Pandemie koronaviru – přehled hlavních událostí ze dne 22.1.2021

Počet zemřelých s covidem-19 od březnového začátku epidemie choroby v Česku přesáhl 15.000. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo sedm dní. Nárůsty nově nakažených ale v poslední době v mezitýdenním srovnání klesají. Ve čtvrtek odhalily laboratoře 7435 nových případů, což je zhruba o 650 méně než o týden dříve. Hospitalizovaných ubylo o 250 na 6131. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Pražská burza dnes pokračovala v poklesu, dolů ji táhly banky

Pražská burza dnes pokračovala v poklesu. Index PX se snížil o 0,94 procenta na 1049,7 bodu, čtvrteční pokles byl výraznější. Pražskou burzu dnes táhly dolů akcie bank a nápojářské Kofoly. Z hlavních titulů se dařilo jen zbrojovce CZG s růstem o půl procenta. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka

Městský soud v Praze vyhověl žalobě spolku Holešovičky pro lidi a zrušil kolaudační souhlas pro největší část tunelového komplexu Blanka mezi Špejcharem a Pelc Tyrolkou. Na webu to dnes uvedla Česká televize s odkazem na vyjádření mluvčí soudu Markéty Puci. Město podle webu nesplnilo podmínky stavebního povolení, například dokončení Pražského okruhu. Věc se nyní vrátí na silniční úřad pražského magistrátu. Mluvčí Prahy Vít Hofman uvedl, že věc do doručení písemného rozsudku nemůže komentovat. Kolaudaci Blanka získala v roce 2019.

Pražané mají v letošní sezoně méně respiračních infekcí

Lidé v hlavním městě se tuto sezonu výrazně méně potýkají s akutními respiračními infekcemi, mezi které patří i chřipka. Ve srovnání s minulými lety nemocnost klesla několikanásobně. Na svém webu o tom informovala Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Muž podezřelý z přepadení prodejny v Praze 6 se přihlásil policii

V pražském Suchdole přepadl ve středu vpodvečer podle kriminalistů sedmapadesátiletý muž s nožem v ruce prodejnu v Májové ulici a odnesl si z ní několik bankovek. Podezřelý se dnes přihlásil policii krátce poté, co požádala veřejnost o pomoc při pátrání po něm. Na policejním webu to sdělil mluvčí Jan Rybanský.

Praha 5 kritizuje TSK za odklad rekonstrukce ulice v Jinonicích

Zástupci Prahy 5 kritizují postup městské Technické správy komunikací (TSK) při přípravě rekonstrukce ulice Klikatá v Jinonicích. Jak městská část uvedla v dnešní tiskové zprávě, skoro před rokem začala v ulici oprava inženýrských sítí, na kterou měla už loni na jaře navázat rekonstrukce vozovky. Ta však stále nezačala. Podle vyjádření mluvčí TSK Barbory Liškové byl odklad způsoben komplikacemi ve výběrovém řízení na stavební firmu.

Záchranná stanice Prahy loni přijala 5186 zvířat, meziročně méně

Záchranná stanice hlavního města pro volně žijící živočichy přijala loni 5186 zvířat 143 druhů, tedy asi o 200 méně než v roce 2019. I tak šlo o druhé nejvyšší číslo v historii stanice. Zhruba polovina ze zvířat, o které se pečovatelé v záchranné stanici nově starali, byla mláďata. Proti minulým letům vzrostl zvláště počet malých veverek, sdělila mluvčí Lesů Prahy Petra Fišerová.

Nových případů v Praze je opět méně, ve čtvrtek jich přibylo 651

V Praze ve čtvrtek laboratoře potvrdily 651 pozitivních testů na onemocnění covid-19. V mezitýdenním srovnání je to zhruba o 80 případů méně a proti středě je denní nárůst nižší asi o 140. Aktuálně se v Praze s nákazou novým koronavirem potýká 10.700 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Nejvyšší denní nárůst počtu nakažených – 2063 zaznamenala metropole 5. ledna, od té doby počty v mezitýdenním srovnání klesají, týden se drží pod tisícovkou.

Registrované k očkování nově upozorní na volný termín SMS

Seniory nad 80 let registrované k očkování proti covidu-19 nově upozorní na volný termín na vybraném očkovacím místě SMS. Jejich pořadí už nebude určovat čas přihlášení, dříve termín dostanou starší. Pro lidi, kteří už termín mají rezervovaný, se nic nemění. Registrační systém se spustil v pátek 15. ledna v 8:00. Od té doby se zaregistrovalo přes 172.000 lidí a termín získalo 73.000 z nich. Celkem seniorů v Česku žije asi 441.000, část ale v domovech pro seniory, kde jsou očkováni bez rezervace.

Lékaři dnes ukončí preventivní prohlídku prezidenta Zemana

Lékaři dnes ukončí preventivní zdravotní prohlídku prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu je v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) od středy, kdy se nechal očkovat proti koronaviru. Následovala plánovaná prohlídka, kvůli které v nemocnici zůstal až do dneška.

Poslance čeká schvalování dalších koronavirových předloh

Sněmovna by dnes měla zrychleně schvalovat rozšíření okruhu podnikatelů, kteří mohou čerpat takzvaný kompenzační bonus. Ve stejném režimu je na programu vládní novela, podle níž by se ošetřovné nezapočítávalo od ledna do konce září do příjmu při posuzování nároku na různé sociální dávky. Obě úpravy souvisejí s nynější koronavirovou krizí.

Autor: Redakce, ČTK, Praha, ČR, 22.1.2021