Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 30.12.2020

Epidemie koronaviru v Česku sílí, v úterý byl rekordní denní přírůstek případů i podíl nakažených mezi testovanými. V nemocnicích se s covidem-19 léčilo nejvíc pacientů za poslední měsíc. Index rizika epidemie se vrátil na nejvyšší pátý stupeň pohotovosti, který značí kritický stav.

Pražská burza v posledním obchodním dni v roce klesla o 0,34 pct

Pražská burza po předchozích čtyřech růstech za sebou dnes klesla. Index PX v posledním obchodním dni v roce ubral 0,34 procenta na 1027,14 bodu. Ztrácely akcie energetické společnosti ČEZ a dodavatele antivirových programů Avast. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru i dolaru.

DPP přijme v následujících týdnech celkem 35 řidičů

Pražský dopravní podnik (DPP) přijme v následujících týdnech dohromady 35 řidičů tramvají a strojvůdců. Průběžně doplňuje rovněž stavy řidičů. Do ideálního počtu zaměstnanců nyní chybí podniku nejvíc řidičů tramvají. Vliv na nábor zaměstnanců měla i pandemie nemoci covid-19, kdy se na místa řidičů hlásili lidé z postižených oborů. Na dotaz to dnes sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP je největší městská firma a k letošnímu 30. listopadu měl 11.207 zaměstnanců, z toho je více než 4500 řidičů a strojvůdců.

MMR: Pražský magistrát může být podjatý v rozhodování o okruhu

Pražský magistrát může být podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podjatý při rozhodování o podaných odvoláních proti územnímu rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi. Ministerstvo tak vyhovělo podané námitce tzv. systémové podjatosti a rozhodlo, že magistrát o odvoláních rozhodovat nemá. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na úřední desce Prahy. Magistrát může proti rozhodnutí podat do 15 dnů rozklad, zatím není jasné, jestli tak učiní.

V pražských nemocnicích jsou desítky hospitalizovaných s covidem

Počet hospitalizovaných s covidem-19 v pražských nemocnicích roste jen pozvolna. Aktuálně jsou hospitalizovány desítky pacientů. Počet pacientů s covidem zatím není dramatický, uvedli zástupci nemocnic.

V Praze přibylo téměř 2000 nakažených, PES vzrostl na 76 bodů

V Praze v úterý přibylo 1986 potvrzených případů koronaviru, což je nejvíce od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, se v hlavním městě zvýšil na 76 bodů. Dostal se tak na úroveň nejvyššího pátého stupně. Vyšší index byl v hlavním městě naposledy na začátku listopadu.

Omezený provoz finančních úřadů potrvá do 22. ledna

Finanční úřady budou s ohledem na prodloužení nouzového stavu souvislosti s covidem-19 přístupné pro veřejnost v omezeném rozsahu až do 22. ledna. Provoz podatelen a pokladen na finančních úřadech tak bude jen v pondělí a středu od 08:00 do 13:00 hodin. Pracoviště v tzv. „optimalizovaném režimu 2+2“ budou do 20. ledna uzavřena. Generální finanční ředitelství to dnes sdělilo v tiskové zprávě.

Ministerstvo ode dneška povolilo vzít z ampule šest dávek vakcíny

Nemocnice v Česku mohou ode dneška očkovat z jedné ampule vakcíny proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech šest lidí namísto pěti. O změně, která má zvýšit počet očkovaných, v úterý rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Pfizer o podobné úpravě jedná s Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Podle nyní platných dokumentů k vakcíně, které jsou pro zdravotníky závazné, je lahvička určena na využití pěti dávek očkování.

Autor: Redakce, Praha, ČR, 30.12.2020