Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 29.12.2020

Index rizika epidemie covidu-19 v Česku zůstává třetí den se 71 body ve čtvrtém stupni. Zjednodušené reprodukční číslo kleslo na 0,85, další tři parametry ovlivňující hodnotu indexu se ale zhoršují, na výsledné skóre to zatím nemá vliv.

Pražská burza růstem o 0,71 pct vylepšila desetiměsíční maximum

Pražská burza dnes vylepšila své desetiměsíční maximum, na které vystoupala v pondělí. Index PX se zvýšil o 0,71 procenta na 1030,62 bodu. Vzhůru burzu táhly akcie dodavatele antivirových programů Avast a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna stagnovala k euru a dále posílila vůči dolaru.

Návrh rozpočtu Prahy 12 počítá s výdaji ve výši 723,7 milionu

Praha 12 by měla v roce 2021 hospodařit s příjmy 485,8 milionu, výdaje se odhadují na 723,7 milionu korun. Rozdíl by měl být hrazený z rezerv. Návrh rozpočtu schválili radní městské části, zastupitelé Prahy 12 jej budou projednávat na svém zasedání 2. února 2021. Na rok 2020 byl schválený rozpočet s příjmy 520,4 milionu a výdaji 920,5 milionu korun.

Praha od pondělí opět otevře školy pro děti zdravotníků

Pražský magistrát od pondělí opět otevře školy pro děti zdravotníků, členů integrovaného záchranného systému a dalších důležitých profesí. Od 4. ledna budou kvůli epidemii koronaviru do škol v celém Česku chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou i mateřské a speciální školy. Ostatní děti se opět budou učit distančně.

Radnice Prahy 8 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu

Radnice Prahy 8 vstoupí do příštího roku v rozpočtovém provizoriu. Rozpočet pro příští rok budou zastupitelé městské části schvalovat v březnu. V provizoriu může radnice užívat každý měsíc jen dvanáctinu schváleného rozpočtu předešlého roku a nesmí investovat. Na letošek má osmá městská část schválen rozpočet s vyrovnanými příjmy a výdaji 823,98 milionu korun.

Praha pořídí linku na třídění plastů, dokončí úpravy spalovny

Hlavní město a jeho firma Pražské služby pořídí za zhruba 100 milionů korun třídičku plastového odpadu, která by měla být instalována v příštím roce. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) řekl, že linka bude schopná separovat několik druhů plastového odpadu, včetně PET lahví. Praha také příští rok dokončí modernizaci malešické spalovny, kde vymění poslední ze čtyř kotlů.

V pondělí dostalo v ČR vakcínu proti covidu přes 2000 zdravotníků

V České republice dostalo v pondělí očkování proti koronaviru přes 2000 lidí. V porovnání s prvním dnem očkování, nedělí, je to zhruba dvojnásobek. Většina z nich jsou zdravotníci z Prahy a Brna. Ve čtyřech pražských nemocnicích bylo za první dva dny očkováno 2521 lidí. Fakultní nemocnice Brno očkovala za první dva dny 460 zdravotníků. Další stovky lidí se nechaly očkovat ve svatoanenské nemocnici v Brně. Přesnější údaje zatím nejsou k dispozici. V nemocnicích zřizovaných Jihomoravským krajem začalo očkování v pondělí, kdy vakcínu dostalo 99 lidí. Vyplývá to z odpovědí zástupců oslovených institucí.

Praha zřídí vlastní očkovací centrum v Městské poliklinice

Pražský magistrát doplní státem stanovená očkovací centra vlastním, které vznikne v prostorách Městské polikliniky ve Spálené ulici. Město o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Vedení Prahy připravuje také informační kampaň. Prvních téměř 10.000 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech dorazilo do Česka o víkendu, další mají přijít na Silvestra.

Pražané si v roce 2021 připlatí za vodu, kubík vyjde na 92,36 Kč

Pražané za vodu v příštím roce zaplatí 92,36 korun za metr krychlový, což je o 7,9 procenta více než letos. Zdražení je způsobeno propadem spotřeby vody způsobeného pandemií nemoci covid-19 a rovněž opravou vodárny v Podolí.Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS).

Pražský okruh je na Černém Mostě uzavřen kvůli převrácené dodávce

Pražský okruh je na Černém Mostě už téměř čtyři hodiny uzavřen ve směru k Barrandovskému mostu. Po páté hodině ráno se na 60. kilometru převrátila na střechu dodávka s přívěsem, na kterém vezla dvě auta. Nehoda se stala na Východní spojce za sjezdem na dálnici D11 na Hradec Králové. Mluvčí pražské policie Jan Rybanský řekl, že se nyní odklízejí poničená vozidla. Při nehodě se zranili čtyři lidé. Záchranná služba podle mluvčí Jany Poštové ošetřila a převezla do nemocnic tři dospělé a osmiletého chlapce, měli většinou poraněnou hlavu.

V Praze přibylo v pondělí 1308 nakažených, PES vzrostl na 66 bodů

V Praze přibylo v pondělí 1308 potvrzených případů koronaviru. Je to druhý nejvyšší nárůst od konce října. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, se v hlavním městě zvýšil na 66 bodů. Stále tak je ve čtvrtém stupni pohotovosti z pěti. Praha ale už není regionem s nejnižším indexem rizika v zemi, v Jihomoravském kraji je nyní skóre 64 bodů. V zemi od neděle platí opatření pro pátý stupeň.

V katedrále sv. Víta budou s omezenou účastí mše na přelomu roku

Bohoslužby v katedrále svatého Víta na Pražském hradě se na přelomu roku uskuteční kvůli opatřením proti šíření koronaviru 31. prosince v 16:00 a 1. ledna v 10:00. Výjimečně se pro jejich návštěvníky otevře Pražský hrad, jehož areál je jinak uzavřen. Obě bohoslužby bude sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Přístup do Hradu bude pouze z Hradčanského náměstí přes čtvrté nádvoří, a to 30 minut před začátkem.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 29.12.2020