Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.12.2020

Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci trvat v Česku do pátku 22. ledna. S žádostí menšinové vlády ANO a ČSSD o možnost jeho prodloužení o 30 dnů dnes souhlasila Sněmovna. Pro návrh hlasovali vedle koaličních poslanců poslanci KSČM, kteří kabinet v dolní komoře tolerují. Opoziční strany návrh nepodpořily.

Soud zakázal zveřejňovat film Šarlatán na webu Ulož.to

Stahovací portál Ulož.to nesmí do srpna 2030 zpřístupňovat český životopisný film Šarlatán. Rozhodl o tom pražský městský soud. Server podle něj snímek polské režisérky Agnieszky Hollandové umístil na stránky bez souhlasu výhradního distributora společnosti CinemArt. Firma to uvedla v dnešní tiskové zprávě, informaci potvrdila mluvčí soudu Markéta Puci.

Nouzový stav se prodlouží do 22. ledna, schválila Sněmovna

Hlasy vládního hnutí ANO, sociálních demokratů a KSČM odsouhlasila v úterý večer Sněmovna vládní návrh na prodloužení nouzového stavu o 30 dnů, tedy do 22. ledna. Nyní platí do 23. prosince.

Lidé dnes rozebrali vstupenky na půlnoční ve Svatém Vítu

Lidé si během dneška rozebrali vstupenky na štědrovečerní půlnoční mši v katedrále svatého Víta na Pražském hradě, na kterou letos kvůli koronavirovým opatřením může přijít jen omezený počet účastníků. Zájemci si mohli od rána lístky zdarma vyzvednout na recepci pražského arcibiskupství na Hradčanském náměstí, odpoledne už zbývalo jen pár posledních.

Pražská burza se dnes vrátila nad 1000, výrazně rostly banky

Pražská burza po pondělním pádu, který byl největší za více než půl roku, dnes korigovala ztráty. Index PX posílil o téměř 2,5 procenta a vrátil se nad 1000 bodů, když zavřel na hodnotě 1001,9 bodu. Ve ztrátě neskončil žádný z hlavních titulů. Nejvíce rostly banky. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Praha chce prodloužit zákaz průjezdu částí Smetanova nábřeží

Vedení Prahy chce zachovat zákaz průjezdu aut částí Smetanova nábřeží i po 1. lednu 2021 a už o něj požádalo příslušné orgány. Zrušení levého odbočení z mostu Legií se ukázalo jako přínosné pro všechny druhy dopravy. Automobily křižovatkou projíždějí rychleji a je v ní třikrát méně dopravních nehod, uvedl dnes primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Omezení začalo platit letos 23. května, platné je do konce letošního roku. Opatření v minulosti vyvolalo kritiku opozičních ODS a ANO nebo Prahy 1.

V Praze se sešly desítky lidí na protestu proti nouzovému stavu

Desítky lidí se dnes odpoledne sešly na Malostranském náměstí v Praze na protestu proti pokračování nouzového stavu a vládním opatřením. Naprostá většina demonstrantů dorazila bez roušek, nezachovávala ani povinné rozestupy. Protest byl poklidný. Policisté pouze na počátku účastníky upozorňovali na to, aby dodržovali nařízení zavedená kvůli koronavirové pandemii.

Pražské nemocnice naočkují proti covidu-19 stovky lidí denně

Pražské nemocnice, které se zapojí od 27. prosince do očkování proti nemoci covid-19, budou schopny naočkovat stovky lidí denně. Nemocnice podle svých mluvčích už mají připravené prostory i proškolený personál. První lidé, mezi kterými budou především zdravotníci pečující o nemocné s těžkým průběhem covidu-19, dostanou vakcínu v neděli kolem 08:00.

Praha převzala odsvěcený kostel sv. Šimona a Judy na Starém Městě

Pražský magistrát převzal odsvěcený kostel svatého Šimona a Judy na Starém Městě, který slouží jako koncertní síň pro Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Kostel město koupilo od Českomoravské provincie Hospitálského řádu svatého Jan z Boha – Milosrdných bratří. Za památku magistrát zaplatil 99,99 milionu korun.

