Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 6.1.2021

Rizikový index protiepidemického systému PES k dnešnímu dni klesl z 89 na 86 bodů. Už víc než týden tak odpovídá nejpřísnějšímu, pátému stupni pohotovosti označovanému jako kritický stav, při němž se nákaza šíří komunitně a kapacity nemocnic se blíží svému limitu.

Metrostav chce přeložit Rathovu kauzu do Olomouce

Stavební firma Metrostav souzená v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha chce přeložit odvolací jednání z pražského vrchního soudu na Vrchní soud v Olomouci. Žádostí, ve které společnost argumentuje nynějším případem soudce Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství, se bude zabývat Nejvyšší soud.

Pražská burza vylepšila desetiměsíční maximum, Erste výše o 3 pct

Pražská burza dnes posílila, index PX vylepšil zhruba desetiměsíční maximum, na které vystoupal ke konci loňského roku. Dnes index vzrostl o 0,96 procenta na 1037,52 bodu, výše končil naposledy loni 25. února. Dařilo se většině akcií, nahoru index táhla především Erste Bank, jejíž cenné papíry zdražily o tři procenta. O více než procento vzrostly akcie pojišťovny VIG, Komerční banky a likérky Stock. Mírně dnes ztratily jen technologická společnost Avast a Moneta Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Pražští záchranáři měli loni 115.000 případů, méně než předloni

Pražská záchranná služba (ZZS) řešila loni 114.915 případů, tedy asi o 13.000 méně než v roce 2019. Ke většině případů vyjely posádky zdravotnických záchranářů, u 11.000 událostí zasahoval lékař. Vrtulník leteckých záchranářů vzlétl ke 528 případům.

Soutěž na podobu filharmonie by mohla Praha vypsat v půlce roku

Architektonikou soutěž na podobu nové budovy filharmonie v Praze na Vltavské by mohlo hlavní město a Institut plánování a rozvoje (IPR) vypsat v polovině letošního roku. Vítěz by pak byl znám v dubnu či květnu 2022. První studii stavby by mohlo vedení města projednat letos na přelomu ledna a února. Na dnešním jednání magistrátního výboru pro kulturu to řekli manažeři projektu Martin Krupauer a Martin Gross z Institutu plánování a rozvoje (IPR). Podle dřívějších informací by sál mohl stát v roce 2032.

Chátrající Žižkovské lázně by mohly být využity jako Dům tance

Chátrající budova bývalých Žižkovských lázní v Husitské ulici v Praze 3 by mohla být v budoucnu využita jako Dům tance. Byly by tam taneční zkušebny, dílny nebo zázemí pro umělce. Náklady na vybudování centra jsou předběžně odhadovány na 150 milionů korun. Vyplývá to z prezentace, kterou dnes projednal magistrátní výbor pro kulturu. Kdy centrum vznikne, není jasné. Budova patří hlavnímu městu a ve správě ji má radnice Prahy 3. S projektem centra přišla společnost Tanec Praha.

Pražané mohou žádat vyjádření k projektům vodovodů elektronicky

Pražané budou moci nově elektronicky podávat žádosti o vyjádření k projektům či dalším činnostem spojeným s vodovody a kanalizací. Portál, který to umožňuje, spustily společně Pražské vodovody a kanalizace (PVK) a Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Služba je zdarma a zrychlí jednání žadatele s firmami. Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má infrastrukturu pronajatu od městské firmy PVS.

Pražští strážníci evidují s covidem 43 z celkem 2200 zaměstnanců

Pražské městské policii (MPP) se mírně zvýšil počet zaměstnanců nakažených novým koronavirem. Z celkového počtu 2200 zaměstnanců to k pondělí 4. ledna bylo 43 lidí, což je o asi desítku víc než v týdnu před Vánocemi. Další zaměstnanci jsou v preventivní karanténě. Strážníci a zaměstnanci MPP jsou vybaveni ochrannými pomůckami a musí dodržovat přísná hygienická pravidla. MPP je zřizována hlavním městem a její rozpočet se pohybuje okolo dvou miliard korun.

Úterní nárůst počtu nemocných s covidem byl v Praze rekordní

V úterý přibylo v Praze 2034 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dosud se v metropoli novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 88.409 lidí, z nichž 1139 zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Svátkem Tří králů končí Vánoce, průvody se letos nekonají

Na dnešek připadá svátek Tří králů – Kašpara, Melichara a Baltazara, kterým končí vánoční období. Naopak pravoslavným křesťanům Vánoce teprve začnou. Obvykle se začátkem ledna konají po Česku tříkrálové průvody, letos však kvůli šíření koronaviru nebudou. Tradiční sbírky se přesunuly do on-line prostoru. Ke dnešku se váže také pravidlo, podle kterého musí být na večer Tříkrálový odstraněny vánoční ozdoby.

Skóre v systému PES se bude nově počítat z hospitalizací

Rizikové skóre protiepidemického systému PES se dnes začíná počítat s novým parametrem. Sedmidenní průměr pozitivity ze všech provedených PCR testů bude nahrazený podílem nakažených lidí přijatých do nemocnice s potížemi, u nich dříve nebyl covid-19 zjištěný testem. Má to pomoci odhadovat, jak velký podíl nakažených lidí se nedaří testováním a trasováním odhalit.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 6.1.2021