Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 14.1.2021

I ve středu počet nových případů covidu klesl oproti minulému týdnu o třetinu na 10.854. Podíl pozitivních testů se snížil ze 45,6 procenta na 34,6 procenta. Index rizika PES pro epidemii covidu klesl z nejvyššího pátého stupně na čtvrtý. Činí 75 bodů ze sta. Reprodukční číslo se snížilo na 0,82.

Praha na podzim předloží veřejnosti návrh Metropolitního plánu

Pražský magistrát letos v říjnu, či v listopadu předloží veřejnosti návrh Metropolitního plánu, v němž se vypořádal s předloženými připomínkami. Harmonogram dalšího postupu pro jeho tvorbu bude hotov letos v únoru. Oproti současnému návrhu nového Metropolitního plánu například stanovuje výškovou regulaci zástavby. Pro město jej vytvořil Institut plánování a rozvoje (IPR). Platit by měl začít od 1. ledna 2023. Současný plán byl schválen v roce 1999.

Praha nepodá rozklad proti rozhodnutí MMR ohledně vnějšího okruhu

Praha nepodá rozklad proti rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého může být pražský magistrát podjatý při vypořádání odvolání proti územnímu rozhodnutí ke stavbě části vnějšího okruhu mezi D1 a Běchovicemi. Jak dnes sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman, úřad sice s rozhodnutím nesouhlasí, ale nechce územní řízení dále prodlužovat. MMR tak nyní musí určit jiný úřad, který desítky odvolání vypořádá.

Pražská burza dnes uzavřela obchodování s červenou nulou

Pražská burza dnes stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,09 procenta na 1075,61 bodu. Z hlavních titulů zaznamenaly nejvýraznější pokles akcie České zbrojovky. Naopak dařilo se cenným papírům likérky Stock či emisi telekomunikační společnosti O2. Vyplývá to z údajů na webu burzy. Koruna dnes stagnovala vůči euru a mírně oslabila k dolaru.

Nemocnice v Praze mají mezi náhradníky pro očkování zdravotníky

Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) a Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze si seznamy zájemců o očkování na nemoc covid-19 a jejich náhradníků dosud připravovaly podle pokynů ministerstva zdravotnictví samy. Očkovaní tak prioritně byli zájemci z řad zdravotníků nemocnic a lidé starší 65 let s indikací k očkování. V případě, že člověk objednaný na očkování se ve stanovený termín nemohl dostavit či ho nemohl ze zdravotních důvodů podstoupit, volá se lidem ze seznamu záložníků. Mezi nimi jsou také zdravotníci a senioři splňující kritéria pro očkování, řekly dnes na dotaz mluvčí VFN Marie Heřmánková a ÚVN Jitka Zinke.

U dotací EU se zvýší podíl spolufinancování v 5 krajích a Praze

U evropských dotací se v programovém období 2021 až 2027 zvýší podíl spolufinancování ze státního rozpočtu v pěti krajích a hlavním městě. Ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Jihomoravském kraji a na Vysočině vzroste z 15 na 30 procent. V Praze se zvýší z 50 na 60 procent. V ostatních krajích zůstane na 15 procentech.

Vinohradské divadlo by se kvůli opravě mohlo uzavřít v roce 2023

Divadlo na Vinohradech v Praze by se kvůli kompletní rekonstrukci mohlo uzavřít na několik let nejspíš v divadelní sezóně 2023 až 2024. Divadlo nyní hledá projektanta oprav, předpokládaná cena projektu je maximálně 70 milionů korun. V rozhovoru to dnes řekl předseda magistrátního výboru pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL). Důvodem oprav je mimo jiné špatný technický stav jeviště i samotné budovy. Na kolik přesně opravy vyjdou a kdy přesně začnou, zatím není jasné. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907.

Praha letos dokončí geologický průzkum dostavby městského okruhu

Pražský magistrát letos dokončí geologický průzkum dostavby úseku městského okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol známého jako Vlasta. Zároveň pracuje na dokumentaci nutné pro územní řízení. Ta bude dokončená v roce 2022. Průzkum začal loni v červnu. Chybějící úsek okruhu bude měřit 10,3 kilometru, z toho větší část povede v tunelech. Kdy se začne stavět, není jasné. Vyčísleny zatím nebyly ani náklady, hovoří se však až o 100 miliardách korun.

Nemocnice Na Františku zřídí očkovací místo a mobilní tým

V pražské Nemocnici Na Františku vznikne místo k očkování proti covidu-19, ve spolupráci s klinikou GHC nemocnice také zřídí mobilní očkovací tým. Dnes to řekl Petr Hejma (STAN), starosta Prahy 1, která zařízení zřizuje. Nemocnice podle něj koupila mrazicí box, ve kterém může přechovávat vakcínu firem Pfizer a BioNTech. Odebírá ji na základě dohody s Nemocnicí na Bulovce.

Policie zadržela muže podezřelého z napadení 90leté ženy v metru

Policisté dnes ráno zadrželi muže, který by mohl být útočníkem z pražského metra. Podle videozáznamu, který policie zveřejnila, ho poznal revizor. Na policejním webu o tom informoval mluvčí pražské policie Richard Hrdina. Pachatel minulý týden napadl na Proseku devadesátiletou ženu, která špatně vidí a pohybuje se o holi. Bil ji do obličeje, když ho požádala o uvolnění sedadla.

Nárůst nakažených v Praze se ve středu vrátil nad 1000

V Praze přibylo ve středu 1053 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 700 méně než před týdnem. Poprvé od pátku se ale nárůst nakažených dostal znovu nad tisícovku. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. V hlavním městě je nyní 14.882 lidí s potvrzenou nákazou covid-19.

Nafta v Praze dál zlevňovala, cena benzinu se téměř nezměnila

Nafta u čerpacích stanic v Praze v uplynulém týdnu dál zlevňovala, cena benzinu se téměř nezměnila. Litr nafty stál ve středu průměrně 28,20 koruny, byl tak o osm haléřů levnější než před týdnem. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se proti minulé středě zvýšila o dva haléře na 28,67 koruny za litr. Ve srovnání krajů jsou pohonné hmoty v hlavním městě nadále nejdražší. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny u čerpacích stanic sleduje.

Ministerstvo zdravotnictví představí rezervační systém k očkování

Ministerstvo zdravotnictví dnes představí rezervační systém pro termíny na očkování proti covidu-19. Od pátku 15. ledna se do něj mohou hlásit občané starší 80 let a zdravotníci. Dohromady bude v první etapě očkováno asi 830.000 lidí, podle vakcinační strategie za leden a únor. Už začalo očkování zaměstnanců nemocnic, záchranných služeb a klientů a zaměstnanců domovů pro seniory a dalších lůžkových zařízení sociálních služeb.

O budoucnosti gastronomie budou diskutovat zástupci oboru a vlády

Zástupci oborů hotelnictví a gastronomie budou dnes od 10:00 v souvislosti s pandemií koronaviru diskutovat o budoucnosti odvětví s představiteli vlády. Probírat se bude oprávněnost rozhodnutí o uzavření provozů nebo termín jejich opětovného otevření. On-line debata se uskuteční v rámci projektu HOREKA 112.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 14.1.2021