Magistrát vybírá mezi čtyřmi dodavateli…

Sjednocený styl městského mobiliáře v Praze dostává jasnější obrysy. Po třech letech debat o jeho finální podobě, se pražský magistrát rozhodl oslovit 17 evropských firem, včetně tuzemských dodavatelů. Nová podoba laviček, košů a dalších prvků vzešla z veřejné zakázky a loni získala nejvyšší ocenění v rámci mezinárodní soutěže Red Dot Design Award.

Aby se Praha dokázala vyrovnat ostatním evropským metropolím, potřebuje se v první řadě zbavit přebytečného vizuálního smogu, na kterém se podílejí nejen chaotické reklamní tabule, informační cedule a směrové ukazatele, ale hlavně nekoncepčnost městského mobiliáře. V širokém centru Prahy například narazíte na 72 různých typů odpadkových košů. Situace by se ale v dohledné době mohla zlepšit. Praha nyní přistoupila k výběru nového dodavatele laviček, košů i stojanů na kola. Výsledky výběrového řízení chce magistrát oznámit už za měsíc.

Zdroj: IPR Praha

Na začátku letošního roku oslovil magistrát 17 potenciálních dodavatelů, včetně těch tuzemských. Do návazného výběrového řízení, které proběhne začátkem příštího roku, se přihlásili čtyři z nich. V průběhu ledna by tak mohlo být jasné, kdo veřejnou zakázku vyhraje. V sázce je výroba první etapy městského mobiliáře, jejíž hodnota se odhaduje na 80 milionů korun bez DPH. 

Vlastníkem městského mobiliáře by se v budoucnu měla stát přímo Praha, která si poté vybere nového provozovatele a správce majetku. Změna by se měla dotknout všech přístřešků zastávek městské hromadné dopravy, ale také zábradlí, laviček, odpadkových košů, stojanů na kola a dalších prvků pražského veřejného prostoru. 

Dosud platilo hlavní město provozovateli nejen nájemné, ale také podíl na výnosech z reklam umístěných na mobiliáři. To by se mělo změnit. Přestože magistrát spustí novou veřejnou soutěž na provozování reklam, jeho hlavním cílem je počet reklamních ploch v dohledné době výrazně snížit.

Usilujeme o moderní a designově funkční řešení městského mobiliáře, nejen na zastávkách městské hromadné dopravy. Již předchozí městská rada rozhodla, že jednotlivé prvky mobiliáře bude hlavní město Praha vlastnit a transparentně si vybere jejich nového provozovatele a správce. Rovněž provozování reklamy na prvcích mobiliáře projde novou veřejnou soutěží. Dnes jsme úspěšně zakončili mnohaměsíční proces jednání, jak zajistit kontinuitu fungování městského mobiliáře při přechodu na nový design. A to při bezpodmínečném zachování komfortu pro občany hlavního města,” uvedl radní pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu /TOP 09).

radní pro správu městského majetku Jan Chabr (TOP 09)

Výměna celého mobiliáře by se měla týkat dohromady 1 000 prvků. Proběhne v následujících dvou letech a rozdělena bude na tři sedmiměsíční etapy. Současnému dodavateli skončí smlouva v červnu 2021. Poté dojde k postupné obměně mobiliáře, který bude ve vlastnictví hlavního města. První přístřešky zastávek tak bude moci veřejnost využít už v listopadu příštího roku.

Podoba nového městského mobiliáře vzešla z anonymní soutěže organizované městským Institutem plánování a rozvoje (IPR) v roce 2017, kterou vyhrál návrh designérů Michala Froňka a Jana Němečka. Loni získal projekt nejvyšší ocenění v rámci mezinárodní soutěže Red Dot Design Award za design městského nábytku, jež už více než 25 let uděluje německé Design Centrum v Essenu. Jde o největší soutěž tohoto typu na světě, o jejíchž vítězích rozhodují designéři, architekti a umělci z celého světa.

Zdroj: IPR Praha

Na lavičky stejného designu ovšem nenarazíme jen v Praze. Česká metropole totiž poskytla licenci k mobiliáři i Bratislavě, která tak v budoucnu do svých ulic bude také moci instalovat jednotlivé prvky. „Nová podoba pražského mobiliáře získala v minulém roce nejvyšší ocenění v rámci mezinárodní soutěže Red Dot Design Award za design městského nábytku. To jen dokládá další z mnoha úspěchů vedoucí k proměně Prahy ve světovou moderní metropoli, jsme proto rád, že se o tento úspěch podělíme spolu s Bratislavou,“ dodává radní Chabr. 

Autor: Redakce, Media-list.cz, Praha, ČR, 22.12.2020