Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 19.1.2021

V Česku bylo k dnešním 11:00 podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) podáno 129.829 vakcín proti koronaviru. Naočkováno je tak 1,3 procenta populace, což je průměr v Evropě, uvedl dnes ministr ve sněmovní debatě o očkovací strategii. Opozice vládní přípravy na očkování kritizovala.

Pražská burza mírně oslabila, nedařilo se akciím KB či Erste Bank

Pražská burza dnes mírně oslabila, index PX klesl o 0,18 procenta na 1072,99 bodu. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a Erste Bank. Z předních emisí ztratil mírně i energetický ČEZ. Naopak se ziskem uzavřely technologická společnost Avast či operátor O2. Největší přírůstek, přes dvě procenta, registrovala Česká zbrojovka. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Praha tento týden dokončí očkování v domech pro seniory

Ve středu mají dorazit dávky vakcíny proti covidu-19 do posledních dvou domů pro seniory v Praze. Do konce týdne by mělo být očkování první dávkou v těchto zařízeních v metropoli dokončeno. Informoval dnes o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Do domů podle něj celkem zamířilo asi 4200 dávek. Personál a obyvatelé domu pro seniory měli očkování spolu se zdravotníky obdržet jako první.

Přes pražskou linku se dnes do registru zapsalo asi 200 seniorů

S pomocí operátorů na pražské telefonní lince ke koronaviru se do centrální rezervačního systému pro očkování proti covidu-19 dnes registrovalo 197 seniorů starších 80 let. Sdělila to hlavní koordinátorka linky Terezie Šmídová z organizace Život 90, která linku 800 160 166 provozuje spolu s hlavním městem.

Praha podpoří kulturní, společenské a vzdělávací akce menšin

Pražský magistrát bude nadále podporovat kulturní, společenské a vzdělávací akce národnostních menšin v Praze. Cílem je zlepšovat komunikaci a vztah s většinovou společností a zároveň pomoci rozvíjet kulturní hodnoty a tradice menšin. Vyplývá to z aktualizované verze koncepce politiky Prahy k národnostním menšinám pro roky 2021 až 2025. Dokument musí ještě schválit pražští zastupitelé. Praha podporuje menšiny dlouhodobě a zřídila k tomu i Dům národnostních menšin (DNM).

Nemocnice v Praze proti covidu-19 naočkují stovky osob denně

Ve Fakultní nemocnici Bulovka naočkovali v pondělí 18. ledna, kdy se tamní očkovací centrum otevřelo pro veřejnost, 650 osob. Šlo se o zdravotníky a seniory nad 80 let, kteří mají očkování v nemocnici rezervované přes centrální registr. Termíny pro seniory jsou obsazené až do února, uvedla dnes mluvčí Bulovky Simona Krautová.

Praha 1 letos začne s úpravami parku Cihelná na Malé Straně

Radnice Prahy 1 letos plánuje zahájit úpravy parku Cihelná, který se nachází na Malé Straně mezi Mánesovým mostem a Cihelnou ulicí. Hotovo by mělo být příští rok.Projekt zahrnuje novou cyklostezku, úpravy zeleně a cest nebo lavičky s výhledem na Vltavu. Náklady na úpravy mají být asi 25 milionů korun. Připravují se i úpravy parku Na Františku.

Rektor UK má covid-19, je ve vážném stavu na intenzivním lůžku

Rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima, který byl minulý týden hospitalizován s dýchacími potížemi, má onemocnění covid-19. Je ve vážném, ale stabilizovaném stavu na intenzivním lůžku ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Praha hledá provozovatele linek MHD pro handicapované

Hlavní město hledá v tendru provozovatele linek pražské integrované dopravy (PID) pro handicapované. Maximální cena sedmileté zakázky je stanovena na 364,3 milionu korun. Zakázku město vypisuje prostřednictvím své příspěvkové organizace Ropid, která má na starosti plánování MHD. Vyplývá to z dokumentu zveřejněném na webu Tenderarena.cz a ve věstníku veřejných zakázek. Praha postupně rozšiřuje bezbariérovost MHD například nízkopodlažními vozy nebo stavbou výtahů do stanic metra.

