Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 12.1.2021

V pondělí přibylo v Česku 9294 případů covidu-19, o čtvrtinu méně než minulé pondělí. Také podíl pozitivních testů klesl, a to na 29,3 procenta. Rizikový index protiepidemického systému PES se nezměnil. Stejně jako v pondělí je na 84 bodech ze sta. Šíření covidu ale mírně zpomalilo. Zdravotníků s covidem je aktuálně 7300, zhruba o tisíc víc než na konci roku. Podle České lékařské komory je nakaženo asi 1250 lékařů a 3400 sester.

Pražská burza dnes posílila, mírně oslabily jen ČEZ a Erste

Pražská burza korigovala pondělní pokles, dnes posílila. Index PX stoupl o 0,43 procenta na 1076,29 bodu. Dařilo se většině titulů, skokový nárůst zaznamenaly Kofola a Česká zbrojovka, a to 11,5 procenta, respektive 7,9 procenta. Mírně dnes oslabily jen energetická společnost ČEZ a Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

V pražských Řepích by měl letos začít růst nový dům pro seniory

Radnice Praha 17 plánuje na podzim letošního roku začít stavět dům s pečovatelskou službou za odhadovanou cenu 237 milionů korun bez DPH. Městská část vypsala veřejnou zakázku na stavební firmu. Jak sdělila starostka Jitka Synková (ODS), kapacita domova bude 125 míst ve 105 bytech o velikosti 1+kk a 2+kk. Stavba by měla trvat asi dva roky a většinu peněz na její zaplacení městská část získala dotací od magistrátu.

Crestyl nabídla Praze umístit Muchovu epopej do Savarinu zdarma

Společnost Crestyl nabídla hlavnímu městu vystavit Slovanskou epopej Alfonse Muchy v budovaném paláci Savarin na Václavském náměstí na 25 let zdarma. Plánuje uhradit také náklady na vybudování prostor, které by byly hotovy do pěti let. Náklady na provoz by byly hrazeny ze vstupného. Magistrát s firmou začal jednat, přesné podmínky spolupráce ještě nejsou dojednány. Umístění pláten v Savarinu má podporu například radní pro kulturu Hany Třeštíkové (Praha Sobě) nebo koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN).

Nemocnice v Praze mají volné termíny pro antigenní testování

Zájem o bezplatné antigenní testy v Praze je proti předvánoční době výrazně nižší. Zatímco v polovině prosince byly termíny testů zcela plné, nyní jsou na většině odběrových míst v pražských nemocnicích obsazené sotva z poloviny, vyplynulo z údajů rezervačních systémů nemocnic k dnešnímu poledni.

Bulovka a VFN mají nejvíc pacientů s covidem od začátku epidemie

Fakultní nemocnice Bulovka a Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze mají nyní nejvíce pacientů s covidem-19 od začátku epidemie. Na Bulovce je v současné době hospitalizovaných 165 lidí, 20 z nich na intenzivní péči, uvedla nemocnice na twitteru. Prozatím nejvyšší počet pacientů, kterých je dnes 102, má podle mluvčí Marie Heřmánkové také VFN.

V Praze přibylo v pondělí 784 případů, o 470 méně než před týdnem

Testy v Praze v pondělí odhalily 784 případů nemoci covid-19, což bylo o téměř 470 méně než před týdnem. V porovnání s nedělí bylo nových potvrzených případů ale o tři stovky více, nicméně o víkendech a svátcích se obvykle testuje méně než ve všední dny. Hygienici aktuálně v hlavním městě evidují 16.496 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Pořadatelé přesunuli termín Comic-Conu Prague na 7. až 9. května

Pořadatelé Comic-Conu Prague, který se zaměřuje na filmy, seriály, hry, komiksy a knihy v žánru sci-fi, fantasy a hororu, přesunuli termín konání akce na 7. až 9. května. Původně se měl druhý ročník festivalu konat od 12. do 14. února. Všichni hosté, kteří už byli dříve oznámeni, dorazí v náhradním termínu. Navíc nově účast potvrdili herečka Crystal Reedová, herec Sylvester McCoy a komiksoví tvůrci Petr Kopl, Jan Tatarka či Dan Černý.

V Praze začne venkovní výstava o cenzurování novinářských snímků

Výstava o cenzuře a manipulaci ve fotožurnalistice dnes začne v centru Prahy. Připravila ji Česká tisková kancelář a ukazuje především snímky z jejího obsáhlého archivu fotografií. Výstava nazvaná Nežádoucí okamžiky se koná venku v ulici Na Příkopě a bude tam do 14. února.

Dovoz nebožtíků do českých krematorií není ode dneška možný

Ode dneška není možné dovážet do Česka ke zpopelnění těla zemřelých ze zahraničí. Krematoria se také nemusí řídit emisními limity. Důvodem je zajištění kapacity krematorií v době epidemie nového typu koronaviru. Opatření schválila vláda v pondělí s platností do konce současného nouzového stavu 22. ledna. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka je možné, že bude prodlouženo stejně jako nouzový stav.

Do Česká má dnes poprvé dorazit vakcína od Moderny, 8000 dávek

Do Česka má dnes poprvé dorazit vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna, podle ministerstva zdravotnictví jí bude 8000 dávek. Směřovat by měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do Moravskoslezského kraje. V neděli předseda vlády avizoval, že firma dodá vakcínu už v pondělí v počtu 20.000 dávek. Termín se ale za poslední týden posouval několikrát, původně se ve vakcinační strategii počítalo s 22. lednem.

ČNB dnes zveřejní předběžné výsledky svého hospodaření

Česká národní banka dnes v údajích o bilanci banky zveřejní i předběžné výsledky hospodaření za loňský rok. Předloni ČNB vykázala zisk 57,9 miliardy korun, o rok dříve zisk 1,79 miliardy korun. Zisk z roku 2019 banka využila na úhradu části účetní ztráty z minulých let, která tak klesla na 129,2 miliardy korun

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 12.1.2021