Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 11.1.2021

Nárůst počtu případů covidu-19 v ČR v neděli klesl oproti předchozímu týdnu o třetinu na 4283 nakažených. Klesl i podíl pozitivních z 41 na 35,2 pct. Index rizika protiepidemického systému PES mírně klesl z 87 na 84 bodů ze sta. Důvodem je pokles reprodukčního čísla. PES zůstává na nejvyšším stupni.Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna dorazí do Česka poprvé v úterý, bude jí 8000 dávek. Podle České televize to upřesnilo ministerstvo zdravotnictví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že firma dodá vakcínu už v pondělí v počtu 20.000 dávek. Termín se posouval za poslední týden několikrát. Od úterý nebude možné dovážet do Česka těla zemřelých ke zpopelnění, rozhodla vláda. Krematoria se také nebudou muset řídit emisními limity.

Moderátor protestu zůstane v zastupitelském klubu ODS v Praze 6

Zastupitel Prahy 6 Jan Dočekal (Svobodní) zůstane v zastupitelském klubu ODS Prahy 6. Na svém facebooku to dnes uvedl člen klubu a místostarosta městské části Jakub Stárek (ODS). Dočekal moderoval nedělní demonstraci v Praze proti vládním opatřením, která mají zabránit šíření koronaviru. V otevřeném dopise to odsoudila část opozice z Prahy 6.

Vlak v Praze usmrtil muže, trať mezi Vysočany a centrem stojí

V Praze dnes večer srazil spěšný vlak člověka. I přes rychlý zásah záchranářů třiačtyřicetiletý muž utrpěl zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová. Železniční spojení mezi stanicí Praha-Vysočany a hlavním i Masarykovým nádražím bylo přerušeno, cestující mohou místo vlaků použít metro.

Pražské burze se dnes nedařilo, index PX klesl o 0,35 pct.

Pražská burza zahájila nový týden poklesem. Index PX dnes oslabil o 0,35 procenta na 1071,71 bodu. Dolů ho táhly především akcie Avastu a Komerční banky. Výraznějšímu poklesu indexu bránil hlavně ČEZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Koruna dnes oslabil vůči oběma hlavním světovým měnám.

Udženija: Nepodmiňujeme podporu Pekarové Adamové odvoláním Hřiba

Pražská ODS nepodmiňuje podporu předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jako lídra společné kandidátky pro podzimní volby v Praze odvoláním primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Dnes to po dnešní schůzce zástupců obou stran řekla předsedkyně pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Rovněž Pekarová Adamová řekla, že strany toto téma nyní neřeší. O údajné podmínce ODS informoval server Aktuálně.cz. Pro říjnové volby se na společné koalici domluvily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Praha chystá změny v plynárnách, možná bude odvolán ředitel

Hlavní město plánuje vytvořit ze své firmy Pražská plynárenská holding (PPH) společnost, která bude mít na starosti teplárenství a rozvoj moderních technologií v městské energetice.Transformaci bude mít na starosti společnost Pražská plynárenská, kde by však podle informací mohlo dojít k odvolání stávajícího ředitele Pavla Janečka. Jednat by o něm mohla v pátek dozorčí rada firmy.

Praha udělá studii malešicko-hostivařského průmyslové oblasti

Pražský magistrát si nechá zpracovat studii rozvoje a poté také analýzu potřeb malešicko-hostivařské průmyslové oblasti na východě Prahy. První dokument by měl být hotov do konce letošního července a druhý potom do konce června 2022. Náklady na oba dokumenty činí celkem asi čtyři miliony korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. V průmyslové oblasti, kde je například i malešická spalovna, fungují zhruba dvě tisícovky firem, které zaměstnávají dohromady až 50.000 lidí.

Praha zvýší nájemné, vyňaty budou nízkopříjmové domácnosti

Pražský magistrát hodlá zvednout nájemné ve svých bytech na 164 korun za metr čtvereční a měsíc v širším centru a na 132 Kč za metr čtvereční a měsíc na periferiích metropole. Zvýšení se nedotkne například seniorů, zdravotně postižených a v souvislosti s ekonomickou situací také nízkopříjmových domácností. O úpravě nájemného dnes rozhodli radní. Nyní se výše nájmů v 7700 magistrátních bytech výrazně liší a pohybuje se mezi 56 Kč a 148 Kč za metr čtvereční.