Pro dětské oblečení vyrazili v Praze rodiče, fronty se netvořily

Pro dětské oblečení dnes dopoledne v Praze do znovuotevřených obchodů vyrazili rodiče i prarodiče. Nakupovali raději víc zboží pro případ, že by vláda prodej tohoto sortimentu opětovně zakázala. Fungovat ode dneška mohou také papírnictví, například řetězec Albert sleduje vyšší zájem o kancelářské potřeby. Před prodejnami ve vybraných pražských obchodních centrech se fronty netvořily.

Pachatel předvánočních loupeží v Praze si odpyká 8,5 roku vězení

Jiří Horváth z Brna, který před Vánocemi 2019 spáchal v Praze čtyři loupežná přepadení a osm krádeží, si odpyká 8,5 roku ve věznici se zvýšenou ostrahou. Dnes se na tom u soudu dohodl se státní zástupkyní. Součástí trestu je pětiletý zákaz pobytu v hlavním městě, Horváth také musí uhradit oloupeným a okradeným lidem a firmám škodu více než 180.000 korun.

Pivoňky z Průhonic mají jako první z Česka mezinárodní registraci

Andromeda, Cassiopeia či Chlupáček jsou jména některých ze 14 odrůd pivoněk, které jako první z Česka získaly mezinárodní registraci. Mohou tak potěšit příznivce pivoněk z celého světa. Pivoňky pocházejí z Botanického ústavu (BÚ) Akademie věd ČR, jejich šlechtění trvalo desítky let. Na jaře si je lidé mohou prohlédnou v nově vybudované expozici Botanické zahrady v Průhonicích.

Počet havárií vody v Praze loni klesl na 4372 případů

Počet havárií v pražské vodovodní síti loni klesl na 4372 havárií, což je meziročně o 657 méně. Vliv na to měla opatření proti pandemii nemoci covid-19, která utlumila některé aktivity, které havárie způsobují. Loni klesl rovněž počet havárií na kanalizaci, a to z předloňských 3507 na loňských 2827 případů.

Počty nově nakažených covidem v Praze klesají

V Praze přibylo v pondělí 702 potvrzených případů nemoci covid-19. Bylo to přibližně o stovku méně než o týden dřív a zároveň nejméně ve všední den od poloviny prosince. Novým koronavirem se v metropoli od začátku epidemie prokazatelně nakazilo téměř 100.000 lidí a přes 1300 z nich zemřelo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Obchody mohou znovu prodávat papírnické a dětské oděvy

Češi ode dneška v kamenných obchodech znovu nakoupí papírnické zboží, dětské oblečení a obuv. Vláda na základě četných požadavků občanů rozšířila o tyto položky seznam nezbytného zboží. Prodej není omezen na specializované obchody, v ostatních ale musí být další prostor se zbožím, které podléhá vládnímu zákazu, ohrazen například páskou.

Zdravotní ústav zveřejní informace k britské mutaci koronaviru

Státní zdravotní ústav (SZÚ) dnes na tiskové konferenci zveřejní bližší informace k výskytu takzvané britské mutace koronaviru v Česku. To, že se nakažlivější mutace v Česku objevila, v pondělí potvrdila mluvčí ústavu Klára Doláková.

Podnikatelé s Havlíčkem proberou zapojení do výstavby rychlotratí

Čeští podnikatelé se chtějí zapojit do projektů výstavby vysokorychlostní železnice v zemi. O možnostech svého podílu proto dnes budou jednat na půdě Hospodářské komory s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem (za ANO) a dalšími zástupci státních organizací. Vysokorychlostní dráhy by měly v budoucnu výrazně navýšit kapacity tuzemských železnic, výstavba prvních úseků má začít v roce 2025.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 19.1.2021