Hygienická stanice hlavního města Prahy udělila do konce loňského listopadu kvůli porušení protiepidemických opatření pokuty celkem za 712.200 korun…

Nejčastěji pokutovala nenošení roušky. 

Pražská hygienická služba přijala do konce listopadu 2800 oznámení na podezření ze spáchání přestupku v souvislosti s koronavirem. „Správní řízení byla v uváděném období zahájena v 1962 případech, zbývajícími zhruba 850 podněty se pražští hygienici aktuálně stále zabývají,“ uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Nejvyšší udělená pokuta byla 20.000 korun.

Hygienická služba se snaží přestupky vyřizovat v nejkratší možné době. „Počet zaměstnanců řešících přestupky však přesto musí být průběžně upravován v závislosti na aktuální potřebě řešení nově hlášených případů onemocnění covid-19 v Praze odrážejících aktuální zlepšování či zhoršování epidemiologické situace,“ dodal mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík.

Hygienické stanici nepřísluší řešit přestupky, které vznikly porušením povinností vyplývajících z krizových opatření vlády, jako je třeba přítomnost lidí v uzavřených stravovacích zařízeních. Tyto přestupky spadají pod magistrát. Hygieně přísluší kontrola ministerských opatření, jako je například právě nošení roušek.

V celé České republice zahájili hygienici od března do konce listopadu více než 8000 přestupkových řízení kvůli porušení protiepidemických opatření. K nejčastějším prohřeškům patřilo nenošení roušek, nedodržení povolené otevírací doby restaurací či porušení zákazu sdružování. Celková výše pravomocně uložených pokut byla přes 2,2 milionu korun, uvedlo ministerstvo zdravotnictví na twitteru.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 9.1.2021