Pražská burza pokračovala v růstu, připsala si 0,7 procenta

Pražská burza dnes pokračovala v růstu. Index PX si připsal 0,69 procenta na 1008,78 bodu. Vzhůru ho táhly téměř všechny hlavní tituly s výjimkou poklesu Komerční banky. Nejvýraznější zhodnocení a také obchody dnes zaznamenaly akcie energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu burzy. V pondělí burzu postihl největší propad za více než půl roku, klesla o více než tři procenta. V úterý už posilovala o 2,5 procenta a část ztrát tak smazala.

Části pražských Holešovice rozdělené železnicí spojí lávka

V pražských Holešovicích vznikne provizorní lávka, která propojí jejich část v okolí Veletržního paláce přes železnici s přilehlým brownfieldem s jejich částí od Argentinské ulice k Maninám v meandru Vltavy. Postavena by měla být v létě příštího roku. Lávku nainstaluje Správa železnic (SŽ) a starat se o ni bude Praha 7. Na území Bubnů-Zátorů v budoucnu vznikne zcela nová čtvrť. Na území o rozloze 110 hektarů bude bydlet až 25.000 lidí, mají tu být administrativní budovy a vznikne nový park.

V Česku bude od neděle platit pátý stupeň covidového systému PES

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince tak, aby odpovídala nejvyššímu pátému stupni protiepidemického systému PES. Na návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to dnes schválila vláda. Blatný po zasedání kabinetu novinářům řekl, že do 27. prosince budou fungovat aktuální pravidla. Platnost přísnějších je zatím nastavena do 10. ledna, kabinet se předtím sejde a vyhodnotí, zda budou dál potřeba.

Policie hledá vězně, utekl z nestřeženého pracoviště v Praze 5

Policie pátrá po čtyřiatřicetiletém vězni, který dnes ráno utekl z nestřeženého pracoviště v Praze 5. Hledaný Vilém Stiblo byl odsouzen za majetkovou trestnou činnost.

V Praze v úterý přibylo 1186 případů covidu, nejvíce od 29. října

V Praze v úterý přibylo 1186 potvrzených případů nemoci covid-19, to je nejvyšší denní nárůst od 29. října. Minulé úterý laboratoře odhalily o 326 méně nákaz koronavirem. Index PES v hlavním městě dnes ale klesl o pět bodů na 66, což nadále odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti. Za poklesem je mírné zlepšení reprodukčního čísla. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

MF zveřejní strategii financování státního dluhu na příští rok

Ministerstvo financí dnes zveřejní Strategii financování a řízení státního dluhu České republiky na rok 2021. V aktualizaci strategie pro letošní rok ministerstvo na konci června uvedlo, že bude letos potřebovat na financování státního dluhu 730,6 miliardy korun. To je o 459,5 miliardy korun více, než úřad původně plánoval v prosincové Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2020.

Vláda rozhodne o prodloužení nouzového stavu a zvýšení restrikcí

Vláda dnes na mimořádném jednání potvrdí prodloužení nouzového stavu, jak k tomu v úterý získala souhlas Sněmovny. Nouzový stav tak potrvá do 22. ledna příštího roku. Současně kabinet zváží posun Česka do pátého, nejpřísnějšího stupně protikoronavirového systému PES. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v úterý uvedl, že pokud se tak stane, budou tvrdší opatření zřejmě platit od 27. prosince.

Ministr Blatný zhodnotí vývoj epidemie covid-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a další zástupci ministerstva dnes zhodnotí další vývoj epidemie covidu-19. Pravidelná tisková konference se tentokrát koná kvůli vánočním svátkům o dva dny dříve. Normálně ministr hodnotil situaci vždy v pátek.

Dnes začíná prodej desáté emise dluhopisů pro občany

Ministerstvo financí dnes zahájí prodej desáté emise státních dluhopisů určených pro fyzické osoby, tzv. Dluhopisů Republiky. Bude je možné objednat do do pátku 19. března. Ministerstvo dnes zároveň zveřejní údaje o objednávkách v rámci deváté emise, která skončila v úterý, a podrobnosti k začínající emisi.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 23.12.2020