Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 8.1.2021

Ve čtvrtek v Česku přibylo 14.780 potvrzených případů koronaviru, což je zhruba o 2900 méně než v rekordní středu. Od březnového začátku epidemie odhalily testy v Česku přes 800.000 pozitivních případů. Do aktuální statistiky přibylo 179 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19, celkem od začátku epidemie zemřelo 12.800 lidí.

Pražská hygiena rozdala kvůli covidu pokuty za 712.000 korun

Hygienická stanice hlavního města Prahy udělila do konce loňského listopadu kvůli porušení protiepidemických opatření pokuty celkem za 712.200 korun. Nejčastěji pokutovala nenošení roušky.

Pozemkový úřad chce zvrátit restituci pozemků pod stovkami bytů

Státní pozemkový úřad (SPÚ) připravuje dovolání k Nejvyššímu soudu, kterým chce zvrátit rozhodnutí soudů o pozemcích na pražském Smíchově, na nichž stojí bytové domy se stovkami bytů. Pozemky pod domy úřad v restitučním řízení nevydal, oprávněné osoby se ale u soudů domohly změny rozhodnutí.

Pražská burza dnes vzrostla o víc než 2,3 procenta

Pozitivní nálada na světových akciových trzích drží pražskou burzu na nejsilnějších úrovních od konce loňského února. Index PX dnes přidal 2,32 procenta na 1075,43 bodu. Akcie Komerční banky vzrostly téměř o pět procent, vzhůru šly také cenné papíry dalších bank a energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna dnes mírně posílila k euru a oslabila k dolaru

Desítky lidí na protestu v Praze kritizovaly omezení proti covidu

Desítky lidí dnes odpoledne na demonstraci v Praze zpochybňovaly vládní opatření proti šíření koronaviru, výsledky amerických prezidentských voleb a okolnosti úmrtí bývalého slovenského policejního prezidenta Milana Lučanského. Jejich průvod prošel z Václavského náměstí před americké velvyslanectví na Malé Straně, pokračovat má podle plánu před slovenskou ambasádu v Bubenči.

Výtah na pražském hlavním nádraží umožní projít na Žižkov

Na pražském hlavním nádraží přibyl na sedmém nástupišti výtah pro cestující. Od něj se lidé dostanou bezpečně na Žižkov, nebudou tak už muset přecházet přes koleje. Vyplývá to z informace zveřejněné na facebookovém profilu pražské integrované dopravy (PID). V současné době pokračuje rovněž výstavba podchodu a výtahu, který bude ústit v žižkovské Seifertově ulici. Dokončeny mají být letos v srpnu.

Praha sníží kvůli covidu částku na víceleté granty v kultuře

Pražský magistrát sníží kvůli nižším příjmům způsobeným pandemií nemoci covid-19 částku určenou na víceleté granty v kultuře o zhruba 25,29 milionu korun na 227,59 milionu. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní. Pro letošní rok je schválena a smluvně vázána podpora celkem 86 víceletých grantů ve výši 252,9 milionu korun. Maximální délka podpory jsou čtyři roky. Vedení Prahy kvůli pandemii muselo škrtat také v dalších částech rozpočtu na letošek.

V kauze vraždy páru kvůli vile uložil soud 23 a pět let vězení

Za dvojnásobnou vraždu motivovanou nepoctivým získáním vily v pražské Bubenči uložil dnes soud Tomášovi Fialovi výjimečný trest 23 let vězení. Jeho přítel Jiří Nehyba si má odpykat pět let za pokus o podvod a má také zaplatit pět milionů korun jako peněžitý trest. Verdikt není pravomocný, oba mladíci vinu odmítají. Těla zavražděného páru nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání.

Praha 7 pomůže seniorům s registrací k očkování proti covidu

Radnice Prahy 7 pomůže seniorům žijícím v městské části s registrací k očkování proti nemoci covid-19. Pomůže jim zorientovat se v systému a poskytne jim asistenci při on-line registraci. Seniory, kteří mají problém s pohybem, na očkování odveze. Na Praze 7 žijí zhruba dvě tisícovky seniorů. Celorepublikový registrační systém má být spuštěn v pátek 15. ledna. Jako první přijdou na řadu lidé starší 80 let. Slabinou systému je právě on-line registrace, uvedlo Centrum pro modelování biologických a společenských procesů BISOP.

Kamion na Pražském okruhu prorazil svodidla, vytekla nafta

Nehoda nákladního vozu, autobusu a osobního auta komplikuje od rána dopravu na Pražském okruhu za sjezdem na D5 ve směru na letiště. Nehoda se obešla bez zranění, kamion prorazil svodidla, vyteklou naftu z nádrže hasiči zasypali, část museli odčerpat. Místo bylo s omezením průjezdné, uzavírka jen na nezbytně nutnou dobu po dobu odtahu. Vyplývá to z vyjádření hasičů a policie.

