Poslední den letošního roku budou na pořádek a dodržování vládních protiepidemických opatření v Praze dohlížet stovky policistů… 

Budou také kontrolovat nová pravidla upravující používání pyrotechniky na území hlavního města. Na webu policie to uvedla mluvčí Violeta Siřišťová. Na Silvestra bude v ulicích metropole i dvojnásobný počet strážníků oproti minulým letem.

V Česku bude i poslední den v roce platit zákaz vycházení po 21:00 a pití alkoholu na veřejnosti. Musí být zavřeny restaurace, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb. „V případě zjištění porušení nařízení policisté občany a návštěvníky Prahy upozorní na porušení nařízení a nutnost jejich dodržování,“ uvedla Siřišťová.

„Taktéž upozorňujeme občany, že v letošním roce došlo k úpravě používání pyrotechniky na území hlavního města Prahy,“ dodala mluvčí. Nová vyhláška značně omezuje počet míst, kde budou moci lidé odpalovat petardy. Od 1. prosince platí zákaz používat pyrotechniku mimo jiné v centru města, v okolí domovů pro seniory, v přírodních parcích, v okolí vodních toků a okolí zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.

Policisté také doporučují používat pouze schválené výrobky, pozorně si přečíst návod k použití a dodržovat zásady pro bezpečnou manipulaci se zábavní pyrotechnikou.

Na kontrolu nové vyhlášky a mimořádných krizových opatření pak bude kromě policistů dohlížet 300 strážníků. Další členové městské policie budou plnit ostatní úkoly. Hasičů bude na Silvestra a Nový rok sloužit přes 200. Očekávají, že budou vyjíždět k případům, které souvisí s neodborným odpalováním pyrotechniky při novoročních oslavách, méně než loni.

Pražská zdravotnická záchranná služba (ZZS) kvůli oslavám konce roku posílí provoz a na Václavské náměstí vyšle kamion Golem určený mimo jiné pro hromadná neštěstí. Počet záchranářů ve službě bude letos podobně navýšen jako jiné roky, řekla na dotaz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

„Připravujeme se jako každý rok. Čekáme, že to bude pro záchranáře i přes vládní nařízení, vyhlášky a restrikce nejnáročnější služba v roce,“ uvedla Poštová. Obvyklý počet posádek v pohotovosti bude na Silvestra a Nový rok posílen o osm záchranářských posádek, přičemž tři z nich zajistí soukromí dopravci. V běžné dny je k dispozici 37 posádek.

Zdravotníci se budou poslední den v tomto roce a na Nový rok pohybovat zvláště na stanovištích ZZS v okrajových částech města. Právě tam by se podle záchranářů mohly oslavy z centra Prahy přesunout, doplnila Poštová.

Důvodem jsou zvláště letošní protikoronavirová opatření. Nyní platí zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, uzavření restauračních zařízení, omezení počtu účastníků hromadných akcí a zákaz požívání alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech. Oslavy také letos poprvé omezí nová městská vyhláška, která zakazuje odpalování petard na stanovených místech v Praze. Platí od letošního 1. prosince a zákaz odpalovat petardy se vztahuje mimo jiné na centrum města, na okolí domovů pro seniory, přírodní parky, okolí vodních toků a okolí zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.

Podle potřeby a aktuální situace budou případně do okrajových částí hlavního města přesunuti i zdravotníci, jejichž stanovištěm bude Golem na Václavském náměstí. „Pokud bude centrum města klidné, tak záchranáři operativně podle aktuální situace posílí služby v periferiích,“ doplnila Poštová.

Kamion Golem slouží podle mluvčí ZZS mimo jiné jako shromaždiště raněných a základna pro zdravotníky. Umožňuje záchranářům a lékařům přímo na místě na lůžkách intenzivní péče ošetřovat až 12 zraněných osob, i proto jej ZZS využívá při událostech, které mají potenciál vysokého počtu zraněných. K takovým patří sportovní a kulturní akce, demonstrace nebo právě novoroční oslavy.

Na novoroční oslavy a dodržování nařízení bude dohlížet přes 300 strážníků, tedy dvojnásobek než v minulých letech, uvedla již dříve mluvčí pražské městské policie Irena Seifertová. Hasičů bude podle mluvčího Martina Kavky v Praze sloužit přes 200.

Kvůli pandemii nebude Praha pořádat novoroční ohňostroj ani takzvaný videomapping. Zrušen je i ohňostroj, který za podpory městské části Praha 2 plánoval nad parkem Folimanka spolek Ohňostroj pro Prahu. Zájemci si na Silvestra a Nový rok mohou zabruslit na některých kluzištích v metropoli. Otevřeno bude mít třeba ledová plocha v Podviňáku v Praze 9 nebo Kluziště Smíchov v Praze 5. Provoz bude ale omezený.

Autor: Redakce, ČTK, Policie, ZZS, Praha, ČR, 31.12.2020