Vedení Prahy není spokojeno s vládní očkovací strategií

Přístup vlády nereflektuje požadavky vedení metropole ohledně poskytování informací nebo autonomie krajského očkovacího koordinátora. Na tiskové konferenci po jednání se zástupci vlády to dnes řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Ta dále uvedla, že město chce do konce týdne dokončit očkování asi 4000 lidí v domovech pro seniory.

Lanovka na Petřín bude mít do pěti let nové vozy a trať

Pražská lanovka na Petřín bude mít do pěti let nové vozy a zcela bude vyměněna trať. Důvodem je sesuv půdy na Petříně a špatný technický stav vozů. Na podobu vozů chystá město designovou soutěž. Opravu dnes schválili pražští radní. Novinářům to řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Náklady jsou podle vyjádření města a dopravního podniku (DPP) z minulého týdne předběžně odhadovány na 210 milionů korun. Lanovka se poprvé rozjela v létě 1891 a v nynější podobě jezdí od roku 1985.

Muž na Vyšehradě házel beton ze střechy, hrozí mu osm let vězení
Policie zadržela devatenáctiletého muže, který házel betonové kryty ze střechy pětipatrového domu na Vyšehradě. Nikdo nebyl zraněn, poškozena ale byla střecha a dvě zaparkovaná auta. Celková škoda je zhruba 100.000 korun. Muži, který byl pod vlivem drog, hrozí až osmileté vězení.

Byty v Česku ve 3. čtvrtletí zdražily o 15,8 pct na 70.300 Kč/m

Ceny bytů v Praze a krajských městech loni ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 15,8 procenta na 70.300 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo nejvyšší od března 2018. Ve třetím čtvrtletí byla nejdražší Praha (94.300 korun za metr čtvereční), nejlevnější Ústí nad Labem (22.800 Kč/m2). Od roku 2014 se ceny v Česku zvýšily v průměru o 84 procent. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která prostřednictvím portálu cenovamapa.org zpracovává informace o prodejních cenách z kupních smluv evidovaných v katastru nemovitostí.

Pražští radní neschválili rekonstrukci Staroměstské tržnice

Velký projekt rekonstrukce pražské Staroměstské tržnice za více než půl miliardy korun se zřejmě neuskuteční. Radní dnes hlasováním zamítli přidělení zakázky sdružení firem Avers a Geosan Group. Plán odmítli zástupci Pirátů a Prahy Sobě, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v minulosti kritizoval vysoutěženou cenu, která byla o desítky milionů korun vyšší než předpokládaná. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) čekají tržnici drobnější úpravy a měla by se do koce roku otevřít.

Kvůli covidu půjde v Praze méně peněz na víceleté kulturní granty

Pražský magistrát sníží částku určenou na víceleté granty v kultuře o zhruba 25,29 milionu korun na 227,59 milionu. Důvodem jsou nižší příjmy způsobené pandemií nemoci covid-19. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Pro letošní rok je schválena a smluvně vázána podpora celkem 86 víceletých grantů ve výši 252,9 milionu korun. Maximální délka podpory jsou čtyři roky. Snížení částky musí ještě projednat pražští zastupitelé.

Praha odpustí restauracím nájem za zahrádky až do konce března

Pražský magistrát odpustí restauracím nájmy za pronájem veřejného prostoru pro umístění předzahrádek do konce března. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. O to, jak se bude platit po březnu, vedení města ještě povede diskuzi. Původně bylo schváleno, že nájem za předzahrádky město odpustí od loňského dubna do konce roku.

V rodinném domě v Praze 5 dnes hořelo, hasiči našli mrtvého

V rodinném domě v ulici K Řeporyjím v Praze 5 dnes ráno hořelo vybavení obývacího pokoje. Hasiči při zásahu našli mrtvého, okolnosti požáru vyšetřují společně s policií.

