Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 13.1.2021

Případů covidu v ČR přibylo v úterý 10.725, asi o třetinu méně než před týdnem. Podíl pozitivních testů klesl oproti minulému úterý ze 40 na 30,8 procenta.

Pražská burza stagnovala, index PX je na téměř 1077 bodech

Pražská burza dnes stagnovala, index PX stoupl jen nepatrně o 0,03 procenta na 1076,57 bodu. Většina titulů končila se změnou do jednoho procenta. Zdražily například akcie technologické firmy Avast, pojišťovny VIG či O2, naopak se ztrátou uzavřely energetická společnost ČEZ nebo Erste Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

V Praze se na dva týdny uzavře podjezd v Průběžné ulici

Od 16. do 30. ledna bude v Praze uzavřen podjezd pod viaduktem mezi Zahradním Městem a Strašnicemi. Výluka se dotkne kromě automobilové dopravy i tramvají, které nepojedou v úseku mezi zastávkami Radošovická a Nádraží Hostivař, a autobusů. Důvodem výluky je modernizace železničního koridoru mezi Hostivaří a hlavním nádražím, ze stejného důvodu byl podjezd uzavřen předloni.

Pražští záchranáři budou komunikovat elektronicky

Pražští záchranáři budou při komunikaci s dispečinkem používat namísto telefonních hovorů jednotné formuláře zasílané prostřednictvím chytrých telefonů nebo tabletů. V rozhovoru s to dnes řekl ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch. Podle něho by se příští rok tento způsob komunikace měl zavést i mezi dispečinkem a nemocnicemi, což usnadní příjem pacientů. Ředitel řekl, že se osvědčil i Národní dispečink lůžkové péče (NDIP), který by měl podle něj zůstat zachován i po epidemii koronaviru.

Pražští záchranáři budou komunikovat elektronicky

Pražští záchranáři budou při komunikaci s dispečinkem používat namísto telefonních hovorů jednotné formuláře zasílané prostřednictvím chytrých telefonů nebo tabletů. V rozhovoru s to dnes řekl ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch. Podle něho by se příští rok tento způsob komunikace měl zavést i mezi dispečinkem a nemocnicemi, což usnadní příjem pacientů. Ředitel řekl, že se osvědčil i Národní dispečink lůžkové péče (NDIP), který by měl podle něj zůstat zachován i po epidemii koronaviru.

Pražská záchranná služba nyní nemá kvůli epidemii více výjezdů

Množství výjezdů pražských záchranářů za 24 hodin se nyní pohybuje mezi 340 a 350, což odpovídá situací před pandemií koronaviru. S onemocněním covid-19 souvisí zhruba pětina výjezdů. V rozhovoru to dnes řekl ředitel záchranné služby Petr Kolouch. Záchranáři se podle něj nyní na základě dohody s nemocnicemi očkují a s dezinfekcí sanitek pomáhá armáda. V případě potřeby mohou pracovat i zaměstnanci v karanténě, kterých je nyní kolem dvaceti.

Praze zatím nehrozí, že by krematoria nestačila spalovat zemřelé

Praze zatím nehrozí, že by se opakovala situace z druhé poloviny 80. let minulého století, kdy kvůli rozsáhlé chřipkové epidemii krematoria nestíhala spalovat mrtvé. I když covid-19 vedl k nárůstu počtu žehů a zhruba 25 procent zpopelňovaných podlehlo právě této nemoci, krematoria ve Strašnicích i v Motole mají zatím dostatečnou rezervu, řekl Julius Mlčoch, dlouholetý ředitel pražského pohřebního ústavu, který je nyní součástí Správy pražských hřbitovů. Problém by však podle něj mohlo způsobit, pokud by se infekce rozšířila mezi zaměstnanci, kteří obsluhují pece. Není za ně totiž náhrada.

Praha získala přístup do registračního systému k očkování

Pražský magistrát dnes ráno obdržel přístupové údaje do registračního systému pro očkování, který nyní kraje mohou testovat. Vedení města nyní podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) systém testuje. Na základě prvních poznatků primátor uvedl, že systém by měl umožňovat větší odstup mezi první a druhou dávkou, než je 21 dní. Vláda podle Hřiba také zaspala v distribuci vakcín a injekčních stříkaček nutných pro jejich aplikaci. Kritizoval i fakt, že se vedení města až z médií dozvědělo o plánu vybudovat očkovací centrum v areálu O2 arény. Registrační systém již v úterý kritizovali někteří hejtmani.

Policie hledá svědky napadení ženy v Praze 2

Policie hledá svědky incidentu, při kterém podle ní muž 3. ledna na ulici v Praze 2 fyzicky napadl mladou ženu, přes její odpor ji posadil do vozu taxi služby, kde ji dál bil. Muž je podezřelý z výtržnictví a omezování osobní svobody, za což mu v případě odsouzení hrozí až dva roky vězení. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Jan Rybanský.

Strážníci seškrtali počet tabulkových míst, Praha 2 protestuje

Pražská městská policie od začátku letošního ledna seškrtala počet tabulkových míst o 220 na celkových 2300. S postupem městské policie (MPP) nesouhlasí vedení Prahy 2. Radnice odešle na magistrát nesouhlasný dopis. Dnes to řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). S nedostatkem strážníků se městská policie potýká dlouhodobě, a zájemcům proto nabízí benefity. Zřizovatelem MPP je hlavní město, má asi 2200 zaměstnanců.

V Praze přibylo v úterý 952 případů, o 1100 méně než před týdnem

V Praze přibylo v úterý 952 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 1100 méně než před týdnem, kdy byla čísla rekordní. Ve srovnání s pondělím je to nárůst přibližně o 150 případů. V hlavním městě je aktuálně 15.677 nakažených, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Odvolací soud začne řešit kauzu oprav hřebčína v Kladrubech

Pražský vrchní soud dnes začne projednávat kauzu zakázek na opravy Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Královéhradecký krajský soud předloni většinu z 22 obžalovaných lidí a firem osvobodil. Třem lidem uložil peněžité tresty a jednomu z nich i trest podmíněný. Státní zástupce trvá na tom, že zakázky byly zmanipulované, a proti verdiktu se odvolal.

ČSÚ dnes zveřejní data o inflaci za prosinec i celý loňský rok

Český statistický úřad dnes zveřejní data o vývoji inflace za prosinec i celý loňský rok. Podle odhadů analytiků průměrná míra inflace za celý loňský rok činila 3,2 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2012. V samotném prosinci meziroční inflace klesla podle ekonomů na 2,5 procenta z listopadových 2,7 procenta především díky vysoké srovnávací základně z předchozího roku. Předloni byla průměrná roční míra inflace 2,8 procenta.

Statistici dnes zveřejní výsledky maloobchodu za listopad

Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejní, jak se českému maloobchodu dařilo v listopadu. Maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy v říjnu meziročně klesly o 0,2 procenta, meziměsíčně se snížily o 1,9 procenta. Analytici v listopadu u maloobchodu předpokládají kvůli celoměsíčnímu uzavření obchodů výraznější propad, měl by být ale mírnější než při jarní vlně pandemie koronaviru v dubnu.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 13.1.2021