Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 27.12.2020

Index rizika protiepidemického systému PES v Česku, podle něhož se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, dnes klesl z nejvyššího, pátého stupně na čtvrtý. Hodnota indexu se snížila ze sobotních 76 bodů na 71 bodů ze sta. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. V zemi se dnes přitom zpřísnila opatření na pátý stupeň. Za poklesem indexu stojí snížení tzv. reprodukčního čísla z 1,05 na 0,94. Číslo udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Pokud je tedy reprodukční číslo pod hodnotou jedna, epidemie zpomaluje.

Hasič v Praze zachraňovali chlapce zapadlého do bahna

Hasiči dnes odpoledne v pražských Čakovicích museli zachraňovat chlapce ve školním věku, který uvízl v bahně ve vypuštěném rybníce. Chlapci se nic vážného nestalo, byl jen prochladlý.

V ČR se začalo očkovat proti covidu, první dávku dostal Babiš

V České republice se dnes začalo s očkováním proti nemoci covid-19. První dávky vakcíny v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podali zdravotníci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a válečné veteránce Emilii Řepíkové. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech, která je zatím jediná registrovaná pro použití v Evropské unii, mají k dispozici další tři pražské a dvě brněnské nemocnice.

Všeobecná fakultní nemocnice se o první dávky dělila s Vinohrady

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) se o prvních 975 dávek vakcíny proti covidu-19 podělila s Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady (FNKV). Očkovat jako první se budou zdravotníci, zájem byl podle vedení nemocnic velký. První den dostali vakcínu také jejich ředitelé David Feltl a Petr Arenberger. Očkovat se dnes začalo nakonec v pěti nemocnicích v Praze a ve dvou v Brně. Mezi prvními byli v Praze premiér Andrej Babiš (ANO) a v Brně ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Na Bulovce dnes plánují naočkovat 200 zdravotníků

Stejně jako ve třech dalších pražských a dvou brněnských nemocnicích dnes i v Nemocnici na Bulovce v 08:00 zahájili vakcinaci proti covidu-19. V první fázi se budou očkovat jen zdravotníci, dnes jich bude asi 200, dodala. Vakcíny od firem Pfizer a BioNTech do Čech dorazily v sobotu ráno, očkování dnes začalo koordinovaně v celé EU. V Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) se ráno nechal očkovat premiér Andrej Babiš (ANO) a ve Fakultní nemocnici Brno ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V sobotu klesl nárůst počtu případů covidu-19 v Praze na 308

V sobotu klesl denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Praze na 308. To je méně než v pátek, kdy byl také sváteční den, a také méně než předchozí sobotu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, je v Praze nadále nejnižší v Česku. Dnes klesl na 61 bodů, což je spodní hranice čtvrtého stupně pohotovosti z pěti. V zemi přitom ode dneška platí opatření pro pátý stupeň PES.

Opatření proti covidu se zpřísňují, tentokrát s minimem výjimek

Opatření proti šíření nemoci covid-19 v Česku se ode dneška zpřísní, například se musí uzavřít většina obchodů a všechny provozovny služeb. Začíná totiž platit nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES. Při předchozím stupni platilo z opatření několik výjimek, ale nyní se bude vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) snažit počet výjimek minimalizovat.

V Česku se dnes začne očkovat proti nemoci covid-19

V Česku se dnes začne s očkováním proti nemoci covid-19. Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům. Mezi prvními mají dostat vakcínu i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Autor: Redakce, Praha, ČTK, ČR, 27.12.2020