Praha si nechá vytvořit projekt části oprav parku na Vítkově

Pražský magistrát si nechá vytvořit projekt první části oprav parku na Vítkově na Praze 3. Dokument vyjde město na 4,77 mil korun a jeho vypracování zabere zhruba osm měsíců. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Dokument pro město vytvoří sdružení VZ Vítkov, které tvoří společnost Masák & Partner a Ateliér Krejčiříkovi. Vrch Vítkov se nachází v Praze 3, kterou odděluje na severu od Karlína. Pojmenován je po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory.

Pražská ODS jedná s TOP 09 o společné kandidátce v Praze

Zástupci pražské ODS dnes prodiskutují s členy nejužšího vedení TOP 09 podobu společné kandidátky v Praze do podzimních voleb. Občanští demokraté chtějí řešit především obsazení prvního místa, které má připadnout předsedkyni TOP 09 Markétě Pekarové Adamové. Sdělila to dnes předsedkyně pražských zastupitelů ODS Alexandra Udženija. Podle serveru Aktuálně.cz chce ODS vyměnit podporu Pekarové Adamové za odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Pro říjnové volby se na společné koalici domluvily ODS a TOP 09 ještě s KDU-ČSL.

Wintonova socha na hlavním nádraží v Praze má opět poničené brýle

Socha zachránce židovských dětí Nicholase Wintona na pražském hlavním nádraží má opět poškozené brýle. Policisté v souvislosti s tím hledají muže a ženu, kteří 30. prosince odpoledne podle kamerového záznamu vyzvedli k hlavě sochy malé dítě. Poškození brýlí si ten samý den večer všiml pracovník ochranky. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Socha měla v minulosti brýle utržené už několikrát.

V Praze přibylo v neděli 467 nakažených, nejméně od 1. ledna

V Praze v neděli přibylo 467 potvrzených případů koronaviru, je to nejnižší nárůst od 1. ledna. Proti minulé neděli je to pokles zhruba o 380 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Hygienici aktuálně v hlavním městě evidují 17.539 lidí s nákazou.

Pražský klub Rock Café dnes připomene 30 let od zahájení provozu

Vedení pražského klubu Rock Café si dnes otevřením speciálního narozeninového okénka připomene přesně 30 let od oficiálního otevření. Od 16:00 do 20:00 se za pípu postaví majitelé nebo bývalí i současní produkční, kteří kromě piva s sebou připraví i horkou čokoládu nebo kávu. Návštěvníci budou mít možnost zanechat klubu na místě vzkaz. „Ačkoliv aktuální situace oslavám příliš nenahrává, jsou jubilea, která nelze opomenout,“ uvedl za klub produkční manažer Šimon Blaschko.

Radní se sejdou poprvé v novém roce, budou řešit tržnici a granty

Pražští radní se dnes sejdou na svém prvním zasedání v letošním roce. Zabývat se budou mimo jiné výběrem firmy, která bude rekonstruovat Staroměstskou tržnici mezi ulicemi 28. října a Rytířskou v Praze 1. Na programu jednání je také obnova parku na Vítkově nebo snížení částky určené pro letošek na víceleté granty v kultuře. Radní se budou zabývat rovněž rozvojem Malešic a Hostivaře.

Dnes je naposledy možné nahlásit využívání paušální daně

Dnes končí termín, do kdy mohou drobní podnikatelé oznámit finančnímu úřadu, že budou letos využívat nově zavedenou paušální daň. K ní se mohou přihlásit živnostníci a podnikatelé z řad OSVČ, kteří jsou neplátci DPH a mají roční příjmy z podnikání do jednoho milionu Kč. Kvůli dnešnímu termínu mají finanční úřady prodloužené úřední hodiny do 18:00.

Vláda dnes projedná koronavirovou i běžnou agendu

Opatřeními souvisejícími s koronavirovou epidemií, ale například i doporučením ministerstva financí nevstupovat do bankovní unie, se bude na svém dnešním zasedání zabývat vláda. Ministři by mohli projednat strategii očkování proti covidu-19, program kompenzací pro uzavřené lyžařské areály nebo program zaměřený na pojištění cestovních kanceláří proti úpadku. Jednat mají také o plošném odpuštění povinnosti platit daň z příjmu studentům, kterým byla při nouzovém stavu uložena pracovní povinnost v sociálních a zdravotních zařízeních.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/b6/2c/d4/3218911_1134325_Prg_1_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 11.1.2021