Vlak poblíž stanice Praha-Sedlec srazil a usmrtil člověka

Vlak dnes večer srazil a usmrtil člověka poblíž železniční stanice Praha-Sedlec. Vyplývá to ze sdělení pražských hasičů a mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala. Provoz vlaků na trati mezi Prahou a Kralupy nad Vltavou byl více než hodinu přerušen, od 22:30 jezdí vlaky sníženou rychlostí po jedné ze dvou traťových kolejí. Omezení podle webu Českých drah potrvá do sobotních 02:00.

K očkování se první den i přes potíže zapsalo 109.500 seniorů

Spuštění registračního systému na očkování proti koronaviru pro lidi nad 80 let dnes ráno provázel velký zájem i technické problémy. Do večera se podařilo zaregistrovat 109.500 seniorům, což je asi čtvrtina z této skupiny nejstarších obyvatel země, z toho 8791 má rezervovaný termín, sdělil vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.1.2021

Ve čtvrtek bylo nových případů covidu-19 v ČR skoro o polovinu méně než před týdnem, a to 8032. Poklesl i podíl pozitivních testů na 28,3 pct. Antigenních testů na covid bylo od listopadu uděláno přes 1,1 milionu. V prosinci bylo v tomto testování pozitivních pět pct, v lednu zatím skoro osm pct. Index rizika protiepidemického systému PES, kterým se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, se i dnes dále drží na čtvrtém stupni. Oficiálně zatím v zemi platí nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti. Dnes index PES opět klesl, a to ze čtvrtečních 75 na 72 bodů. Snižuje se už tři dny v řadě.

Pražská burza oslabila, PX táhly dolů Komerční banka a Moneta

Pražská burza v závěru týdne mírně oslabila. Index PX klesl o 0,19 procenta na 1073,53 bodu. Dolů ho táhly především Komerční banka a Moneta Money Bank, jejichž akcie odepsaly více než procento. Mírně ztratila i energetická společnost ČEZ, naopak cenné papíry technologické firmy Avast si zhruba procento připsaly. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Karlova univerzita koupila za 57 mil. Kč bývalý squat Milada

Karlova univerzita odkoupila od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zchátralé prvorepublikové vily Milada a Miluška, které se nacházejí na pomezí pražských čtvrtí Libeň a Troja. Zaplatila za ně téměř 57 milionů korun. Na místě bývalého squatu budou učebny a koleje pro studenty.

Dozorčí rada odvolala ředitele Pražské plynárenské Janečka

Dosavadní předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček skončil, na dnešním zasedání ho odvolala dozorčí rada firmy. Zároveň zvolila jeho nástupce, kterým se stal bývalý šéf oddělení obnovitelných zdrojů firmy ČEZ Martin Pacovský. Sdělil to Jan Chabr (TOP 09), radní pro majetek hlavního města, které firmu stoprocentně vlastní. Odvolání souviselo mimo jiné s problematickými nákupy plynu v minulosti, které řeší soud.

Na pražské lince k očkování dnes přijali přes 800 hovorů

Na linku 800 160 166, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se dnes dovolalo asi 800 pražských seniorů. K očkování v Centrálním rezervačním systému se s pomocí operátorů registrovala zhruba osmina volajících. Rezervace dnes operátoři kvůli plným termínům očkování neprováděli.

Vinohradské divadlo bude mít v podzemí novou scénu pro 300 diváků

V pražském Divadle na Vinohradech vznikne nová scéna pro zhruba 300 diváků. Vybudována bude v podzemí při plánované kompletní rekonstrukci divadla.Náklady na vyhloubení nové scény zatím nejsou známy. Rekonstrukce by mohla začít v divadelní sezóně 2023 až 2024 a trvat by měla několik let. Důvodem oprav je špatný technický stav jeviště i samotné budovy. Divadlo bylo otevřeno 24. listopadu 1907 a nikdy nebylo kompletně opraveno.

Pražský půlmaraton se místo tradičního března poběží v září

Pražský půlmaraton se kvůli koronaviru nepoběží v tradičním termínu na konci března, ale v neděli 5. září. V tiskové zprávě o tom dnes informovali pořadatelé seriálu RunCzech. Maraton v Praze zatím nadále plánují na obvyklý termín na začátku května. Hledají cesty, jak by bylo možné ho uspořádat bezpečně.

Na pražskou linku k očkování se za dvě hodiny dovolalo 400 lidí

Na linku 800 160 166, kterou spolu s organizací Život 90 provozuje hlavní město, se za dvě hodiny provozu dovolalo asi 400 pražských seniorů. Dopoledne se mohou telefonující operátorů zeptat na základní informace týkající se vakcinace proti covidu-19. S registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému budou volajícím operátoři pomáhat od 12:00. Zatím do registrace nemáme přístupy, řekla hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová z organizace Život 90.

Denní nárůst nakažených v Praze se vrátil pod 1000

Denní nárůst případů nemoci covid-19 se v Praze vrátil pod 1000, kde byl s výjimkou středy od minulé soboty. Laboratoře ve čtvrtek potvrdily 716 nákaz, to je o 340 méně než ve středu a téměř o 700 méně než před týdnem. Aktuálně je v hlavním městě 14.690 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V Praze bude po dva týdny zavřen podjezd v Průběžné ulici

Od dnešní noci do 30. ledna bude v Praze uzavřen podjezd pod viaduktem mezi Zahradním Městem a Strašnicemi. Výluka se dotkne vedle automobilové dopravy i tramvají, které nepojedou mezi zastávkami Radošovická a Nádraží Hostivař, a autobusů. Důvodem výluky je demontáž železničního mostu v rámci modernizace železniční trati mezi Hostivaří a hlavním nádražím, informoval pražský magistrát a dopravní podnik.

V Bubenečském tunelu v Praze už řidičům nebude vypadávat navigace

V pražském Bubenečském tunelu už nebude řidičům na kritických místech, kde bývaly problémy v dopravě, vypadávat navigace. Pražská Technická správa komunikací (TSK) sem instalovala tzv. opakovače GNSS signálu, které zajistí pokrytí i v tunelu. Cílem je zabránit nehodám. Zařízení bude v tunelu, který je součástí tunelového komplexu Blanka, měsíc v testovacím provozu. Náklady na osazení a servis na tři roky činí 1,5 milionu korun. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), náměstek ředitele TSK Martin Pípa a technický ředitel správce tunelu, firmy Satra, Pavel Šourek.

Povodí Vltavy letos hodlá vypsat zakázky za více než miliardu Kč

Státní podnik Povodí Vltavy letos hodlá vypsat veřejné zakázky za více než miliardu korun, sdělil mluvčí povodí Hugo Roldán. Proti loňsku půjde o snížení, protože v roce 2020 vypsalo zakázky za 2,125 miliardy Kč. Letos bude jednou z nejvýznamnějších rekonstrukce Šítkovského jezu na Vltavě v Praze.

Lidé starší 80 let se mohou začít hlásit na očkování proti covidu

Lidé starší 80 let se od 08:00 mohou začít registrovat na očkování proti covidu-19. Přihlašování je možné přes internet na webech registrace.mzcr.cz nebo crs.uzis.cz nebo přes telefonní linku 1221. Pokud přístup k internetu nemají, může je hlásit i někdo blízký nebo pomůže praktický lékař. Od příštího týdne by se mohla spustit také registrace v lékárnách.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 15.1.2021