Rozhodli o tom městští zastupitelé Praha 4 & Praha 6…

Radnice Prahy 4 bude v příštím roce hospodařit s příjmy 796,65 milionu korun a výdaji 1,09 miliardy…

Rozdíl pokryje mimo jiné ze svých zdrojů. Na investice je plánováno zhruba 322,4 milionu korun. Návrh rozpočtu schválili zastupitelé městské části. Na letošek má městská část schválen rozpočet s příjmy 761,76 milionu a výdaji 1,09 miliardy Kč. Rozdíl pokryje z vlastních zdrojů nebo peněz od města a státu. Na investice má jít 342 milionů korun.

Běžné výdaje v příštím roce mají dosáhnout 768,12 milionu korun, což je o něco více než v rozpočtu schváleném na letošek. Nejvyšší částka půjde na fungování městské části. Druhou nejvyšší položkou je školství a vzdělávání, na které je určeno téměř 140 milionů.

Z celkové částky vyčleněné na investice chce radnice nejvíc peněz vydat na vzdělávání, a to 96,77 milionu korun. Na investice do sportu je určeno 49,83 milionu, na sociální oblast 36,2 milionu a dopravu 23,4 milionu korun. Další peníze půjdou také na ochranu životního prostředí, bydlení nebo kulturu.

Příjmy jsou odhadovány na zmíněných 796,65 milionu, z nichž největší část radnice získá z takzvaných transferů, tedy peněz od hlavního města a státu. Transfery mají dosáhnout přes 606 milionů korun. Daňové příjmy jsou vyčísleny na 151,91 milionu.

Rozdíl mezi příjmy a výdaji chce městská část podle návrhu rozpočtu dorovnat penězi z minulých let. Do rozpočtu bude zapojeno 298,63 milionu korun.

Praha 6 bude v roce 2021 hospodařit s příjmy 748,1 milionu a výdaji na 1,15 miliardy. 

Rozdíl uhradí zvláště z rezerv. Rozpočet na svém zasedání schválili zastupitelé městské části. Na letošní rok byl schválen rozpočet s příjmy 782,5 milionu a výdaji 1,084 miliardy korun.

„Čísla nejsou konečná. Jsem přesvědčen, že dojde v návaznosti na covidovou situaci ještě k různým korekturám,“ řekl místostarosta Jaromír Vaculík (TOP 09). V rozpočtu je mimo jiné stanovena rezerva 20 milionů korun na řešení krizových opatření souvisejících s pandemií covidu-19. Rezerva by měla být financována z rezerv vytvořených v minulých letech, a to za situace, že v roce 2021 radnice neobdrží na řešení pandemie dotaci od státu nebo od hlavního města.

Méně peněz radnice příští rok získá z daní, přičemž nižší částka se vybere například na správních poplatcích, i z takzvaných transferů, tedy přijatých dotací. Zatímco ze státního rozpočtu získá radnice více než bylo plánováno na rok 2020 a od hlavního města tutéž částku, vlastní podnikatelská činnost městské části vynese o 40 milionů méně. Očekávané výdaje odhaduje radnice na více než 1,15 miliardy korun. Nejvyšší částku radnice zaplatí za chod městské části a za výdaje do vzdělávání a škol. Školství podle Vaculíka patří k prioritám radnice.

Co se kapitálových výdajů týče, nejvíce se bude investovat do škol, a to zhruba 63 milionů do mateřských škol (MŠ) a 105 milionů do základních (ZŠ). Například MŠ Tychonova by se tak měla dočkat celkové rekonstrukce a v rozpočtu je počítáno i s půdními vestavbami v ZŠ J.A. Komenského, ZŠ E. Destinnové a ZŠ nám. Svobody 2. Do polikliniky Pod Marjánkou bude radnice investovat sedm milionů, další akce ve zdravotnictví a sociálních věcech si rozdělí 9,5 milionu. Na rekonstrukce bytových domů je určeno 111 milionů.

Opoziční zastupitel Petr Píša (Zelení) navrhoval snížení peněz určených na propagaci městské části a naopak zvýšení částky na ochranu životního prostředí. Škrty v penězích na ochranu životního prostředí byly podle jeho názoru příliš vysoké. „Symbolický vzkaz, který jako Praha 6 dáváme, je, že to, co považujeme za nejméně důležité, je oblast životního prostředí, protože když potřebujeme šetřit, tak dotace v oblasti životního prostředí stáhneme z 2,5 milionu na pouhý jeden milion,“řekl Píša. Zastupitelstvo však navrhované změny neschválilo.

Zastupitelstvo Prahy 6 schválilo na rok 2020 rozpočet s příjmy 782,5 milionu a výdaji 1,084 miliardy korun. Upravený rozpočet k 30. září počítal s příjmy 970,4 milionu korun a výdaji 1,265 miliardy korun.

Radnici šesté městské části vede starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Koalici tu vytvořily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. V 45členném zastupitelstvu mají 27 hlasů. V opozici jsou Piráti, ANO a Zelení.

Praha 6 je jednou z největších pražských městských částí. Rozkládá se na ploše 4156 hektarů, žije tu přes 100.000 lidí. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, 4, Praha 6, ČR, 19.12.2020