V Praze se loni stalo 47 nehod tramvají s chodci, o polovinu méně

V ulicích Prahy se loni stalo 47 nehod tramvají s chodci, což je meziročně asi o polovinu méně. Poprvé v posledních 15 letech žádný chodec nezemřel. Většina nehod skončila lehkými zraněními chodců, ve třech případech šlo o těžká zranění. Vliv na nehodovost měla pandemie a s tím související pokles počtu lidí v ulicích i v MHD.

Nezaměstnanost v Česku stoupla v prosinci na čtyři procenta

Nezaměstnanost v Česku na konci loňského roku stoupla. Podle dnes zveřejněných údajů Úřadu práce ČR (ÚP ČR) byla v prosinci bez práce čtyři procenta lidí, zatímco v listopadu 3,8 procenta. Vyšší míru nezaměstnanosti mělo Česko naposledy v létě 2017. V prosinci 2019 bylo v Česku bez místa 2,9 procenta práceschopných.

Nezaměstnanost v Praze stoupla v prosinci na 3,5 pct

Nezaměstnanost v Praze v prosinci po dvou měsících stagnace meziměsíčně stoupla o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Práci si na konci loňského roku hledalo 32.107 lidí, o zhruba 600 více než v listopadu. Meziměsíčně naopak ubylo o více než 2000 volných míst, pracovní úřady jich tak evidovaly 81.719. Vyplynulo to údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

V Praze je teď 16.471 nakažených, nejvíc od začátku epidemie

V Praze ve čtvrtek přibylo 1390 potvrzených případů koronaviru, méně než předchozí dva dny. Proti úterý, kdy byl počet nových případů za jeden den rekordní, odhalily laboratoře o 670 nakažených méně. Proti středě je to pokles o zhruba čtyři stovky. V hlavním městě je nyní 16.471 nakažených, dosud nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Začíná Ptačí hodinka, lidé při ní pomohou ornitologům

Nová data o přezimujících ptácích přinese akce Ptačí hodinka. Začne dnes a skončí v neděli. Lidé mají po dobu jedné hodiny pozorovat ptáky u krmítek, v parku nebo v lese. Výsledky sčítání poslouží vědcům a ochranářům k dalšímu výzkumu.

Statistici zveřejní listopadové údaje za průmysl a stavebnictví

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní, jak si loni v listopadu vedly český průmysl a stavebnictví. O měsíc dříve, tedy v říjnu 2020, průmyslová výroba poprvé od května 2019 vykázala meziroční růst, a to o 1,3 procenta. Naopak stavební výrobu nástup druhé vlny pandemie koronaviru poznamenal, v říjnu zrychlila meziroční propad.

Soud zřejmě rozhodne v kauze dvojí vraždy kvůli vile v Bubenči

Pražský městský soud dnes pravděpodobně vynese rozsudek v případu vraždy partnerského páru kvůli historické vile v Bubenči. Předtím dostanou prostor k závěrečným řečem oba obžalovaní mladíci – Tomáš Fiala a Jiří Nehyba. Státní zástupkyně žádá pro prvního z nich výjimečný trest 30 let vězení za dvojnásobnou vraždu, pro druhého navrhla pět let za mřížemi a peněžitý trest 10,5 milionu korun za pokus o podvod.

ČSÚ zveřejní další zpřesněná data o vývoji HDP v 3. čtvrtletí

Český statistický úřad dnes zveřejní další zpřesněné údaje o vývoji ekonomiky ve třetím čtvrtletí loni. Podle posledních údajů ze začátku prosince česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila meziroční pokles na pět procent z 10,7 procenta ve druhém čtvrtletí, což byl vlivem koronaviru nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 6,9 procenta, zatímco v předchozím čtvrtletí klesl o 8,5 procenta.

Soud dnes předběžně projedná obžalobu v kauze Bereta

Okresní soud Praha-východ dnes předběžně projedná obžalobu v kauze Bereta, která se týká údajného vynášení informací z trestních řízení. Jednání mělo být původně veřejné, z důvodu epidemické situace se ho však nakonec veřejnost účastnit nemůže. V případu čelí obžalobě pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista protikorupční jednotky Radek Holub, bývalý celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal.

Ministr zdravotnictví zhodnotí další vývoj epidemie covidu-19

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes dopoledne na tiskové konferenci zhodnotí vývoj epidemie covidu-19 v České republice. Ve středu i ve čtvrtek bylo nových případů více než 17.000, což bylo dosud nejvíc. Podle ministra ale čtvrtina připadá na antigenní testy, kterými se většinou testují lidé bez příznaků, kteří by jinak o nákaze nevěděli. Denní počty antigenních a PCR testů, na které pacienty posílají lékaři a hygieny, jsou přibližně stejné.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 8.1.2021