Praha 16 bude letos hospodařit s příjmy 115,5 milionu, výdaje se odhadují na tutéž částku…

Návrh rozpočtu schválili zastupitelé Radotína. Na rok 2020 byl schválen rozpočet s příjmy 111,6 milionu a výdaji 118,1 milionu korun.

Oproti schválenému rozpočtu na loňský rok počítá radnice letos s tím, že budou nižší daňové příjmy. Mezi ty patří například poplatky ze psů, za užívání veřejného prostranství, správní poplatky a daň z nemovitosti. Více než loni by měl Radotín získat z takzvaných transferů, tedy převodů peněz od hlavního města, od státu a z vlastní hospodářské činnosti. Podnikatelská činnost Prahy 16 by měla letos podle odhadů vynést 24 milionů, tedy o 3,4 milionu více než v roce 2020, na výkon státní správy přispěje stát 21,5 milionu a hlavní město Praze 16 pošle 50 milionů korun.

Výdaje by měly být 115,5 milionu korun. Nejvyšší částku by měla radnice zaplatit za činnost místní správy, a to zhruba 49 milionů. Asi deset milionů je určeno na provoz mateřské a základní školy a školní jídelny. Na opravy silnic a chodníků a údržbu dopravního značení Praha 16 vyčlenila 1,4 milionu korun.

Co se kapitálových výdajů týče, tak v roce 2021 Praha 16 plánuje investovat 15,5 milionu korun. Nejvíce Praha 16 investuje do Centra Koruna, uvedl starosta městské části Karel Hanzlík (ODS). V rekonstruovaném vnitrobloku za objektem kulturního střediska U Koruny na náměstí Osvoboditelů najde po dokončení oprav nové místo služebna policistů. V komplexu budov bude sídlit také Základní umělecké škola Klementa Slavického, Kulturně komunitní centrum a Dům na půli cesty, tedy sociální služba a azylové bydlení pro mladé lidi od 18 do 26 let, kteří odešli z pěstounské rodiny. Centrum Koruna se podle návrhu Petera Sticzay – Gromského a Ladislava Vendela z ateliéru Grido buduje od ledna loňského roku. Hotovo by mělo podle starosty Hanzlíka být letos v září. Rekonstrukce zhruba za 100 milionů je hrazena z Operačního programu Praha – pól růstu, z rozpočtu hlavního města a městské části. Ta se podílí zhruba 15 miliony korun. Letos je na tento projekt určeno v rozpočtu radotínské radnice šest milionů.

Praha 16, v níž žije asi 8520 obyvatel, leží na jihozápadě hlavního města. Městská část zahrnuje celé katastrální území Radotína. V Praze 16 vládne ODS. Obsadila 12 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu. K opozici patří zástupci Pirátů a koalice KDU-ČSL, Zelených a TOP 09. V čele Radotína stojí Karel Hanzlík z ODS, který je starostou městské části od roku 2006.

Autor: Redakce, ČTK, Praha 16, ČR, 21.1.2021