Praha 5 plánuje příští rok další rozšíření parkovacích zón

V Praze 5 by se v příštím roce měly dále rozšířit parkovací zóny, a to na sídliště Barrandov a následně na Žvahov, Zlíchov a do starých Hlubočep. Radní k tomu zadali zpracování podkladů. Zóny v Praze 5 se postupně rozšiřují od jejich zavedení v roce 2016, loni přibyla například oblast Farkáně, severní část Cibulky nebo Černý Vrch. Od 4. ledna by podle webových stránek Prahy 5 měly začít platit ve zbytku Cibulky a na sídlišti Podbělohorská.

Po plachtě z domu u Nuselského mostu zmizí i obrazovka

Pražský magistrát se dohodl s provozovatelem reklamy na domě u Nuselského mostu na odstranění velké LED obrazovky. Naposledy se rozsvítí na Silvestra a společnost BigBoard uvedla, že se vynasnaží obrazovku i s celou konstrukcí odstranit v prvním čtvrtletí příštího roku. V tiskové zprávě o tom informovali zástupci Svazu provozovatelů venkovní reklamy (SPVR) a města. Již dříve provozovatel z domu odstranil reklamní plachtu.

Praha zaplatí za studii rozšíření Jižní spojky 1,48 milionu korun

Pražský magistrát si nechá vypracovat studii na rozšíření Jižní spojky v úseku mezi křižovatkou ulic 5. května a Vídeňská. Vytvoření dokumentu vyjde město na 1,48 milionu korun bez DPH a vytvoří ji pro něj společnost 4roads. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Kdy k samotnému rozšíření dojde, není z dokumentu jasné. Jižní spojka je součástí městského, vnitřního silničního okruhu a denně po ní projede 129.000 aut.

Muže podezřelého ze série vloupání zadržela policie v Praze

Pražští policisté zadrželi v neděli pětadvacetiletého muže podezřelého z několika vloupání v hlavním městě a středních Čechách. Podle kriminalistů způsobil škodu za více než 2,5 milionu korun. Muž se ke krádežím přiznal, je ve vazbě. V případě odsouzení mu za rozsáhlou majetkovou trestnou činnost hrozí až osmiletý trest. Kriminalisté také stíhají jeho dva komplice, informovala dnes na webu pražské policie její mluvčí Violeta Siřišťová.

Index PES stoupl v Praze ze 68 na 71 bodů

Epidemická situace v Praze se zhoršuje. Skóre PES dnes v metropoli vzrostlo o tři body na 71 bodů. Hlavní město ale stále zůstává ve čtvrtém stupni pohotovosti. V pondělí testy potvrdily nákazu novým typem koronaviru u 777 lidí, což bylo o 333 případů více než ve stejném dni předchozího týdne. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V pražských Vršovicích vznikl prostor pro pacientské organizace

V pražských Vršovicích vznikl prostor, který budou moci využívat pacientské organizace. Konat se tam budou semináře, setkání s odborníky, nebo třeba akce zaměřené na osvětu ve zdravotnictví. Ministerstvo zdravotnictví projekt takzvaného Pacientského hubu dnes oficiálně představí.

Sněmovna rozhodne o daních a prodloužení nouzového stavu

Sněmovna dnes bude rozhodovat o podobě vládního daňového balíčku, který kromě jiného přináší zrušení superhrubé mzdy a stravenkový paušál. Sněmovna bude rozhodovat o tom, zda dá přednost svojí, nebo senátní podobě balíčku. Sněmovní verze počítá například s vyšší daňovou slevou, ale má vyšší dopady do veřejných financí. Poslanci se budou zabývat v pořadí již čtvrtou žádost menšinové vlády ANO a ČSSD o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru.

Končí prodej deváté emise dluhopisů pro občany, další ve středu

Dnes končí deváté upisovací období pro prodej státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopis Republiky. Dluhopisy z této emise je třeba zaplatit do středy 23. prosince. Ministerstvo financí o tom informovalo na internetových stránkách. Úřad zároveň ve středu spustí prodej 10. emise dluhopisů. Informace o nové emisi i statistiky k právě končící emisi úřad zveřejní rovněž ve středu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.12.2020