Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 1.1.2021

Česko do nového roku vstupuje s indexem rizika koronavirové epidemie na dosud nejvyšší úrovni. K dnešku stoupl na 90 bodů ze sta a zůstává v nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy. Za nárůstem je zvýšení zjednodušeného reprodukčního čísla na 1,44, ještě ve čtvrtek bylo pod 1,2.

Noční služba pražských záchranářů byla bez mimořádných událostí
Noční služba pražských záchranářů ze Silvestra na Nový rok se vyhnula jakékoliv mimořádné události. Zdravotníci vyjeli ke 150 případům, což je podobný počet událostí jako za běžné noční služby. V přímé souvislosti se silvestrovskými oslavami bylo 18 případů, úraz pyrotechnikou zaznamenali záchranáři jen jeden. Na dotaz to dnes řekla mluvčí Zdravotnické záchranné služby hlavního města (ZZS) Jana Poštová.
První dítě narozené v roce 2021 v Praze přišlo na svět v Podolí
První dítě letošního roku v Praze se narodilo v 1:06 v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí. Chlapec váží 3,7 kilogramu a měří 53 centimetrů. O čtvrt hodiny později se v porodnici U Apolináře, tedy na Gynekologicko-porodnické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, narodila holčička vážící 3,3 kilogramu a měřící 49 centimetrů.
V Praze má aktuálně covid 14.451 lidí, nejvíc za dobu epidemie
V Praze je aktuálně 14.451 nakažených koronavirem, což je zatím nejvíc od březnového počátku epidemie v ČR. Na Silvestra přibylo 1760 případů nákazy, víc jich bylo jen v rekordních předešlých dvou dnech. Vyplývá to z údajů nawebu ministerstva zdravotnictví. Index rizika protiepidemického systému, kterým se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, se v hlavním městě zvýšil o dalších pět bodů na 90. V nejvyšším pátém stupni zůstává třetí den po sobě.
Pražská policie na přelomu roku řešila 269 oznámení,méně než loni
Pražská policie od čtvrtečních 18:00 do dnešních 06:00 vyjížděla k 269 oznámením. Bylo to o 50 méně než loni. Nemusela ale během silvestrovských oslav řešit žádné zásadní problémy, nejčastěji se jednalo o pouštění pyrotechniky, rušení nočního klidu nebo zákaz vycházení.
Praha v době covidu zažila nejklidnější Silvestr za poslední roky
Příchod nového roku byl v Praze vzhledem k současným omezením kvůli epidemii koronaviru mimořádně klidný. Hasiči do jedné hodiny po půlnoci likvidovali 17 menších požárů souvisejících se silvestrovskými oslavami a mluví o nejklidnějším Silvestru za posledních deset let. Podobnou zkušenost mají záchranáři, kteří zažili běžnou noční službu, s oslavami a použití zábavní pyrotechniky souviselo 12 výjezdů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 1.1.2021