Radnice Prahy 10 plánuje příští rok hospodařit s příjmy 784 milionů, výdaji 1,1 miliardy a schodkem 344 milionů korun…

Rozdíl radnice pokryje z rezerv či předpokládaných dotací od města a státu. Na investice má jít 285 milionů korun, tedy zhruba čtvrtina z celkových výdajů. Vyplývá to z rozpočtu, který dnes schválili zastupitelé. Na letošek má Praha 10 schválený rozpočet s příjmy 769 milionů a výdaji 1,1 miliardy korun.

Nejvíce investic má jít do oblasti školství, sociálních služeb a zdravotnictví. Největší položkou má být rekonstrukce malešické polikliniky, která byla zahájena v roce 2018 a příští rok na ni radnice plánuje dát 116,8 milionu korun. Další investice zahrnují rekonstrukce školstvích zařízení, přípravu stavby nové školky v Bajkalské, úpravy parku Grébovka nebo rekonstrukci vily Karla Čapka, na kterou radnice požádala o dotaci na ministerstvu kultury.

Dalších 20,5 milionu korun dá radnice za dokončení projektové dokumentace pro plánovanou opravu radnice. Ta by měla začít v roce 2022 a vyjít zhruba na miliardu, náklady chce radnice z větší části uhradit z dotace od ministerstva životního prostředí a z půlmiliardové bezúročné půjčky od pražského magistrátu. V době rekonstrukce bude muset být úřad uzavřen, takže se úředníci budou muset dočasně stěhovat do náhradních prostor, a to v druhé polovině příštího roku.

Kromě peněz z rezerv chce radnice podle radní Lucie Sedmihradské (Vlasta) navržený schodek uhradit z dotací, které přicházejí postupně a rozpočet zahrnuje jenom ty již avizované od státu a magistrátu. Další peníze by měly dorazit na konkrétní projekty, například na zateplení školských zařízení nebo zmíněnou rekonstrukci Čapkovy vily. Opozice, která rozpočet nepodpořila, kritizovala například malý podíl investic, méně peněz do oprav škol nebo projektované vyšší schodky ve výhledu na další roky.

Koalici v Praze 10 tvoří koalice Vlasta (KDU-ČSL, STAN, Desítka pro domácí, nezávislí), Piráti a ODS. V opozici je hnutí ANO, TOP 09 a hnutí Starostové pro Prahu. Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší pražskou městskou částí, žije v ní zhruba 110.000 lidí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 10, ČR, 21.12.2020

Psali jsme zde: