Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 18.1.2021

V neděli přibylo v Česku 2618 potvrzených případů koronaviru, nejméně v tomto roce. Proti minulé neděli je to pokles zhruba o 1700 případů. Počet lidí, kteří leží s covidem-19 v nemocnicích, klesl o téměř 150 na 6330. Do statistik od neděle přibylo dalších 111 úmrtí, s covidem dosud v Česku zemřelo 14.449 lidí.

Praha bude rozvíjet systém náramků seniorům pro přivolání pomoci

Pražský magistrát bude rozvíjet pro seniory systém speciálních náramků, kterým si v případě zdravotních potíží či pádu přivolají pomoc. Cílem je, aby senioři nemuseli předčasně do domova či jiných zařízení. Město dokončilo pilotní provoz systému e-Health, kterého se zúčastnila více než stovka lidí. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Pilotní projekt se uskutečnil v letech 2017 až 2020 a magistrát na něm spolupracoval mimo jiné s praktickými lékaři, nemocnicemi nebo ČVUT.

Plavecký stadion v Podolí se stal kulturní památkou

Plavecký stadion v pražském Podolí se stal kulturní památkou. Rozhodlo o tom na konci minulého roku ministerstvo kultury, podle webu Národního památkového ústavu je památkově chráněn od 10. prosince. Dílo architekta Richarda Podzemného vzniklo na místě bývalé cementárny, obyvatelům a návštěvníkům hlavního města slouží víc než 55 let. Oficiálně provoz podolského stadionu zahájily v červnu 1965 mezinárodní spartakiádní plavecké závody.

Pražská burza se drží u maxim od února, dnes si připsala 0,13 pct

Pražská burza se dál pohybuje kolem nejvyšších hodnot od konce loňského února. Index PX dnes téměř smazal páteční ztrátu, když stoupl o 0,13 procenta na 1074,97 bodu. Vzhůru šly akcie bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna posílila k euru, vůči dolaru končila téměř beze změny.

Pražská TSK plánuje letos proinvestovat 1,95 miliardy korun

Pražská Technická správa komunikací (TSK) plánuje v letošním roce proinvestovat zhruba 1,95 miliardy korun, což je meziročně méně. Peníze půjdou do oprav komunikací a mostů, bezpečnosti, cyklistiky, infrastruktury pro MHD či zlepšení podmínek pro pěší. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. TSK je městská firma, která má na starosti údržbu a opravu komunikací.

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkovali přes 200 seniorů

Dnes začalo v Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) v Praze fungovat nové očkovací centrum. Je v provozu od 07:00 a zatím zde naočkovali zhruba 200 seniorů objednaných přes centrální registr, řekl dnes odpoledne mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Pražská plynárenská podá žalobu proti rozhodnutí finančního úřadu

Pražská plynárenská podá správní žalobu proti rozhodnutí finančního úřadu, podle kterého má státu doplatit stovky milionů korun nezaplaceného DPH v souvislosti s kauzou nákupu plynu. Na dnešní tiskové konferenci k představení nového ředitele firmy Martina Pacovského to řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09) a to potvrdil mluvčí firmy Miroslav Vránek. Plynárny stoprocentně vlastní hlavní město.

Praha zrušila plán rekonstrukce hotelu Opatov, zvažuje ho zbourat

Pražský magistrát neuskuteční plán rekonstrukce bývalého hotelu Opatov na Jižním Městě na byty. Radní dnes odmítli přidělení zakázky na přestavbu za 688 milionů korun bez DPH. Radní Adam Zábranský (Piráti) po jednání řekl, že ze soutěže vzešlá cena byla o čtvrtinu vyšší než předpokládaná. Město podle něj nechá vytvořit studii využitelnosti výškové budovy, jednou z možností je ji zbourat a na jejím místě postavit menší bytový dům.

Kongresové centrum bude mít nábytek z recyklovaných katalogů

Stolky, police nebo židle vyrobené ze starých katalogů bude mít Kongresové centrum Praha (KCP). Navrhnou je designéři Tomáš Rachunek a Matěj Matouš, kteří na přípravě nového materiálu s názvem SKARTO také spolupracovali. Nyní postup upravují pro strojovou výrobu.

Bývalý pražský primátor Hudeček bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček (bezp.) se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

Muž se přiznal k loupežným přepadením, sháněl peníze na heroin

Jiří Horváth se dnes u soudu přiznal ke čtyřem loupežným přepadením a osmi krádežím, které spáchal v hlavním městě v předvánočním období roku 2019. Uvedl, že potřeboval peníze kvůli své dlouhodobé závislosti na heroinu. Muži, který nožem vážně zranil jednu z přepadených žen, hrozí až 12 let vězení. Projevil zájem uzavřít dohodu o vině a trestu. Soud o ní rozhodne v úterý.

Pražští strážníci dostanou nové neprůstřelné vesty
Pražští strážníci dostanou nové neprůstřelné vesty. Městská policie (MPP) za ně zaplatí v následujících čtyřech letech maximálně 14 milionů korun. Rámcovou smlouvu uzavře MPP se společností Eset. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní. Městskou policii zřizuje hlavní město, zaměstnává zhruba 2200 lidí.

GIBS:Zákroky při demonstraci na Staroměstském nám. byly oprávněné

Zákroky policistů při říjnové demonstraci na Staroměstském náměstí byly podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) přiměřené a v souladu se zákonem. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením se konala 18. října, po oficiálním ukončení akce se část účastníků střetla s policisty. Házeli na policisty lahve, kameny, odpadkové koše i petardy. Policie použila slzný plyn, vodní dělo a zásahové výbušky, vytlačovala je koňmi i vozidly.

V Praze přibylo v neděli nejméně případů od poloviny prosince

V Praze v neděli přibylo 273 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba o 200 méně než v sobotu i před týdnem v neděli. Méně nakažených potvrdily laboratoře v hlavním městě naposledy 13. prosince. S nemocí covid-19 od březnového počátku epidemie zemřelo v hlavním městě 1300 lidí. Celkem laboratoře v Praze odhalily téměř 99.300 případů, aktuálně se s koronavirovou nákazou potýká v metropoli 14.378 lidí. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Vláda projedná nouzový stav i změny v systému PES

Vláda projedná další návrh na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 a pravděpodobně jej schválí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měl nouzový stav prodloužit o dalších 30 dní, tedy do 21. února. Ministři by měli projednat i změny v systému opatření podle protiepidemického systému PES. Zřejmě povolí prodej některého zboží, které je v aktuálním pátém stupni protiepidemického systému (PES).

MPO dnes spouští příjem žádostí do COVID gastro uzavřené provozy

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spouští příjem žádostí do nového programu COVID gastro uzavřené provozovny. O podporu 400 korun na zaměstnance za každý den uzavření kvůli vládním protiepidemickým opatřením mohou žádat podnikatelé, kterým klesly v posledním kvartálu loňského roku tržby v meziročním srovnání nejméně o 30 procent. Na podání žádosti mají čas do 1. března. Na program vláda vyčlenila 2,5 miliardy korun.

Jednání rady hl.m. Praha

https://www.praha.eu/public/b9/65/ec/3221572_1135428_Prg_2_Rada_2021.pdf

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 18.1.2021