Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 7.1.2021

Česko znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů nemoci covid-19 od březnového vypuknutí epidemie. Testy ve středu odhalily 17.668 nakažených, to je o 310 víc, než bylo dosavadní úterní maximum. S nákazou se teď v zemi potýká 132.725 lidí, to je také dosud nejvíc. Epidemický index PES dnes oproti středě klesl o dva body na 84 bodů.

Pražská burza se drží nejvýše od loňského února, přidala 1,3 pct

Pražská burza dnes dál vylepšila nejsilnější závěr od konce loňského února. Index PX se zvýšil o 1,30 procenta na 1051,05 bodu. Rostly zejména akcie bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Optimismus na finančních trzích podle analytiků vzbuzuje dění v USA. Česká koruna mírně oslabila k euru i dolaru.

V karanténě nebo v izolaci je 17 pražských záchranářů

Pražští záchranáři evidují 17 zaměstnanců ze 300 osob pracujících na dispečinku nebo ve výjezdových skupinách, kteří jsou nakaženi novým koronavirem nebo jsou v preventivní karanténě. Akceschopnost Zdravotnické záchranné služby (ZZS) hlavního města není ohrožena, řekla mluvčí ZZS Jana Poštová.

Vozovka u lanového mostu na pražské Jižní spojce projde opravou

Řidiče čeká na Jižní spojce nedaleko lanového mostu omezení dopravy. Technická správa komunikací (TSK) zde v úterý 12. ledna bude opravovat poničený povrch vozovky. Doprava bude svedena do jednoho jízdního pruhu.

Na Petřinách bude nová pobočka městské knihovny se sálem

Na pražských Petřinách vznikne nová pobočka Městské knihovny Praha (MKP). Součástí budovy bude komorní sál, venkovní posezení a kuchyňka. Stavba by měla začít v polovině letošního roku a vyjde na asi 170 milionů korun. Autory budovy jsou architekti z ateliéru monom ve spolupráci s atelierem Zavadil. Městskou knihovnu zřizuje hlavní město, má 43 poboček a provozuje tři tzv. bibliobusy. V současné době je vstup do budov knihovny kvůli pandemii koronaviru uzavřen.

Pražské nemocnice nedostatek personálu kvůli covidu nepociťují

Množství personálu nakaženého covidem-19 se v pražských nemocnicích na většině míst zvýšilo. Nemocnice však zatím nepociťují nedostatek personálu.

Z pražského vánočního stromu bude nábytek do domova pro seniory

Na pražském Staroměstském náměstí dnes začalo odstrojování vánočního stromu. Odvezen bude z náměstí v pondělí. Ze smrku studenti školy na Jarově vyrobí nábytek pro domov seniorů v Malešicích. Z ulic města postupně zmizí rovněž výzdoba ze sloupů veřejného osvětlení a další tři desítky stromů.

V Česku bylo do středy očkováno proti covidu 19.918 lidí

V Česku bylo do středečního večera očkováno 19.918 lidí proti nemoci covid-19. Ministerstvo zdravotnictví dnes údaj poprvé zveřejnilo na webu. Mluvčí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Lenka Svobodová řekla, že podle pokynu ministerstva zdravotnictví budou celkové počty očkovaných zveřejňovány jednou týdně ve čtvrtek. Očkování začalo v Česku 27. prosince.

Přísná opatření proti covidu budou platit do 22. ledna

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna, Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání vláda. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) novinářům řekl, že pokud by se situace příští týden změnila, sešel by se kabinet k novému posouzení změny. Během příštího týdne by se podle Blatného měla do počtu nově nakažených příznivě promítnout opatření přijatá koncem prosince.

Pražští silničáři odklidili sníh z nejdůležitějších komunikací

Pražští silničáři odklidili napadaný sníh z nejdůležitějších komunikací ve městě, a ty jsou tak sjízdné. Do terénu vyrazilo všech více než sedm desítek sypačů. Na některých místech úklid sněhu stále pokračuje.První stroje vyjely do ulic ve středu v 15:00. Zimní údržbu komunikací zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března TSK, která si najímá Pražské služby (PSAS).

V Praze přibylo 1763 případů, asi o 300 méně než v rekordní úterý

V Praze ve středu přibylo 1763 potvrzených případů koronaviru, je to čtvrtý nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Oproti úterý, kdy byl počet nových případů za jeden den rekordní, odhalily laboratoře zhruba o 300 nakažených méně. Aktuálně se v metropoli s nákazou potýká 15.369 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Při návratu ze Španělska jsou opět nutné testy na covid

Po návratu ze Španělska jsou ode dneška opět potřeba negativní PCR testy na koronavirus, nebo nástup do karantény. Cestující také musí vyplnit příjezdový formulář. Země se v takzvaném cestovatelském semaforu dnes přesouvá do červené barvy, v níž je většina evropských států. Výjimkou jsou Kanárské ostrovy, které jako jediná část Španělska zůstávají oranžové. Červeně označené státy mají vysokou míru rizika nákazy, oranžové značí střední míru rizika.

Ministerstva budou jednat o situaci posledních ročníků ZŠ a SŠ

Zástupci ministerstev zdravotnictví a školství mají dnes jednat o situaci žáků posledních ročníků základních a středních škol, které na jaře čekají přijímací, maturitní či závěrečné zkoušky, ale kvůli opatřením proti koronaviru nemohou mít nyní běžnou prezenční výuku. Stejně jako na podzim se žáci opět učí distančně, což je i podle ředitelů škol a učitelů nevyhovující. Doufají v co nejrychlejší návrat do škol. Zejména podoba praktické části zkoušek v odborných školách by se podle nich jinak asi musela upravit, protože praktická výuka se momentálně nemůže vůbec konat.

STAN bude dnes hlasovat o koaliční smlouvě s Piráty

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes rozhodne, zda bude v letošních sněmovních volbách kandidovat společně s Piráty. Celostátní výbor STAN bude hlasovat o koaliční smlouvě, na které se uskupení dohodla před Vánoci. Piráti o případné spolupráci se Starosty rozhodnou v sobotu na celostátním fóru, které se s ohledem na epidemickou situaci uskuteční on-line.

Blatný dnes vládě nenavrhne zmírnění opatření

Vláda dnes bude jednat o prodloužení opatření proti šíření koronaviru, která platí od 27. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve středu uvedl, že kvůli nárůstu počtu nově infikovaných i hospitalizovaných nenavrhne zmírnění a nepodpoří ani otevření skiareálů, jak o tom hovořil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Přísnější opatření vycházející z nejvyššího stupně rizika šíření epidemie zůstanou podle Blatného zachována i příští týden. Umožnit chce Blatný návštěvy v nemocnicích a povoleny zůstanou za současných podmínek i návštěvy v domovech seniorů.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 7.1.2021