Informace z jednání rady magistrátu…

Souhrn rozhodnutí schválených radou hlavního města Praha ze dne 11.1.2021:

Praha chystá změny v plynárnách, možná bude odvolán ředitel

Hlavní město plánuje vytvořit ze své firmy Pražská plynárenská holding (PPH) společnost, která bude mít na starosti teplárenství a rozvoj moderních technologií v městské energetice.Transformaci bude mít na starosti společnost Pražská plynárenská, kde by však podle informací mohlo dojít k odvolání stávajícího ředitele Pavla Janečka. Jednat by o něm mohla v pátek dozorčí rada firmy.

Praha udělá studii malešicko-hostivařského průmyslové oblasti

Pražský magistrát si nechá zpracovat studii rozvoje a poté také analýzu potřeb malešicko-hostivařské průmyslové oblasti na východě Prahy. První dokument by měl být hotov do konce letošního července a druhý potom do konce června 2022. Náklady na oba dokumenty činí celkem asi čtyři miliony korun. Vyplývá to z materiálu, který schválili pražští radní. V průmyslové oblasti, kde je například i malešická spalovna, fungují zhruba dvě tisícovky firem, které zaměstnávají dohromady až 50.000 lidí.

Praha zvýší nájemné, vyňaty budou nízkopříjmové domácnosti

Pražský magistrát hodlá zvednout nájemné ve svých bytech na 164 korun za metr čtvereční a měsíc v širším centru a na 132 Kč za metr čtvereční a měsíc na periferiích metropole. Zvýšení se nedotkne například seniorů, zdravotně postižených a v souvislosti s ekonomickou situací také nízkopříjmových domácností. O úpravě nájemného dnes rozhodli radní. Nyní se výše nájmů v 7700 magistrátních bytech výrazně liší a pohybuje se mezi 56 Kč a 148 Kč za metr čtvereční.

Vedení Prahy není spokojeno s vládní očkovací strategií

Přístup vlády nereflektuje požadavky vedení metropole ohledně poskytování informací nebo autonomie krajského očkovacího koordinátora. Na tiskové konferenci po jednání se zástupci vlády to včerařekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Ta dále uvedla, že město chce do konce týdne dokončit očkování asi 4000 lidí v domovech pro seniory.

Lanovka na Petřín bude mít do pěti let nové vozy a trať

Pražská lanovka na Petřín bude mít do pěti let nové vozy a zcela bude vyměněna trať. Důvodem je sesuv půdy na Petříně a špatný technický stav vozů. Na podobu vozů chystá město designovou soutěž. Opravu schválili pražští radní. Novinářům to řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Náklady jsou podle vyjádření města a dopravního podniku (DPP) z minulého týdne předběžně odhadovány na 210 milionů korun. Lanovka se poprvé rozjela v létě 1891 a v nynější podobě jezdí od roku 1985.

Pražští radní neschválili rekonstrukci Staroměstské tržnice

Velký projekt rekonstrukce pražské Staroměstské tržnice za více než půl miliardy korun se zřejmě neuskuteční. Radní hlasováním zamítli přidělení zakázky sdružení firem Avers a Geosan Group. Plán odmítli zástupci Pirátů a Prahy Sobě, primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v minulosti kritizoval vysoutěženou cenu, která byla o desítky milionů korun vyšší než předpokládaná. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) čekají tržnici drobnější úpravy a měla by se do koce roku otevřít.

Kvůli covidu půjde v Praze méně peněz na víceleté kulturní granty

Pražský magistrát sníží částku určenou na víceleté granty v kultuře o zhruba 25,29 milionu korun na 227,59 milionu. Důvodem jsou nižší příjmy způsobené pandemií nemoci covid-19. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Pro letošní rok je schválena a smluvně vázána podpora celkem 86 víceletých grantů ve výši 252,9 milionu korun. Maximální délka podpory jsou čtyři roky. Snížení částky musí ještě projednat pražští zastupitelé.

Praha odpustí restauracím nájem za zahrádky až do konce března

Pražský magistrát odpustí restauracím nájmy za pronájem veřejného prostoru pro umístění předzahrádek do konce března. O to, jak se bude platit po březnu, vedení města ještě povede diskuzi. Původně bylo schváleno, že nájem za předzahrádky město odpustí od loňského dubna do konce roku.

Praha si nechá vytvořit projekt části oprav parku na Vítkově

Pražský magistrát si nechá vytvořit projekt první části oprav parku na Vítkově na Praze 3. Dokument vyjde město na 4,77 mil korun a jeho vypracování zabere zhruba osm měsíců. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Dokument pro město vytvoří sdružení VZ Vítkov, které tvoří společnost Masák & Partner a Ateliér Krejčiříkovi. Vrch Vítkov se nachází v Praze 3, kterou odděluje na severu od Karlína. Pojmenován je po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/b6/2c/d4/3218911_1134325_Prg_1_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha.eu, ČR, 12.1.2021

Zdroj:

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/lanovku_na_petrin_ceka_v_nasledujicich.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/uprava_najemneho_v_mestskych_bytech_se.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/nejvetsi_prazska_prumyslova_oblast_v.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/rada_schvalila_dodavatele_projektove.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/rano_vyjel_do_prazskych_domovu_pro.html

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/hlavni_mesto_odpusti_podnikatelum.html

Psali jsme zde: