Pražské Mariánské náměstí před budovou magistrátu se změní v pěší zónu a auta tak nebudou moci projíždět například před budovou Městské knihovny…

Na náměstí přibudou lavičky, kašna a zeleň, úprav se dočkají rovněž některé okolní ulice. Vyplývá to ze studie rekonstrukce náměstí, kterou dnes schválili pražští radní. Podle dřívějšího vyjádření města by se proměna měla uskutečnit v roce 2022. Na náměstí sídlí magistrát, Městská a Národní knihovna a je tu také Clam-Gallasův palác. Dlouho sloužilo primárně jako parkoviště, loni vedení města vjezd autům zakázalo.

Zdroj: Praha.eu

Na náměstí vznikne pěší zóna, jejíž dominantou budou stromy. Náměstí bude vydlážděn řezanou dlažbou s protiskluzným povrchem. Bordury kolem budov budou tvořeny pražskou mozaikou. Plánována je také kašna s pítkem a v severní části náměstí nová lavice. „Obecně se rozšiřují pochozí prostory pro chodce včetně chodníků… V křižovatkách jsou v logických a přímých vazbách zajišťována místa pro přecházení včetně nezbytných rozhledů pro přecházející,“ píše se v materiálu.

Doprava na náměstí bude minimalizována, s výjimkou pro cílovou dopravu, záchranáře, MHD, zásobování a rezidentů z bezprostředního okolí. Projet tak nepůjde před budovou Městské knihovny. Pro cyklisty budou na náměstí stojany. S výjimkou ulic Žatecká a Maiselova budou všechny ulice pro cyklisty obousměrné.

V Platnéřské ulici vedle budovy Klementina bude nyní snížená úroveň terénu rozšířena, bezbariérově zpřístupněna a jsou zde plánovány prostory pro kulturní prezentace Galerie hlavního města. „Rozšířením rovněž dochází k optickému odhalení soklu Klementina a tedy zdůraznění původní kompozice fasády stavby,“ píše se v koncepci.

Zdroj: Praha.eu

Provoz autobusové linky 194 je zachován přes Mariánské náměstí. Nově budou zastávky v Žatecké a Platnéřské ulici.

Proměna čeká také náměstí Franze Kafky u zadního vchodu Nové radnice. Rozšířeny budou chodníky, přibudou stromy a upraveny křižovatky. Ulice Kaprova, Linhartská a U Radnice budou obousměrné a Platnéřská naopak nově celá jednosměrná. Nová stromořadí budou vysázena v Kaprově ulici.

Mariánské náměstí byla zhruba od poloviny 12. století osada Na Louži. Jméno dostalo podle kostela Panny Marie, který tu tehdy stál. Prostor se zásadně změnil počátkem 20. století, kdy byla postavena Nová radnice.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, 21.12.2020

Psali jsme zde: