Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 20.1.2021

Prezident Miloš Zeman dostal dnes odpoledne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze vakcínu proti koronaviru. V tiskové zprávě o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Později sdělil, že očkování se odehrálo zcela standardně a bez komplikací. Zeman byl očkován látkou od firem Pfizer a BioNTech. Prezident v nemocnici zůstane následující dva dny kvůli plánované preventivní zdravotní prohlídce. Novým koronavirem se v Česku od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900.000 lidí. V úterý přibylo do statistik 9558 nových případů, o 1239 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v úterý klesl na 6608 případů z pondělních téměř 7000. V těžkém stavu je zhruba 1100 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického rizika PES dnes stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

Radotín bude letos hospodařit s vyrovnaným rozpočtem

Praha 16 bude letos hospodařit s příjmy 115,5 milionu, výdaje se odhadují na tutéž částku. Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé Radotína. Na rok 2020 byl schválen rozpočet s příjmy 111,6 milionu a výdaji 118,1 milionu korun.

Pražská burza dnes růstem o 0,17 pct téměř smazala úterní pokles

Pražská burza dnes téměř smazala úterní pokles. Index PX se zvýšil o 0,17 procenta na 1074,86 bodu. Skoro 1,3 procenta přidaly akcie Komerční banky a vzhůru šla také Erste Bank, ztrácely naopak cenné papíry energetické společnosti ČEZ a Monety Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně posílila k euru a téměř stagnovala vůči dolaru.

Pražský koordinátor: Dodávky od firmy Pfizer se ještě sníží

Dodávky očkovacího séra firem Pfizer a BioNTech se příští týden sníží na 60 procent původně dojednaného objemu a v dalších týdnech lze počítat se zhruba 80 procenty. Na jednání zdravotnického výboru pražského magistrátu to řekl ředitel Městské polikliniky Praha a krajský koordinátor očkování David Doležil. Informace podle něj zazněly na dnešní schůzce krajských koordinátorů s národním a se zástupci ministerstva zdravotnictví.

Na Smíchově zemřela žena násilnou smrtí, podezřelý zadržen

V domě v Plzeňské ulici na Smíchově zemřela dnes násilnou smrtí jedenapadesátiletá žena. Policie na místě zadržela podezřelého.

Prezident Zeman byl očkován proti koronaviru

Prezident Miloš Zeman byl dnes odpoledne očkován proti koronaviru. Vakcinaci podstoupil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. V tiskové zprávě to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman dostal vakcínu Pfizer a BioNTech. Prezident v nemocnici zůstane následující dva dny kvůli plánované preventivní zdravotní prohlídce.

V Praze se bude kolem stanovišť se tříděným odpadem více uklízet

V Praze se bude kolem stanovišť se separovaným odpadem více uklízet. Kvůli rostoucímu objemu tříděného odpadu se v Praze navyšují svozové kapacity, kontrola úklidu i množství stanovišť s nádobami na tříděný odpad, řekl dnes novinářům náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Svoz odpadu v Praze zajišťují z větší části Prahou vlastněné Pražské služby (PSAS) a několik dalších soukromých firem. V Praze je nyní 5600 stanovišť s nádobami na separovaný odpad.

Kontrolovaný řidič se policii prokázal cizími doklady se 4 zákazy

Pražští policisté v pondělí kontrolovali třiadvacetiletého řidiče, který ve snaze skrýt před nimi svůj zákaz řízení se prokázal doklady od člověka, který měl čtyři takové zákazy. Kontrolovaný muž měl navíc pozitivní test na drogy, policisté jej proto zadrželi a převezli na policejní služebnu. Je podezřelý z maření úředního rozhodnutí a vykázání a z přestupku v oblasti dopravy. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí Violeta Siřišťová.

Soud potvrdil Polákovi za vraždu a pokus o vraždu 15 let vězení

Za vraždu bývalé partnerky a pokus zavraždit jejího současného přítele půjde Polák Jaroslaw Zaremba na 15 let do vězení. Poté bude na dobu neurčitou vyhoštěn z České republiky. Trest mu dnes potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání žalobce i obžalovaného. Padesátiletý muž ženu zabil loveckým nožem na ubytovně v Dobrovici na Mladoboleslavsku, následně se na nádraží pokusil ubodat i jejího druha.

Praha 1 plánuje přeměnu ulice Na Poříčí, začít chce příští rok

Radnice Prahy 1 plánuje úpravy ulice Na Poříčí v celé délce od náměstí Republiky po Florenc. Cílem je přeměnit ulici na městskou třídu, která bude přívětivější pro pěší. V ulici chce radnice doplnit a upravit zeleň včetně vysazení nových stromů, dále chce rozšířit chodníky a umístěny lavičky i další mobiliář. Město připravuje obdobné úpravy také Revoluční třídy.

Umělci ve výlohách v Praze upozorní na zavřené obchody i kulturu

Umělci spjatí s Cirkem La Putyka zahrají ve čtvrtek 21. ledna ve výlohách několika podniků v centru Prahy. Chtějí tímto způsobem upozornit na zavřené obchody i kulturu. Na akci s názvem Oživené výlohy vystoupí herci, akrobati i hudebníci. Kolemjdoucí budou moci na místě podpořit jak daný podnik samotným nákupem přes okénko, tak vystupující umělce dobrovolným příspěvkem.

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 mil. pasažérů, o 79 pct méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Letiště to dnes oznámilo v tiskové zprávě. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Koronavirem se v Česku prokazatelně nakazilo už přes 900.000 lidí

Novým koronavirem se v Česku od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900.000 lidí. V úterý přibylo do statistik 9558 nových případů, o 1239 méně než před týdnem. Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v úterý klesl na 6608 případů z pondělních téměř 7000. V těžkém stavu je zhruba 1100 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického rizika PES dnes stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika.

Počty nových případů covidu-19 v Praze dál klesají

Počty nových případů nemoci covid-19 v Praze dále ve srovnání s předchozími týdny klesají. V úterý přibylo 905 nakažených, což bylo zhruba o 50 méně než předchozí úterý. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie koronaviru v Česku loni v březnu bylo v Praze zaznamenáno už zhruba 101.000 případů covidu-19 a zemřelo 1320 nakažených.

Krizový štáb bude jednat o epidemické situaci či očkování

O aktuální epidemické situaci či očkování proti covidu-19 bude dnes jednat Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Předseda štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že epidemii pomohla zpomalit opatření z konce prosince, nevidí však zatím důvod k rozvolňování. Je podle něj nutné vyprázdnit nemocnice a počkat do doby, kdy bude přibývat nejvýše 1000 až 2000 potvrzených případů covidu-19 denně.

Prezident Zeman se dnes nechá očkovat proti koronaviru

Prezident Miloš Zeman se dnes nechá očkovat proti koronaviru. Očkování absolvuje v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze, kde má zároveň v plánu celkovou preventivní zdravotní prohlídku. V nemocnici proto zůstane minimálně do čtvrtka.

Sněmovna má schvalovat kvóty na potraviny nebo zahrádkářský zákon

Sněmovna by dnes měla schvalovat novelu proti dvojí kvalitě potravin. Poslanci by měli hlasovat také o zahrádkářském zákonu nebo o novele trestního řádu a zákoníku, jež by mohla zavést například trestnost komerčního šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 20.1.2021