Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 21.1.2021

Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem. Pozitivních bylo bezmála 30 procent testovaných. Index protiepidemického rizika PES zůstal na 73 bodech, je ve čtvrtém stupni. Opět mírně vzrostlo reprodukční číslo, další tři ukazatele klesly. Vláda bude moci prodloužit nouzový stav do neděle 14. února. Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii nového koronaviru bude moci vláda prodloužit o zhruba tři týdny do neděle 14. února. Souhlasila s tím dnes Sněmovna podle návrhu KSČM, která menšinový kabinet ANO a ČSSD v dolní komoře toleruje. Ostatní opoziční strany návrh nepodpořily. Vláda chtěla dalších 30 dnů do neděle 21. února.

Problémy s černými skládkami budou řešit radnice městských částí

Problémy s černými skládkami v hlavním městě budou nově řešit radnice Prahy 1 až 22. Budou mít také na starosti neoprávněné nakládání fyzických osob s odpady. Městské části dostanou i více pravomocí při ukládání sankcí. Vyplývá to z novely městské vyhlášky, kterou dnes schválili pražští zastupitelé. Proti změnám se podle dokumentu postavila většina radnic, kterým vadí například to, že na to nemají dostatek peněz. Postup kritizovali někteří opoziční zastupitelé a politici.

Pražská burza dnes klesla nejvýrazněji za poslední měsíc

Pražská burza dnes klesla nejvýrazněji za poslední měsíc. Index PX se snížil o 1,47 procenta na 1059,04 bodu. Víc než 3,5 procenta ztratily akcie Komerční banky a Monety Money Bank. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna stagnovala k euru a dál zpevnila k dolaru.

Praha chce jednat s Blatným o postupu očkování proti covidu

Vedení hlavního města chce jednat s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a zástupci ministerstva o postupu při očkování proti nemoci covid-19. Praze se nelíbí, že nemá žádný vliv na distribuci vakcín, a vadí jí také nedostatek informací. Po ministerstvu bude chtít zvýšit kompetence pro krajského koordinátora očkování. Na dnešním jednání pražských zastupitelů to řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Magistrát nyní dokončuje očkování seniorů v pražských domovech pro seniory.

Opoziční Hnutí pro Prahu 11 chce rezignaci zastupitele Minaříka

Zastupitelé opozičního Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) budou na zasedání zastupitelstva městské části požadovat rezignaci zastupitele Milana Minaříka (Piráti). Hnutí to dnes uvedlo na svém facebooku. Zastupitelům vadí, že Minařík je jednatelem ve firmě, která podle HPP11 poskytuje půjčky s vysokými úroky. Podle zastupitelského klubu Pirátů Prahy 11 jde o manipulaci s fakty. Zasedání zastupitelstva městské časti se koná ve čtvrtek 28. ledna.

Muzeum paměti XX. století dostane od Prahy dotaci 13,5 milionu Kč

Muzeum paměti XX. století dostane od hlavního města individuální dotaci ve výši 13,5 milionu korun. Peníze budou sloužit na zajištění chodu muzea. Přidělení dotace dnes schválili pražští zastupitelé. Založení muzea schválili pražští zastupitelé předloni v září. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce, loni pak začalo pořádat první akce a výstavy.

Praha podepíše memorandum o využívání systému MHD s kraji

Pražský magistrát podepíše memorandum o využívání společného odbavovacího systému pražské integrované dopravy (PID) se Středočeským, Libereckým a Jihočeským krajem. Systém sjednotí například nákup jízdenek či způsob jejich označování. Podpis memoranda dnes schválili pražští zastupitelé. V rámci PID již dnes fungují linky v hlavním městě a Středočeském kraji. Provoz PID vyjde ročně okolo 20 miliard korun.

Pražská plynárenská připravuje novou kolektivní smlouvu

Vedení Pražské plynárenské připravuje novou kolektivní smlouvu se zaměstnanci. Podepsána by měla být do konce letošního ledna. Na dnešním jednání zastupitelů to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Současná kolektivní smlouva končí 31. ledna 2021. Dozorčí rada plynáren minulý týden odvolala z vedení firmy Pavla Janečka a zvolila jeho nástupce, kterým se stal bývalý šéf oddělení obnovitelných zdrojů firmy ČEZ Martin Pacovský.

Počty nových případů covidu v Praze nadále klesají

V Praze ve středu přibylo 789 potvrzených případů nákazy novým koronavirem. Bylo to o 120 případů méně než v úterý a o 268 méně než předchozí středu. Aktuálně je v hlavním městě 11.269 lidí s prokázanou nemocí covid-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Paliva v Praze od minulého týdne zdražila, především benzin

Pohonné hmoty v Praze za poslední týden zdražily. Platí to zejména pro nejprodávanější benzin Natural 95, jehož průměrná cena stoupla o 20 haléřů na 28,87 koruny za litr. O sedm haléřů zdražila oproti předchozí středě nafta, za litr teď řidiči v metropoli dají průměrně 28,27 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny paliv v Praze jsou nejvyšší ze všech regionů v Česku.

Soud projedná obžalobu kvůli nehodě, při níž zemřel policista

Obvodní soud pro Prahu 4 se dnes začne zabývat případem řidičky, která loni v červenci v Praze narazila do policejního vozu a smrtelně zranila policistu. Řidička byla podle vyšetřovatelů pod vlivem alkoholu. Hrozí jí až osmileté vězení.

Živnostníci mohou dnes naposledy žádat o ošetřovné za listopad

Živnostníci mají dnes poslední možnost požádat o ošetřovné za listopad. Příjem žádostí končí ve 23:59. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohly o ošetřovné za jedenáctý měsíc podávat žádosti od 21. prosince.

Poslanci posoudí další prodloužení nouzového stavu

Poslanci dnes posoudí další žádost vlády o souhlas s prodloužením nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19. Za nynější situace by skončil s pátkem. Menšinová vláda ANO a ČSSD chce dalších 30 dnů do neděle 21. února. Opozice se k vládní žádosti staví vesměs rezervovaně.

23. ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY

23. jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se koná dnes, ve čtvrtek 21. ledna 2021…

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 21.1.2021