Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 4.1.2021

Celkový počet zemřelých s onemocněním covid-19 přesáhl v Česku 12.000. V neděli laboratoře v Česku odhalily 6220 nových případů, což je zhruba o 1250 více než v sobotu. Z téměř 15.000 testů bylo 41,9 procenta pozitivních. S nákazou se nyní v Česku potýká téměř 120.000 lidí, hospitalizovaných bylo v neděli 5777, asi o 200 více než v sobotu, ve vážném stavu je 877 z nich.

Pražská burza na začátku nového roku mírně vzrostla

Pražská burza v prvním obchodním dni v novém roce mírně vzrostla. Index PX se zvýšil o 0,21 procenta na 1029,27 bodu. O 2,5 procenta stouply akcie Monety Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna začala nový rok posílením k euru i dolaru.

V pražských Petrovicích vznikne bydlení pro seniory

Pražská městská část Petrovice přebuduje z větší části nevyužívanou mateřskou školu v Jakobiho ulici na byty pro seniory. Jak vyplývá z věstníku veřejných zakázek, radnice vypsala tendr za 58,3 milionu korun bez DPH na stavební práce. Podle projektu má v budově vzniknout 22 bytů, kde najde bydlení 39 seniorů. Městská část dostala na stavbu dotaci od magistrátu 33 milionů korun.

Pražští strážníci v prosinci řešili 7775 porušení opatření

Pražští strážníci řešili v prosinci celkem 7775 porušení krizových opatření. Ředitel městské policie Eduard Šuster dnes řekl, že provinilci dostali 294 pokut v celkové výši 88.800 korun, 203 případů strážníci poslali do správního řízení a zbytek vyřešili domluvou. Ve většině případů šlo o porušení povinnosti nošení roušek. V prosinci se opatření proti předchozímu měsíci na nějakou dobu zmírnila, v listopadu strážníci řešili 8920 porušení.

Do vyhrazených škol dnes v Praze dorazilo asi 30 dětí

Do školních tříd vyhrazených pro děti zdravotníků, členů integrovaného záchranného systému a dalších důležitých profesí dnes v Praze dorazilo 33 dětí. Mluvčí magistrátu Vít Hofman sdělil, že v následujících dnech se očekává nárůst jejich počtu. Jinak jsou z rozhodnutí vlády ode dneška otevřeny jen první a druhé třídy základních škol a mateřské a speciální školy. Ostatní děti se učí distančně.

Na severovýchodě Prahy vznikly autobusové linky, další mění trasy

Některé autobusové linky v pražské integrované dopravě (PID) mění ode dneška své trasy. Změny se týkají zejména severovýchodu Prahy, kde vznikly i dvě nové linky. Další úpravy nastaly na příměstských linkách na Berounsku a Hořovicku, kde byly například upraveny jízdní řády.PID sdružuje nejen pražskou městskou dopravu, ale i příměstské autobusové a vlakové linky.

Dokument mapující pražskou zeleň vyjde na 3,12 milionu Kč

Pražská Technická správa komunikací (TSK) nechá zaktualizovat dokument, který mapuje zeleň ve městě. Takzvaný pasport zeleně vyjde na 3,12 milionu korun a uskuteční se v následujících několika letech. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném ve věstníku veřejných zakázek. Dokument pro TSK zpracuje společnost Safe Trees.

Index PES v Praze klesl o pět bodů, zůstává ale v pátém stupni

Epidemické skóre PES v Praze dnes kleslo po třech dnech z 90 na 85 bodů. Hlavní město ale nadále zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika. V neděli přibylo v metropoli 841 potvrzených případů nemoci covid-19. Bylo to o 250 víc než před týdnem, kdy ale mohly statistiku ovlivnit nižší počty testů na nový typ koronaviru v období vánočních svátků. Vyplývá to z aktualizovaných údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Parkovací zóny dnes začnou platit v další části Prahy 5

Ode dneška začnou podle webových stránek Prahy 5 platit zóny placeného stání ve zbytku Cibulky a na sídlišti Podbělohorská. Zóny v páté městské části se postupně rozšiřují od jejich zavedení v roce 2016, naposledy přibyla například oblast Farkáně, první část Cibulky nebo Černý Vrch. Dále je v plánu rozšíření na sídliště Barrandov a následně na Žvahov, Zlíchov a do starých Hlubočep

Do lavic se vrátí prvňáci a druháci, ostatní se opět učí na dálku

Do lavic se dnes po prodloužených vánočních prázdninách vrátí jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, znovu se otevřou ještě mateřské a speciální školy. Zbytek žáků a studentů se kvůli šíření epidemie koronaviru bude opět učit distančně. V Praze a dalších městech se obnoví provoz škol pro děti zdravotníků a dalších profesí potřebných pro zvládnutí nákazy. Začíná také prodloužené období talentových zkoušek do konzervatoří, oborů středního vzdělávání s talentovou zkouškou a na sportovní gymnázia.

Vláda se sejde poprvé v novém roce, věnovat se bude epidemii

Vláda na prvním zasedání po Novém roce posoudí, jak se o svátcích vyvíjela epidemie koronaviru, kvůli které nyní v Česku platí nejvyšší stupeň rizika. Znamená zavření služeb a většiny obchodů či omezení shromažďování na veřejnosti na dvě osoby a distanční výuku pro většinu školáků. Ministři dnes budou jednat o kompenzacích pro některé, dosud opomenuté obory, například provozy skiareálů. Dnes by nicméně vláda neměla rozhodovat o případném posunu v opatřeních, vláda by se kvůli tomu měla sejít v tomto týdnu na mimořádném jednání. Naposled o přechodu do 5. stupně protiepidemického systému rozhodovala 23. prosince.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 4.1.2021