Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 20.12.2020

Rizikový index protiepidemického systému PES je v Česku třetí den na nejvyšším, pátém stupni. Podle státu by v takovém případě už mělo být zváženo zpřísnění opatření proti šíření nemoci covid-19. Index činí k dnešku stejně jako předchozí dva dny 76 bodů ze sta, což je spodní hranice pátého stupně pohotovosti. V sobotu přibylo v Česku 5281 případů nemoci covid-19, což byl nejvyšší denní nárůst množství nakažených za sobotu od 7. listopadu. Podíl potvrzených případů na počtu provedených testů činil 26,8 procenta a byl tak podobný jako v pátek.

Po požáru přístřešku bezdomovců v Praze bylo nalezeno tělo

Po dnešním požáru přístřešku bezdomovců v Praze bylo nalezeno torzo lidského těla. Okolnosti úmrtí nalezeného člověka vyšetřuje policie.

Na 300 autobusových dopravců protestuje kvůli malé podpoře vlády

Zhruba 300 autobusových zájezdových dopravců dnes na parkovišti PVA EXPO Praha Letňany protestuje proti postupu vlády při řešení podpory sektorů zasažených krizí způsobenou pandemií koronaviru. Dopravci se začali v 10:00 sjíždět na parkoviště letňanského výstaviště. Původně měli v 15:00 vyrazit na protestní jízdu k Letišti Václava Havla, ale po domluvě s policisty nechtějí komplikovat dopravu v okolí letiště, a pojedou tedy rovnou domů.

V Praze havaroval policejní vůz, tři policisté se zranili

V Praze dnes dopoledne havaroval policejní vůz. Auto se převrátilo na střechu a následně ho zachvátil požár. Dva policisté a jedna policistka, kteří v něm byli, utrpěli středně těžká zranění. Vyplývá to z informací policie, hasičů a záchranářů. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová řekla, že policisté pravděpodobně jeli k případu, ale okolnosti nehody se ještě vyšetřují.

Finep letos v Praze prodá asi 900 bytů, meziročně o třetinu více

Počet prodaných nových bytů developerské společnosti Finep v Praze letos meziročně vzrostl zhruba o třetinu na 900. Společně s prodeji na Slovensku a v Mongolsku skupina pravděpodobně překročí 1200 prodaných bytů. Finep o tom informoval ve své zprávě. Podle ředitele společnosti Tomáše Pardubického stojí za růstem rozprostření nabídky do vlastnického, nájemního a družstevního bydlení a tím i zvýšení jeho dostupnosti.

V Praze v sobotu přibylo dvakrát víc nakažených než před týdnem

V Praze v sobotu přibylo dvakrát více případů nemoci covid-19 než před týdnem. Nakažených bylo nyní 810, zatímco předchozí sobotu jich bylo zaznamenáno jen 401. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES je ale v Praze s 68 body nadále jeden z nejnižších v celém Česku.

Při protestu Vltavu rozzáří svíčky, připomenou havárii na Bečvě

Svíčky dnes večer rozzáří Vltavu mezi Mostem Legií a Karlovým mostem v Praze. Protest spolku Milion chvilek pro demokracii připomene zářijovou ekologickou katastrofu na Bečvě, kdy život v řece otrávil únik kyanidů. Akce Světlo pro Bečvu má upozornit na „pochybné vyšetřování celé kauzy“, uvedl spolek v tiskové zprávě. Akce začne v 17:00. Voskové lodičky budou lidé pouštět ze Střeleckého ostrova, později je posbírají kanoisté.

Nastala zlatá neděle, do Vánoc zbývají pouze dny

Dnes je čtvrtá adventní neděle, nazývaná také zlatá. Podle tradice lidé zapalují čtvrtou, a tedy poslední svíci na adventním věnci. Do Vánoc zbývají pouze dny, Štědrý den připadá na čtvrtek. Advent by měl být dobou rozjímání a dobročinnosti. Značná část lidí ale často ještě o zlaté neděli míří do obchodu nakoupit dárky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný tento týden občany vyzval, aby kvůli šíření epidemie koronaviru na nákupy chodili, jen pokud je to nutné. Vláda ale žádné obchody ani nakupování v nich nezakázala.

Autobusoví zájezdoví dopravci budou dnes protestovat v Praze

Autobusoví zájezdoví dopravci budou dnes na parkovišti PVA EXPO Praha Letňany protestovat proti postupu vlády při řešení podpory sektorů zasažených krizí způsobenou pandemií koronaviru. Dopravci se mají začít v 10:00 sjíždět na parkoviště letňanského výstaviště, v 15:00 pak vyrazí na protestní jízdu k Letišti Václava Havla.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.12.2020

Česko směřuje podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) ke zpřísnění protikoronavirových opatření. Je podle něho jen otázka, od kdy se země do pátého stupně pohotovosti systému PES přesune. Vláda by o tom měla jednat už v pondělí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.12.2020