800 až 1500 kilometrů, tedy například německého Frankfurtu nebo italského Milána. Dnes to sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Noční spoje jezdí například na Slovensko či do Maďarska, naopak vlaky na západ byly v minulosti rušeny.

V Praze stoupají počty nakažených, ve čtvrtek jich bylo 856

V Praze ve čtvrtek přibylo 856 potvrzených případů covidu, což je druhý nejvyšší denní nárůst za posledních šest týdnů. Předchozí čtvrtek testy odhalily o 289 případů nákazy méně. Index PES pro hlavní město dnes přesto zůstává na 59 bodech, a jako jediný z krajů tak je ve třetím stupni rizika. Celorepublikový index PES je na 76 bodech, což znamená nejvyšší pátý stupeň pohotovosti. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Děti jdou naposledy v tomto roce do škol, vrátit se mají 4. ledna

Žáci a studenti základních, středních a vyšších odborných škol jdou dnes naposledy v tomto roce do školy. Na pondělí a úterý příštího týdne ministerstvo vyhlásilo dny boje proti covidu-19, a prodloužilo tak vánoční prázdniny, které měly původně začít od středy 23. prosince. Zavřené už v pondělí zůstanou také konzervatoře a základní umělecké školy. Mateřské a vysoké školy se přesunou v opatřeních podle systému PES ze třetího stupně do přísnějšího čtvrtého. Pokud zůstanou epidemická opatření jako nyní, měly by se děti do lavic vrátit v omezené míře 4. ledna.

V ČR se zavírají muzea a galerie, některé dostanou výjimky

V České republice se ode dneška znovu zavírají muzea a galerie, země přechází do čtvrtého stupně protiepidemického systému. Ministerstvo kultury ale několika výstavám udělilo či udělí výjimku, s níž mohou zůstat pro návštěvníky přístupné.

Lidé si připomenou Havla srdcem ze svíček i on-line čtením

Zapálenými svíčkami, průvodem na Hrad i povytaženými kalhotami si dnes lidé připomenou památku bývalého prezidenta Václava Havla. Část piety bude kvůli epidemii koronaviru on-line. Přesně před devíti lety politik, dramatik a někdejší disident Havel zemřel ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova.

Lyžařské areály mohou dneškem zahájit sezonu

Tuzemská lyžařská střediska mohou dneškem zahájit sezonu. Lyžaři se u vleků a na lanovkách musejí připravit na povinnost mít zakrytá ústa i nos, ve frontách jsou povinné dvoumetrové odstupy. Na horách se není možné pro rekreační účely ubytovat, restauratéři smějí občerstvení prodávat jen přes výdejní okna.

ČR přechází do 4. stupně PES, zavírají se restaurace nebo hotely

Kvůli zhoršující se epidemické situaci se Česko ode dneška vrací do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Po dvou týdnech tak musí opět zavřít restaurace, hotely a penziony, bazény, posilovny a další vnitřní sportoviště, stejně jako muzea, galerie, památky či knihovny. Několika výstavám ale ministerstvo kultury udělilo výjimku. Otevřené mohou tentokrát zůstat všechny obchody a služby, poprvé se dnes rozjedou také některé vleky a lanovky.

Sněmovna má dnes pokračovat ve schvalování státního rozpočtu

Sněmovna dnes bude pokračovat v závěrečném kole projednávání státního rozpočtu na příští rok. Zda se poslanci dostanou ke konečnému hlasování o návrzích na přesuny peněz a rozpočtu jako celku, není zatím jisté. Ve středu debatu přerušili, protože vládní koalice neměla pro rozpočet zajištěnou podporu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) doufá, že se rozpočet podaří schválit.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.12.2020