Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 9.1.2021

V pátek přibylo v Česku 13.029 potvrzených případů nemoci covid-19, proti čtvrtku jich bylo zhruba o 1800 méně. S nákazou se teď v zemi potýká 132.725 lidí. V nemocnicích bylo podle posledních údajů na webu ministerstva zdravotnictví 7246 lidí s covidem, asi o dvě stě méně než předchozí den. Ve vážném stavu je 1108 z nich. Od březnového začátku epidemie odhalily testy v Česku 822.716 pozitivních případů koronaviru. Laboratoře od března dosud zpracovaly přes čtyři miliony PCR testů, konkrétně 4,042 milionu. V pátek jich bylo 37.149, pozitivních bylo kolem 35 procent z nich. Vedle toho laboratoře vyhodnotily v pátek i 25.978 antigenních testů, kterých tak od listopadu zpracovaly přes milion. Do statistiky v pátek zároveň přibylo 88 zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19, v předchozí dny to bylo kolem 150 zemřelých s covidem

UK a pražský magistrát založily zapsaný ústav Kampus Hybernská

Univerzita Karlova (UK) a pražský magistrát budou spolupracovat na kulturních aktivitách a studentských projektech ve společenském a vzdělávacím centru v Hybernské ulici v Praze. Partnerskou smlouvu o spolupráci na společném projektu na konci minulého roku podepsali rektor univerzity Tomáš Zima a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Aktivity nově zapsaného ústavu Kampus Hybernská propojí univerzitní projekt s názvem Hyb4City.

V Praze v pátek přibylo 1241 případů covidu,v týdnu zatím nejméně

Laboratoře v Praze prokázaly v pátek 1241 případů nákazy koronavirem, což bylo v tomto týdnu zatím nejméně. Proti čtvrtku byl počet prokázaných nákaz zhruba o 150 nižší a proti úterý, kdy byl počet nových případů za jeden den rekordní, o 815 nižší. Aktuálně nakažených v hlavním městě ale zůstává nejvíce od březnového začátku, s nemocí covid-19 se nyní potýká 17.434 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Piráti na on-line celostátním fóru představí volební lídry

Piráti na svém dnešním celostátním fóru představí veřejnosti své volební lídry do letošních sněmovních voleb a vyhodnotí své výsledky v loňských krajských a senátních volbách. Celostátní fórum se kvůli epidemii uskuteční on-line. Piráti by během něj měli rozhodnout například o tom, zda si založí svůj politický institut, jak jim umožňuje zákon. Proti původním předpokladům nebudou schvalovat koaliční smlouvu se Starosty a nezávislými. Své lídry v krajích pro sněmovní volby vybrali Piráti už loni. Například v Praze povede kandidátku současná poslankyně a první místopředsedkyně strany Olga Richterová. V Olomouckém kraji bude stát v čele kandidátky pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.1.2021