Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 16.1.2021

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli pokračující epidemii koronaviru. Prodloužit by se měl o dalších 30 dní, předpokládá ministerský předseda. V pátek v Česku přibylo nových případů koronaviru téměř o třetinu méně než před týdnem, bylo jich 9230. Podíl případů nákazy na počtu provedených testů se ale zvýšil ke 30 procentům. Počet hospitalizovaných klesl po čtyřech dnech pod 7000. Nakažených je aktuálně téměř 150.000.

V Česku je podezření na výskyt takzvané britské mutace koronaviru

V Česku je podezření na výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní rozšířená varianta. Bližší výsledky budou příští týden. Na svém webu to dnes uvedl Státní zdravotní úřad (SZÚ), který odkázal na výsledky testování podle Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění. Možný počet zachycených případů zatím není známý.

V Praze v pátek přibylo 734 nakažených, opět méně než před týdnem

V Praze laboratoře v pátek odhalily 734 případů koronaviru, zhruba o 40 procent méně než před týdnem. Aktuálně nakažených je v hlavním městě přes 15.000. S nemocí covid-19 od březnového počátku epidemie zemřelo 1275 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Správa železnic v březnu vypíše soutěž na železniční most v Praze

Správa železnic (SŽ) plánuje v březnu vypsat architektonickou soutěž na podobu opravy železničního mostu mezi pražským Smíchovem a Výtoní. Soutěž se podle dřívějších informací má týkat i předpolí mostu, na výtoňské straně je v plánu nová zastávka. Most má být nově tříkolejný.

Praha 2 opraví dům v Sokolské ulici, kde sídlí policejní služebna

Radnice druhé městské části nechá prostřednictvím své společnosti Správa nemovitostí Prahy 2 opravit dům v Sokolské ulici, ve kterém je policejní služebna. Opravena bude mimo jiné elektroinstalace, bude vybudována klimatizace a nová kotelna. Náklady na opravu dosáhnou zhruba 20,76 milionů korun. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Práce provede firma Dereza.

Začíná sčítání vodních ptáků, zapojí se stovky lidí

Stovky lidí v Česku vyrazí dnes a v neděli sčítat vodní ptactvo. Sčítání přispívá k poznání, jaké mají ptáci zvyky a jak reagují na změny životního prostředí a klimatu. To pomůže jejich ochraně. O sčítání informovala Zuzana Musilová z České zemědělská univerzity (ČZU). Do terénu vyrazí přes 400 ornitologů a dobrovolníků, kteří pokryjí zhruba 700 lokalit. Ptactvo budou pozorovat u řek, rybníků, přehrad i průmyslových vodních ploch po celé zemi.

Senátoři a KAN uctí v Praze památku Jana Palacha

Poklonit se památce studenta Jana Palacha, který se před 52 lety upálil na protest proti situaci ve společnosti po srpnové okupaci z roku 1968, přijde dnes delegace senátorů. Navštíví místo na Václavském náměstí, kde se čin stal, a blízký Palachův pylon, který jeho akt připomíná. Veřejnost přitom dlouho nevěděla, že vysoký sloup u někdejšího Federálního shromáždění byl od doby svého vzniku v 70. letech jako připomínka Palachova sebeupálení zamýšlen.

Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 15.1.2021

Ve čtvrtek bylo nových případů covidu-19 v ČR skoro o polovinu méně než před týdnem, a to 8032. Poklesl i podíl pozitivních testů na 28,3 pct. Antigenních testů na covid bylo od listopadu uděláno přes 1,1 milionu. V prosinci bylo v tomto testování pozitivních pět pct, v lednu zatím skoro osm pct.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 16.1.2021