Z pohledu záchranných složek je Silvestr v Praze zatím klidný

Silvestr v Praze je podle záchranných složek zatím klidný. Policie ani záchranáři v souvislosti s oslavami konce roku nemuseli zatím řešit žádné mimořádné události, sdělili jejich mluvčí. Pražští hasiči už u jednoho případu zasahují, uvedl jejich mluvčí Martin Kavka.

Benzin i nafta v Praze v uplynulém týdnu zdražily

Benzin u čerpacích stanic v Praze v uplynulém týdnu opět mírně zdražil, cena nafty vzrostla výrazněji. Průměrná cena Naturalu 95 stoupla o sedm haléřů na 28,79 koruny za litr, nafta se ve středu prodávala v průměru za 28,49 koruny za litr a byla tak o 12 haléřů dražší než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Zájemci mohou zjistit aktuální polohu tramvají v Praze

Na webu pražského Dopravního podniku (DPP), Pražské integrované dopravy (PID) a idos.cz a v aplikaci Lítačka jsou pro veřejnost nově k dispozici informace o skutečném čase odjezdu tramvajových spojů z jednotlivých zastávek v Praze. Na webu mapa.pid.cz lze najít také aktuální polohy tramvají. Dnes o tom v tiskové zprávě informoval DPP.

Akcie na pražské burze během posledního týdne posílily o 1,8 pct.

Akcie na pražské burze během posledního letošního týdne posilovaly, index PX stoupl o 1,8 procenta na 1027,1 bodu. Vyplývá to z výsledků pražské burzy. Největší růst zaznamenaly akcie Komerční banky. Naopak největší pokles postihl akcie Tatry Mountain Resorts. Předchozí týden akcie stagnovaly.

V Praze má nyní potvrzený covid 13.522 lidí, dosud nejvíc

V Praze má onemocnění covidem-19 aktuálně potvrzené 13.522 lidí, což je nejvíc za dobu epidemie. V říjnové vlně to bylo zhruba o 300 méně. Ve středu přibylo 1879 potvrzených případů koronaviru, což je druhý nejvyšší údaj od začátku epidemie. Více případů bylo v úterý, kdy jich testy odhalily 2000. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému, kterým se mají řídit opatření proti covidu-19, se v hlavním městě zvýšil o devět bodů na 85. V nejvyšším, pátém stupni je tak druhý den. Předtím byl 11 dnů ve čtvrtém, do půlky prosince setrvával ve třetím a byl na tom nejlépe.

Politici Prahy 6 žádají od prezidenta otevření areálu Hradu

S požadavkem na otevření areálu Hradu se dnes na prezidenta Miloše Zemana obrátili místopředseda Senátu a zastupitel Prahy 6 Jiří Růžička a místostarosta šesté městké části Jan Lacina (STAN). V otevřeném dopise, uvedli, že úplné uzavření části města považují za naprosto nestandardní, nepřijatelné a chápou ho jako výraz zvůle a neúcty nejen k obyvatelům Prahy, ale i k občanům celého Česka.

Návštěvnost pražské zoo letos kvůli epidemii klesla o 42 procent

Do pražské zoologické zahrady letos zavítalo 851.623 návštěvníků, tedy o téměř 605.000 lidí méně než v roce 2019. Zoo totiž byla v důsledku protiepidemických opatření kvůli koronaviru 114 dnů uzavřená pro veřejnost, v mnohé další dny roku byl provoz omezený. Ztráta je asi 90 milionů korun, uvedla dnes zoo v tiskové zprávě.

V Praze 9 hořel sklad elektroniky, škoda je 5 milionů Kč

V Poděbradské ulici v Praze 9 dnes ráno hořel sklad s elektronikou. Zplodiny hoření zasáhly zejména uskladněné televizory, škoda se vyšplhala na pět milionů korun. Příčina požáru se vyšetřuje, sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kafka.

V pražské tržnici SAPA se prodávala pyrotechnika i přes zákaz

V pražské tržnici SAPA se prodávala pyrotechnika i přes zákaz. Kontroloři České obchodní inspekce ve spolupráci s policií ve středu navíc v kamenné prodejně odhalili pyrotechniku s množstvím výbušných látek přesahujících 350 kilogramů, podle zákona o pyrotechnice tam může být nejvýš 80 kilogramů. Kontrola dosud nebyla ukončena, uvedl v tiskové zprávě mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Inspektoři také na začátku týdne zjistili prodej pyrotechniky ve dvou prodejnách řetězce v Praze a Berouně.

Poutníci se vydají z Prahy do Staré Boleslavi za palladiem

Na starobylou poutní cestu z Prahy do Staré Boleslavi se dnes vydají poutníci, kteří chtějí uctít Palladium země české. Po loňské premiéře obnovené cesty se věřící chystají k místu narození sv. Václava doputovat i v době přísných protiepidemických opatření. Pouť měla ve staroboleslavské bazilice vrcholit půlnoční mší, kvůli zákazu nočního vycházení ale vyjdou z Prahy již před polednem tak, aby bohoslužba v Boleslavi mohla začít v 18:00.

Drony mohou být ode dneška v provozu pouze po registraci

S drony mohou ode dneška létat už pouze registrovaní provozovatelé a piloti. Povinná registrace platí v celé EU pro všechny drony nad 250 gramů, případně i lehčí stroje s kamerou nebo drony létající vysokou rychlostí, které nelze považovat za hračky. Bez evidence je jejich provoz zakázán. Podle úterních údajů Úřadu pro civilní letectví (ÚCL) se zatím do registru přihlásilo přes 22.000 provozovatelů a pilotů. Úřad odhaduje, že v budoucnu by jich v registru mohlo být až 50.000.

Česko čekají netradiční oslavy příchodu nového roku

Česko dnes oslaví příchod nového roku. Kvůli přísným protiepidemickým opatřením se nebudou konat tradiční venkovní oslavy. Lidé se budou muset přizpůsobit nočnímu zákazu vycházení, i na Silvestra zůstanou uzavřeny restaurace. Na dodržování opatření budou dohlížet stovky policistů a strážníků. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) lidi vyzval, aby byli zodpovědní a tradiční oslavy s ohledem na rostoucí počet nakažených omezili.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 31.12.2020