Pražský magistrát zatím nebude zvyšovat turistický poplatek z ubytování…

Důvodem je pandemie nemoci covid-19, kdy Praha zaznamenala výrazný pokles turismu. Od ledna příštího roku tak nadále zůstane poplatek 21 korun, jak byl nastavený od začátku letošního roku. Na poplatcích z ubytování šlo loni do městské pokladny asi 344 milionů korun. Restauratéři a hoteliéři patří mezi pandemií nejpostiženější oblasti. Propad v cestovním ruchu se v hlavním městě očekává až 100 miliard korun.

„Současná situace v hotelnictví není příznivá, proto jsme se rozhodli poplatek nenavyšovat. Sazbu sice platí turista, ale její navýšení by mělo vliv i na hotely a jejich ceny. Nemohu ale vyloučit, že v budoucnu ke zvýšení poplatku dojde,“ uvedl sdělilmluvčí magistrátu Vít Hofman. 

Vedení Prahy v minulosti avizovalo, že poplatek zvýší na maximum, tedy 50 korun. K tomu začala připravovat vyhlášku, která poplatek reguluje a kterou by jej zvýšila. Od toho nakonec ustoupila.

Úbytek turistů zaznamenala metropole už v prvním čtvrtletí roku, i když protikoronavirová opatření začala platit zhruba v polovině března. Do prvních opatření byl pokles téměř 30 procent turistů.

Magistrát proto na léto připravil kampaň, která do města nalákala 70.000 turistů. Vydávala vouchery, kdy turista, který přespal v hotelu, dostal od města dotovanou poukázku na návštěvu kulturních a dalších společenských zařízení. Město tak podpořilo dvě organizace naráz. Kampaň město plánuje spustit znovu o Velikonocích 2021.

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 26.12.2020