Přinášíme informace o rozhodnutích 22.zasedání ZHMP…

Na letošním posledním zasedání zastupitelů ZHMP, byl schválen rozpočet na rok 2021, nová ranvej na letišti Václaha Havla a podpořili jižní variantu trasy železnice, která má spojit Prahu s Kladnem a s Letištěm Václava Havla…Zasedání trvalo skoro 20 hodin…

22. zasedání ZHMP jsme sledovali zde:

Souhrn rozhodnutí pražských zastupitelů na 22. zasedání ZHMP:

Praha schválila dotaci 9,2 mil. Kč pro Muzeum paměti XX. století

Praha přispěje svému Muzeu paměti XX. století za letošní rok na provoz 9,2 milionu korun. Dotaci dnes v časných ranních hodinách schválili zastupitelé. Muzeum vzniklo loni a má za úkol připomínat zásadní události minulého století spojené s vládou dvou totalitních režimů. Ředitel instituce Jiří Šesták nedávno rezignoval.

Praha začne podporovat družstevní a spolkové bydlení

Praha za výhodných podmínek poskytne pozemky bytovým družstvům a občanským spolkům pro výstavbu bytových domů. Pravidla obou forem podpory dnes v noci schválili zastupitelé. Zejména o družstevní bydlení se v minulosti vedly spory v koalici, v létě je Praha Sobě a Piráti na radě dvakrát schválit odmítli. Město nyní začne připravovat pilotní projekty na vytipovaných pozemcích.

Pražské radnice dostanou od magistrátu 102 milionu Kč z hazardu

Pražské městské části dostanou od magistrátu dohromady 102,28 milionu korun. Peníze město vybralo letos od 1. června do 31. listopadu na odvodech z loterií a her. Rozdělení peněz schválili pražští zastupitelé. Celkem za zmíněné období Praha vybrala 204,47 milionu korun. V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, které ministerstvo financí ve správním řízení postupně ruší.

Praha vypíše zakázku na dozor dostavby Průmyslového paláce

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na správce stavby a technický dozor dostavby vyhořelého křídla Průmyslového paláce. Odhadovaná maximální cena zakázky je 84,3 milionu korun. Vypsání tendru schválili pražští zastupitelé. Magistrát již vypsal soutěž na samotnou dostavbu, vítěze ale zatím nevybral. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Praha vypíše tendr na dokončení dopravního centra na Malovance

Pražský magistrát vypíše zakázku na dokončení rozestavěné budovy dopravní centrály na Malovance. Její předpokládaná hodnota je 677 milionů korun bez DPH. Rozhodli o tom zastupitelé. V nedokončeném centru má být například řídicí ústředna dopravy, dispečinky dopravního podniku a Technické správy komunikací, středisko krizového štábu nebo datové centrum. Stavbu město pozastavilo v roce 2016.

Praha dá Správě železnic 32 milionů Kč na podchody ve Vysočanech

Pod železniční tratí v pražských Vysočanech u Kbelské ulice budou dva nové podchody. Vybuduje je Správa železnic a hlavní město jí na to dá 32,13 milionu korun. Dotaci schválili pražští zastupitelé. Stavba vznikne jako součást úpravy železniční trati z Vysočan do středočeských Mstěnic.

Pražští zastupitelé podpořili jižní variantu železnice na letiště

Pražští zastupitelé podpořili jižní variantu trasy železnice, která má spojit Prahu s Kladnem a s Letištěm Václava Havla. Tato varianta počítá s vedením vlaků z Veleslavína tunelem pod střešovickým masivem až do Dejvic, tedy jižně od stávající železniční trati. Modernizací trati se zabývá město a Správa železnic několik desetiletí. Od původní pozemní varianty nakonec ustoupily a byla vybrána varianta tunelu.

Praha změnila názor, zastupitelé podpořili stavbu nové ranveje

Praha souhlasí s plánovanou výstavbou paralelní dráhy na ruzyňském letišti. Zastupitelé podpořili návrh náměstka primátora Petra Hlaváčka (za TOP 09), kterým zrušili nedávno přijaté nesouhlasné stanovisko rady a deklarovali souhlas se záměrem. Schválili také změnu územního plánu nutnou pro stavbu, kterou radní nedoporučili. Diskuse o těchto bodech trvala asi tři hodiny a vystoupili v ní odpůrci stavby včetně organizátorů petice.

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy a výdaji 88 miliard Kč

Rozpočet hlavního města na příští rok počítá s příjmy a výdaji 87,8 miliardy korun, což je mírně více než letos. Investice dosáhnou téměř 15 miliard korun. Dopady opatření proti šíření nemoci covid-19 přesáhnou deset miliard korun. Úspory město dělalo ve všech rozpočtových kapitolách, kdy běžné výdaje plošně seškrtalo o deset procent. Výjimkou je veřejná doprava a svoz odpadu. Návrh rozpočtu po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé.

Vedení Prahy zatím nebude zvyšovat jízdné ve veřejné dopravě

Vedení Prahy zatím nebude zvyšovat jízdné ve veřejné dopravě. V budoucnu se tomu ale město nevyhne. Kdy se tak stane, zatím není jasné, řekl na jednání zastupitelstva náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vedení města v létě uvedlo, že zamýšlí zdražit jednotlivé jízdné o osm Kč a roční kupon o 365 Kč. Zdražení Praha odůvodňovala poklesem podílu tržeb z jízdného na nákladech na provoz pražské MHD. Pražskou integrovanou dopravu (PID) město ročně dotuje více než 15 miliardami. Proti zdražení vznikla petice, kterou projednali pražští zastupitelé.

Praha řeší, co dál s plánem přestavby hotelu Opatov na byty

Vedení Prahy stále nerozhodlo, jestli přestaví bývalý hotel Opatov na Jižním Městě na stovky bytů podle původně vypsané soutěže. Na jednání zastupitelů to řekl radní Adam Zábranský (Piráti). Přestavbu výškové budovy magistrát schválil v roce 2018, stále však nevybral stavební firmu. Podle radního i nejvýhodnější nabídka v soutěži výrazně přesáhla původní odhad ceny 550 milionů korun. Jasno o dalším postupu by podle něj mohlo být v lednu. Postoj Zábranského kritizovali zastupitelé ANO.

Zasedání ZHMP skončilo až v noci v pátek 18.12.2020 ve 3:45 hodin. Další ZHMP, se koná 21.1.2020.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.12.2020

Psali jsme zde: