Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 21.12.2020

Případný návrh na přesun do páté úrovně opatření protiepidemického systému PES projedná vláda ve středu. Pokud zpřísnění ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) s ohledem na vývoj epidemie navrhne, opatření by se měla upravit s účinností od pátku 25. prosince, řekl po úvodní části dnešního jednání vlády novinářům. Podle Blatného pokračuje nárůst počtu nově diagnostikovaných lidí s novým koronavirem, což je částečně i důsledek plošného testování.

Pražská burza klesla nejvýrazněji za více než půl roku

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX je tak zpět pod 1000 body. Dnes klesl o 3,09 procenta na 978,07 bodu, což je nejvýraznější pokles zhruba od poloviny června. Za propadem je podle analytiků zpráva o šíření nové mutace koronaviru v Británii. Nejvyšší ztráty dnes zaznamenaly bankovní tituly, téměř čtyři procenta odepsala i technologická firma Avast. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Provoz lékařské pohotovosti v Praze 11 bude nadále zajišťovat EUC

Provoz lékařské pohotovosti pro dospělé a lékárenské pohotovosti pro občany Prahy 11 bude do roku 2023 zajišťovat společnost EUC Klinika Praha. Firma vyhrála výběrové řízení, vítěze schválila v polovině prosince rada městské části. EUC provozuje na chodovské poliklinice v Šustově ulici pohotovost od roku 2010.

Praha 10 bude hospodařit s výdaji přes jednu miliardu korun

Radnice Prahy 10 plánuje příští rok hospodařit s příjmy 784 milionů, výdaji 1,1 miliardy a schodkem 344 milionů korun. Rozdíl radnice pokryje z rezerv či předpokládaných dotací od města a státu. Na investice má jít 285 milionů korun, tedy zhruba čtvrtina z celkových výdajů. Vyplývá to z rozpočtu, který dnes schválili zastupitelé. Na letošek má Praha 10 schválený rozpočet s příjmy 769 milionů a výdaji 1,1 miliardy korun.

Pražský Činoherní klub změní právní formu, usnadní jeho fungování

Pražský Činoherní klub se změní z obecně prospěšné společnosti na tzv. zapsaný ústav. Cílem je zjednodušit jeho fungování a umožnit mu podnikatelské aktivity jako je například provoz kavárny. Změnu právní formy divadla dnes schválili pražští radní. Zakladatelem společnosti Činoherní klub je hlavní město. Změnu musí ještě schválit pražští zastupitelé.

Praha vyzkouší výrobu elektřiny na střechách dvou bytových domů

Pražský magistrát nechá na střechy dvou městem vlastněných bytových domů na Černém Mostě zkušebně umístit fotovoltaické panely, které je budou zásobovat elektrickou energií. Dnes o tom rozhodli radní. Po vyhodnocení zkušebního provozu město zváží jeho rozšíření na další městské budovy.

Praha nebude letos o Vánocích rozlévat tradiční polévku

Pražský magistrát nebude letos pořádat o Vánocích tradiční rozlévání polévky. Důvodem je špatná situace v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Konat se nebude ani žádný doprovodný program. Magistrát namísto toho poslal dary do nemocnic a neziskovým organizacím. Novinářům to dnes řekl radní Jan Chabr (TOP O9). Loni se akce konala 23. prosince a politici rozdali 2000 porcí rybí polévky a 1000 porcí houbového kuby.

Praha plánuje zrušit tantiémy pro členy vedení městských firem

Vedení hlavního města plánuje přestat vyplácet členům představenstev společností ve stoprocentním vlastnictví města jako součást odměn podíly na zisku, takzvané tantiémy. Radní dnes schválili, že magistrát v tom smyslu změní stanovy firem a smlouvy s manažery. Už dříve radní schválili, že tantiémy se nebudou vyplácet členům dozorčích rad a výborů pro audit městských firem.

Praha koupí přístroje k měření emisí přímo na silnicích

Pražský magistrát pořídí přístroje, s jejichž pomocí bude moci na silnicích identifikovat vozidla, která mají buď nefunkční, nebo scházející filtr pevných částic. Pořízení techniky by mělo vyjít zhruba na 38,4 milionu korun, polovinu by měl magistrát získat z evropských fondů. O zadání zakázky dnes rozhodli radní.

Praha se dohodla s JCDecaux na výměně přístřešků MHD

Zhruba 900 přístřešků na zastávkách MHD, které nyní v Praze vlastní a provozuje společnost JCDecaux, bude nahrazeno novým mobiliářem. Město ho pořídí v období trvajícím 21 měsíců po skončení smlouvy mezi firmou a magistrátem v polovině příštího roku. Dohodu dnes schválili pražští radní, firma ji už podepsala. První přístřešky by měly být vyměněny v listopadu příštího roku, té doby musí město najít v soutěži dodavatele nových a nechat první z nich vyrobit.

Praha vypíše soutěž na autobusové nádraží Florenc a okolí

Hlavní město vypíše urbanistickou soutěž na budoucí podobu autobusového nádraží na Florenci a přilehlého území směrem k Masarykovu nádraží. Dnes o tom rozhodli radní. Nádraží vlastní společnost ČSAD Praha, která tam plánuje stavět. Na sousedních pozemcích směrem na západ zase chce stavět Penta Real Estate při svém projektu Masaryčka.

Do pražských Bohnic pojede od metra C Kobylisy tramvaj

Z pražských Kobylis bude na Sídliště Bohnice v budoucnu jezdit tramvaj. Nová trať by začínala u křižovatky ulic Klapkova a Pod Sídlištěm a končila by v jižním cípu Lodžské ulice u plánované zastávky lanovky z Podbaby. Magistrát nyní nechá vypracovat projekt výstavby, jehož vytvořením pověří dopravní podnik (DPP). Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Město plánuje také prodloužení tratí z Barrandova do Slivence nebo z Modřan na Libuš.

Pražská radní Třeštíková měla pozitivní antigenní test na covid

Vedení hlavního města má letos druhého člena, který se nakazil koronavirem. O víkendu vyšel pozitivně antigenní test na nemoc covid-19 radní Haně Třeštíkové (Praha Sobě). Třeštíková vážné příznaky nemá a pracuje z domova, řekla dnes. Ostatní radní kvůli ní do karantény nemusejí. Jako první ve vedení města se koronavirem nakazil v červnu primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN). Celé vedení města tehdy zůstalo v karanténě.

Na pražskou burzu vstoupí koncem ledna společnost SAB Finance

Na pražskou burzu vstoupí koncem ledna společnost SAB Finance, která je předním zprostředkovatelem devizových obchodů pro firemní klientelu v Česku. Vstup na burzu už schválila Česká národní banka. S objemem 2,7 miliardy korun půjde o třetí největší emisi na trhu Standard. Informace serverů E15.cz a Seznam Zprávy dnes potvrdila v tiskové zprávě mluvčí firmy Eva Čerešňáková.

V neděli přibylo v Praze dvakrát víc nakažených než před týdnem

V Praze přibylo o čtvrté adventní neděli 430 potvrzených případů nemoci covid-19, což bylo bezmála dvakrát víc než před týdnem. Nárůst počtu nakažených koronavirem v hlavním městě zrychluje třetí týden. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES zůstává v Praze 68 bodů na stobodové škále a spolu s Jihočeským krajem je nejnižším v republice. Celostátní skóre je 76 bodů.

Pietní akt připomene zesnulého válečného hrdinu Pernického

Pietní akt na Brandejsově náměstí v pražském Suchdole dnes připomene 15. výročí úmrtí válečného hrdiny generálmajora Rudolfa Pernického a 76. výročí zahájení operace Tungsten. Pernický tomuto výsadku z Anglie na území protektorátu velel. Zástupci armády, politici a další lidé uctí Pernického památku u pomníku z mrákotínské žuly, který mu tam byl odhalen před sedmi lety.

Nastává těsná konjunkce Jupiteru a Saturnu, úkaz staletí

Dnes nastane konjunkce Jupiteru a Saturnu. Obě planety se k sobě z pohledu pozorovatele přiblíží tak těsně, jako tomu bylo naposledy v roce 1623. Podle astronomů se tak jedná o úkaz staletí. Podobně těsná konjunkce znovu bude až 15. března 2080. Pro pozorování si lidé musí najít místo s odkrytým obzorem, obě planety budou velmi nízko. Na obloze by je měli hledat kolem 16:30, a to nad jihozápadním obzorem. Planety zapadají v 18:30. Letos se k sobě v maximu přiblíží na pouhých šest úhlových minut.

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za listopad

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za listopad. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spouští v 09:00 příjem žádostí, otevřený bude do 21. ledna. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mají za každý den nárok na 400 korun. Podporu mohou kombinovat s kompenzačním bonusem. Na program je vyčleněno 250 milionů korun.

Radní projednají proměnu Mariánského náměstí a nákup vajec

Pražští radní dnes projednají studii proměny Mariánského náměstí. Z části náměstí před budovou magistrátu v minulosti již zmizela auta. Radní se budou rovněž zabývat stavbou trati z Kobylis do Bohnic nebo nákupem vajec z bezklecových chovů do pražských škol. Projednají veřejnou zakázku na dodávku zařízení na měření emisí z aut.

Soud se počtvrté vrátí k případu mladíků viněných z napadení

Obvodní soud pro Prahu 10 se počtvrté vrátí k případu trojice fanoušků Sigmy Olomouc, kteří čelí obžalobě z napadení muže tmavé pleti v tramvaji. V minulosti je třikrát osvobodil, rozsudek ale vždy zrušil odvolací soud. Programátor původem z Afriky, který dlouhodobě žije v českém hlavním městě, se stal terčem útoku v listopadu 2017. Nejprve si podle obžaloby vyslechl rasistické urážky, poté ho část fanoušků kopala a bila pěstmi.

Vláda se dnes znovu vrátí k otázce přídavků na děti

Vláda se dnes znovu vrátí k otázce přídavků na děti, kterou už několikrát odložila kvůli rozporům mezi ministerstvy práce a financí. Projedná také například zúžení počtu lokalit pro hlubinné úložiště jaderného odpadu z devíti na čtyři. Premiér Andrej Babiš v neděli řekl, že vláda bude jednat také o zákazu letů z Velké Británie kvůli nové mutaci koronaviru, která se v ostrovní zemi objevila. Večer ministerstvo zdravotnictví ale oznámilo, že Česká republika zastaví lety z Británie již ode dneška. Příslušné opatření bude vydáno během dnešního rána, uvedlo.

Ve věku 78 let zemřel písničkář a duchovní Svatopluk Karásek

Ve věku 78 let dnes zemřel písničkář, evangelický duchovní a bývalý poslanec Svatopluk Karásek. Informaci serveru Echo24.cz potvrdil dokumentarista, disident a Karáskův přítel Jiří Fiedor. Za totality byl Karásek perzekvován a část života strávil v exilu. Nenechal se ničím zlomit, řekl Fiedor.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.12.2020