Vltavu si na Memoriálu Alfreda Nikodéma letos užilo 260 otužilců

Chladnou vodu Vltavy si dnes na Slovanském ostrově v Praze při 74. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma užilo 260 otužilců. Národní sportovní agentura i přes zákaz konání obdobných sportovních aktivit akci podpořila a ministerstvo zdravotnictví pro její uspořádání udělilo výjimku. Memoriál se uskutečnil za přísných protiepidemických opatření, všichni účastníci mimo jiné absolvovali antigenní test. Voda měla 5,8 stupně, teplota vzduchu byla 1,8 stupně. Prvenství v hlavním závodu na 750 metrů obhájila česká dálková plavkyně Lenka Štěrbová, která zvítězila již posedmé.

Praha v příštím roce bude řešit výpadky příjmů či stavbu metra D

Hlavní město se bude muset v příštím roce vypořádat s výpadky příjmů způsobeným pandemií nemoci covid-19 a přijetím vládního daňového balíčku. Dokončen bude geologický průzkum a zahájena stavba metra D. Stavět se začne také tramvajová trať z Barrandova do Holyně, dopravní podnik (DPP) bude pracovat na přípravě dalších prodloužení tratí a stavět se bude v hloubětínské vozovně. Diagnostika a opravy čekají na pražské mosty a začít by měla rekonstrukce a dostavba Průmyslového paláce na Výstavišti.

V pátek klesl počet případů covidu-19 v Praze na 331

V pátek klesl počet případů nemoci covid-19 v Praze na 331, což je nejméně od 13. prosince. Podobně klesly počty nakažených v celém Česku, protože o svátcích chodí na testy výrazně méně lidí než předtím. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Praze klesl také stejně jako v dalších krajích rizikový index protiepidemického systému PES. Se 66 body je rizikové skóre Prahy nejnižší v zemi.

IKEM za 50 let nezměnil své zaměření, bylo nastaveno správně

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který v lednu oslaví 50 let, za dobu své existence v podstatě nezměnil své zaměření. Podle současného ředitele Michala Stiborka se potvrzuje, že specializace byla nastavena správně a není třeba ji měnit nebo rozšiřovat. Budoucnost vidí ředitel v rozvoji a zdokonalení toho, co IKEM nabízí. Nemocnice uvažuje například o robotických operacích, které by byly šetrnější k pacientům.

Nemocnice v Motole převzala první dávky vakcíny proti covidu-19

Pražská nemocnice v Motole dnes ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S očkováním prvních lidí by se mělo začít v neděli. Vůz s vakcínou podle informací České televize překročil hranice dvě hodiny po půlnoci, její přepravu ze své továrny v belgickém Puursu zajistil výrobce a v Česku ji doprovázela vojenská policie.

Index protiepidemického systému v ČR klesl na 76 bodů

Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku dnes klesl na 76 bodů, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Předtím se index, podle kterého se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, držel tři dny v řadě na 81 bodech. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Za poklesem indexu stojí snížení tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,05. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ale řekl v pátek serveru Seznam Zprávy, že o vánočních svátcích se nechává testovat jen málo lidí.

Dnešek patří prvnímu křesťanskému mučedníkovi, sv. Štěpánu

Druhý svátek vánoční, který připadá na dnešek, patří svatému Štěpánovi. Podle legendy položil život za víru v Krista, a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem. Dnešek je zároveň dnem koled a vánočních zvyků. V minulosti se v tento den chodilo koledovat a například sedláci si dávali v kostelech světit osivo.

Do ČR by dnes měla dorazit první dodávka vakcín proti covidu-19

Do Česka by dnes měla dorazit první dodávka vakcín proti novému typu koronaviru. Dovezena bude do Fakultní nemocnice Motol, odkud se bude distribuovat do dalších tří pražských a dvou brněnských nemocnic. Hned následující den, tedy v neděli 27. prosince, by mělo začít očkování. Mezi prvními dostane vakcínu premiér Andrej Babiš (ANO).

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 26.12.2020